Dzieci, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, są narażone na wieloukładowy zespół zapalny wywołany wcześniejszą infekcją. PIMS-TS atakuje dzieci w każdym wieku, a objawy przypominają chorobę Kawasaki. Kolejni pacjenci trafili do szpitala dziecięcego w Krakowie, ich stan jest bardzo poważny.

Reklama

Choroba PIMS-TS atakuje dzieci, pacjenci w ciężkim stanie

Dzieci często chorują na Covid-19 bezobjawowo, ale jak się okazuje, mogą ciężko przechodzić powikłania po zakażeniu koronawirusem. Do polskich szpitali trafiają kolejni pacjenci z niepokojącymi objawami, jak wysoka gorączka, wybroczyny w jamie ustnej, wysypka na dłoniach i stopach, wycieńczenie, wymioty i biegunka. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie lekarze walczą obecnie o życie dziewięciorga dzieci, które zachorowały w ostatnich dziewięciu dniach. Wszystkie są w wieku od kilku miesięcy do 16 lat, mają niewydolność serca. Ich stan bezpośrednio zagraża życiu.

„To jest ten moment, aby zacząć bić na alarm” − powiedział prof. Przemko Kwinta, pediatra i neonatolog z krakowskiego szpitala, cytowany przez PAP.

Sprawa jest poważna, bo dzieci z wieloukładowym zespołem zapalnym przybywa w całej Polsce. Wczoraj pisaliśmy o chorych na PIMS-TS dzieciach leczonych w szpitalu w Wejherowie. W ich przypadku w porę zastosowano odpowiednie leczenie.

Co to jest PIMS-TS u dzieci?

PIMS-TS to pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny (Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Temporally Associated with SARS-CoV-2), który może pojawić się ok. 2-4 tygodnie po zakażeniu koronawirusem. Choroba wynika z nadmiernej, opóźnionej reakcji immunologicznej organizmu, daje podobne objawy co zespół Kawasaki. Na początki PIMS-TS może przypominać chorobę bostońską (swędzenie i wysypka na dłoniach i stopach, ból gardła), potem dochodzą kolejne objawy:

Zobacz także
  • gorączka
  • wymioty i ból brzucha
  • biegunka
  • puchnięcie oczu, dłoni i stóp
  • chrypa
  • wycieńczenie

Dziecko z objawami PIMS-TS powinno jak najszybciej trafić do szpitala! Dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny to choroba uleczalna, ale niezbędna jest szybka reakcja i współpraca wielu specjalistów.

W przebiegu PIMS-TS, czyli choroby pocovidowej, dochodzi zwykle do zaburzeń kardiologicznych, niewydolności serca, pojawiają się zmiany w naczyniach wieńcowych.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama