gorączka u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Gorączka u dziecka: przyczyny, objawy, jak zbić temperaturę u dziecka

Gorączka u dziecka nie musi oznaczać poważnej choroby, jednak nigdy nie należy jej lekceważyć. Możesz samodzielnie spróbować zbić dziecku podwyższoną temperaturę, ale nie rób tego od razu. Sprawdź, od ilu stopni obniżać gorączkę u dziecka i jak to robić. Jeśli lekarstwa nie pomagają, a gorączka utrzymuje się dłużej niż trzy dni – koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza.  
dr n. med. Alicja Karney
Konsultacja merytoryczna

Gorączka u dziecka, choć często rzeczywiście jest pierwszym objawem zbliżającej się infekcji, bywa także efektem zmęczenia, przegrzania albo... nadmiaru wrażeń. Gorączka może jednak doprowadzić np. do odwodnienia, dlatego należy ją stale kontrolować i obniżać, kiedy wzrośnie ponad bezpieczny poziom. Wyjątkowo niebezpieczna jest u niemowląt i noworodków, zwłaszcza gdy towarzyszy jej silna biegunka i wymioty. Jeśli gorączce u dziecka towarzyszą inne chorobowe objawy, należy iść do lekarza, by przepisał odpowiednie leczenie.

Spis treści: 

 1. Gorączka u dziecka: od ilu stopni 
 2. Gorączka u dziecka: przyczyny
 3. Inne objawy gorączki u dziecka
 4. Jak mierzyć gorączkę u dziecka
 5. Kiedy zbijać gorączkę u dziecka
 6. Kiedy do lekarza?
 7. Co na gorączkę u dziecka?
 8. Sposoby na gorączkę u dziecka

Sposoby na kaszel niemowlaka [WIDEO]

Gorączka u dziecka: od ilu stopni?

O gorączce u dzieci mówimy, kiedy temperatura ciała przekroczy 38,5ºC. Jak odczytywać wyniki na termometrze?

 • 36-37ºC - normalna temperatura ciała
 • 37-38ºC - stan podgorączkowy
 • 38,5-39ºC - gorączka (u niemowląt od 38ºC)
 • >39ºC - wysoka gorączka


Co oznacza gorączka u dziecka? Wyższa niż normalnie temperatura ciała jest sygnałem, że organizm działa prawidłowo: atakowany przez wirusy lub bakterie układ odpornościowy wysyła do mózgu informację, że trzeba zwiększyć temperaturę ciała, bo w ten sposób rośnie metabolizm i ukrwienie tkanek oraz ich zapotrzebowanie na tlen, produkowanych jest także więcej przeciwciał. Krótko mówiąc: podwyższona temperatura pomaga zwalczać infekcję. Z drugiej strony zbyt wysoka gorączka u dziecka może doprowadzić do odwodnienia lub spowodować drgawki albo nadmiernie obciążyć serce czy nerki. I dlatego trzeba ją kontrolować, by – gdy to konieczne – móc ją obniżać. 

Gorączka u dziecka: przyczyny

Najczęstszą przyczyną podwyższonej temperatury ciała, w tym wysokiej gorączki u dziecka lub niemowlaka, jest:

Inne objawy gorączki u dziecka

O tym, że prawdopodobnie występuje gorączka u dziecka, mogą świadczyć także następujące objawy:

Jeśli zauważysz je u dziecka, zmierz mu temperaturę.

Gorączka przy ząbkowaniu nie jest normą, może ewentualnie wystąpić stan podgorączkowy (ale nie wysoka gorączka). Jeżeli dziecko zaczyna gorączkować podczas ząbkowania – jest to sygnał ostrzegawczy. Powinnaś udać się wtedy z nim do lekarza, ponieważ prawdopodobnie jest to objaw choroby. 

Z kolei niewysoka gorączka po szczepieniu, stan podgorączkowy, są najczęściej naturalną reakcją organizmu na szczepienie. jeśli jest wysoka lub utrzymuje się przez kilka dni, skontaktuj się z lekarzem.

Jak mierzyć temperaturę u dziecka?

Pierwszym momentem, gdy możesz zauważyć podwyższoną temperaturę u dziecka, jest przyłożenie ręki do jego czoła. Nie jest to jednak miarodajny sposób na mierzenie temperatury u dziecka. Temperaturę u dzieci można mierzyć w następujący sposób:

 • W jamie ustnej – należy wtedy odczekać pół godziny od zjedzenia przez dziecko ostatniego posiłku lub wypicia napoju. Musisz się także upewnić, że będzie ono w stanie wystarczająco długo przytrzymać termometr bez otwierania ust. Może być to utrudnione przy nasilonym katarze lub kaszlu u dziecka.  
 • W uchu – do pomiaru temperatury wykorzystuje się termometry douszne na podczerwień.
 • Pod pachą – końcówka termometru musi bezpośrednio przylegać do skóry dziecka, nie należy mierzyć temperatury np. przez ubranie.
 • W odbycie – ta technika jest jednak coraz rzadziej rekomendowana przez specjalistów z uwagi na kwestie higieniczne, a także związane z bezpieczeństwem badania. Do wyniku pomiaru należy dodać 0,5°C.
 • Na czole – używa się do tego termometru elektronicznego przykładanego do czoła dziecka.

 


W przypadku bardzo małych dzieci można do pomiaru temperatury wykorzystać termometr w smoczku, który w części silikonowej ma czujniki, a w tarczy wyświetlacz.  

Kiedy zbijać gorączkę u dziecka?

Gorączkę należy obniżać, gdy temperatura przekracza 38°C u niemowlęcia i 38,5°C u dziecka, które skończyło pierwszy rok życia. Sama gorączka lub gorączka, której towarzyszą łagodne objawy kataru i trwa nie dłużej niż trzy dni – może być obniżana bez konsultacji lekarskiej.

Kiedy do lekarza z gorączką u dziecka?

Musisz iść z gorączkującym dzieckiem do lekarza, gdy: 

 • gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni
 • jest wyższa niż 38,5°C
 • dziecko nie reaguje na leki
 • towarzyszy jej silna biegunka i wymioty
 • dziecko ma wybroczyny, drgawki, duszności
 • dziecko nie skończyło jeszcze 6 miesięcy.

Co na gorączkę u dziecka?

Jak zbić gorączkę u dziecka? Niemowlęciu, które nie skończyło jeszcze trzech miesięcy, można podawać paracetamol, który ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Starszemu dziecku – także ibuprofen, który nie tylko obniża gorączkę, ale działa też przeciwzapalnie. Jeśli temperatura jest wysoka i trudna do zbicia, paracetamol i ibuprofen można stosować na przemian.  
 

Nawet jeśli temperatura u dziecka nie spada mimo podawania przepisanego przez lekarza leku – nie zwiększaj sama zaleconej dawki! Może to nadmiernie obciążyć wątrobę dziecka lub spowodować zatrucie organizmu.  

Dzieciom do 12. roku życia nie wolno podawać aspiryny, może bowiem powodować u nich tzw. zespół Reya, który grozi uszkodzeniem wątroby.      

Sposoby na gorączkę u dziecka

Podawanie leków przeciwgorączkowych to nie jedyny sposób walki ze zbyt wysoką temperaturą u dziecka. Nie mniej skuteczne mogą okazać się także inne metody: 

 • Chłodne okłady – przykładaj je na rozpalone czoło, przedramiona, łydki, brzuch, pachwiny. Możesz także zawinąć rozgrzane dziecko na 10 minut w mokre prześcieradło.
 • Chłodna kąpiel – woda w wannie musi mieć temperaturę o 1–2°C niższą niż temperatura ciała dziecka i nie powinna trwać dłużej niż 5–7 minut. 
 • Picie - częste pojenie malucha jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega odwodnieniu się dziecka.   
 • Wietrzenie pokoju - w nagrzanym i dusznym pomieszczeniu bardzo dobrze rozwijają się wirusy i bakterie, a dziecko jest jeszcze bardziej ospałe i zmęczone. Na czas wietrzenia pokoju – przenoś dziecko do innego pomieszczenia w domu.  
Uwaga: herbatki z maliny, lipy czy czarnego bzu, które mają działanie napotne, można podawać już dwulatkowi, ale tylko przy temperaturze nie wyższej niż 38–38,5°C.        

Zobacz też:

Zdrowie
Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.

Film powstał we współpracy z Centrum Medycznym   Na temat gorączki u niemowlaka i termometrów    

Zdrowie
Prawdy i mity o gorączce
Niskiej gorączki nie trzeba obniżać! Gdy niemowlę ma powyżej 38 stopni Celsjusza dzwoń do szpitala! Najlpesza jest zimna kąpiel! Które z tych zdań jest prawdziwe? Które wręcz niebezpiecznym mitem? Sprawdź!

Nieważne, ile razy twoje dziecko chorowało, za każdym razem, gdy niebieski słupek w termometrze zbliża się do 39°C, wpadasz w panikę. Spokojnie, nie denerwuj się: gorączka to znak, że organizm walczy z infekcją. Ale zbyt wysoka jest niebezpieczna. Co robić? Gdy tylko się pojawi, trzeba ją szybko obniżyć PRAWDA i MIT. Wysoką temperaturę u niemowlęcia należy jak najszybciej zbić, ale gdy słupek rtęci pokazuje 38°C u starszego dziecka – nie ma pośpiechu. W takiej temperaturze organizm m.in. produkuje więcej interferonu, który nie pozwala wirusom namnażać się. Jednak jeszcze wyższa gorączka może spowodować dreszcze, bóle mięśni, uczucie ogólnego rozbicia, odwodnienie , a nawet drgawki gorączkowe. Dlatego koniecznie trzeba ją obniżyć! Najlepszy sposób to wykąpać dziecko w chłodnej wodzie PRAWDA. To rzeczywiście najszybszy sposób zbicia gorączki. Woda powinna mieć temperaturę tylko o 2–3°C niższą od ciepłoty ciała. Czyli jeśli malec ma 40°C, woda – 38°C. Skuteczne są też zimne okłady na ciałko. Poleca się je wtedy, gdy maluch ma bardzo wysoką temperaturę lub trzeba poczekać na działanie lekarstwa przeciwgorączkowego. Niestety, tego typu metody powodują spadek gorączki tylko na pewien czas. Często potem konieczne jest podanie leku obniżającego temperaturę. Skuteczniej obniża gorączkę ibuprofen niż paracetamol PRAWDA i MIT. Obydwa lekarstwa mają dużą skuteczność, nieco inne są jednak wskazania do ich podawania. Paracetamol (czyli np. Apap, Panadol Baby, Paracetamol) jest bardzo bezpieczny, nie podrażnia żołądka i trudno go przedawkować. Mogą go dostawać nawet najmłodsze niemowlęta. Działa przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo. Ibuprofen natomiast (czyli np. Nurofen, Ibuprom, Ibufen, Ibum) ma dodatkowo działanie przeciwzapalne, dlatego warto go podawać, gdy maluszek ma infekcję gardła czy uszu, bolą go...

Wysoka gorączka u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Wysoka gorączka u dziecka - przyczyny, co zrobić, jak zbić wysoką gorączkę?
Wysoka gorączka zaczyna się od 39 stopni, wcześniej mówimy po prostu o gorączce. Jeśli gorączce nie towarzyszą jej inne objawy, może być po prostu efektem przegrzania lub silnego zmęczenia. Nie wolno jej jednak bagatelizować.

O wysokiej gorączce u dzieci mówimy w przypadku temperatury przekraczającej 39 st. C, gorączka u dziecka to temperatura ciała powyżej 38,5ºC. Temperatura między 37-38ºC to stan podgorączkowy, a kiedy wysoka gorączka u dziecka sięga aż 40ºC, należy niezwłocznie wezwać pogotowie! Spis treści: Wysoka gorączka bez innych objawów - częste przyczyny Wysoka gorączka i ból brzucha bądź biegunka u dziecka Jak mierzyć temperaturę u dziecka? Kiedy obniżać gorączkę u dziecka? Jaki lek na gorączkę u dziecka? Jak podawać leki przeciw gorączce? Czy można łączyć leki? Inne metody obniżania gorączki u dziecka Wysoka gorączka u dziecka - kiedy do szpitala? Drgawki gorączkowe u dziecka Wysoka gorączka bez innych objawów - częste przyczyny Gorączka u dziecka nie zawsze świadczy o chorobie, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą jej żadne inne objawy. Przyczyną gorączki mogą być: silne zmęczenie (np. po kinderbalu), przegrzanie (często zdarza się to niemowlętom) emocjonujące wydarzenia (np. dziecko zostało pierwszy raz z nianią). Gorączka zdarza się też przy ząbkowaniu , ale nie jest to uważane za objaw wyrzynania się zębów i może świadczyć o rozwijającej się infekcji.  Wysoka gorączka i ból brzucha lub biegunka u dziecka Przyczyną wysokiej gorączki u dziecka połączonej z bólem brzuszka może być grypa żołądkowa lub zatrucie pokarmowe . Podobne objawy występują także przy zaparciach, niestrawności, a także w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego.  Należy więc czujnie monitorować sytuację, kiedy wysokiej gorączce u dziecka towarzyszą bóle brzucha bądź biegunki.  Jak mierzyć temperaturę u dziecka? Odczytując wynik z termometru elektronicznego, powinnaś uwzględnić błąd pomiaru (od 0,1 do 0,3ºC), a od wyniku pomiaru...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj