To fatalne informacje, które są już oficjalnie potwierdzone przez służby sanitarne. Teraz największym wyzwaniem jest opanowanie sytuacji i niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się choroby. Nie będzie to łatwe, gdyż odra to wyjątkowo zakaźna choroba, bardzo łatwo przenosząca się z osoby chorej na nieuodpornioną.

Reklama

W Pruszkowie odra rozprzestrzenia się

Lekarze zgłosili do stacji sanitarno-epidemiologicznej w Pruszkowie (woj.mazowieckie) 10 potwierdzonych zachorowań na odrę wśród dzieci jednej ze szkół podstawowych w tym mieście i ich rodzin. W tym ognisku znalazła się cała 6-osobowa rodzina.

W tej sytuacji, jak informuje Państwowa Inspekcja Sanitarna w Pruszkowie, cały powiat pruszkowski dołączył do miejsc, gdzie pojawiło się kolejne ognisko epidemiczne związane z zachorowaniami na odrę. Miejscowy sanepid informuje o niezwłocznym podjęciu wszelkich działań, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się choroby na szerszą skalę. Niestety, ognisko epidemiczne rozszerza się – informują służby.

Jak najszybciej zaszczepić dzieci

Żadna z chorych osób nie była wcześniej zaszczepiona. Służby odnotowały także 3 przypadki pojedynczych zachorowań w innych miejscowościach powiatu pruszkowskiego, jednak niepotwierdzonych i niepowiązanych ze sobą. W celu opanowania sytuacji i niedopuszczenia do rozprzestrzenia się choroby Państwowa Inspekcja Sanitarna w Pruszkowie, podjęła następujące działania:

  • prowadzi dochodzenie epidemiologiczne polegające na zebraniu wywiadów i dotarciu do wszystkich osób mających kontakt z chorymi na odrę;
  • zbiera informacje na temat dzieci, które do tej pory nie były poddane szczepieniom ochronnym, celem skierowania ich na bezpłatne zaszczepienie przeciwko odrze.

Zobacz także

„Dzięki prowadzonym działaniom w ramach Programu Obowiązkowych Szczepień Ochronnych cała społeczność szkoły podstawowej w Pruszkowie, do której uczęszcza 450 dzieci i pracuje 69 osób dorosłych, nie będzie narażona na zachorowania na odrę” - zapewniła Maria Pawlak z Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Warszawie.

W Gdańsku 5-latek z odrą

Natychmiast po wykryciu odry u 5-letniego chłopca, obywatela Ukrainy mieszkającego w Gdańsku, lekarze zaalarmowali sanepid. W ciągu 72 godzin zaszczepiono wszystkie osoby, które miały z nim kontakt, w sumie 14 osób. Wśród nich znalazły się przede wszystkim dzieci uczęszczające do tego samego przedszkola - Niepublicznego Przedszkola British International School. "Stan dzieci, które miały z nim kontakt, jest monitorowany" – zapewniają służby Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Zarażony 5-latek został już w stanie dobrym wypisany z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Niestety, jak donoszą media, jedno z dzieci mających kontakt z chorym chłopcem zdążyło wyjechać z rodzicami na Teneryfę jeszcze przed zdiagnozowaniem choroby. Tak więc sprawa nabrała międzynarodowego charakteru. Jak zapewnił szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jarosław Pinkas, władze hiszpańskie zostały natychmiast poinformowane, że na ich terenie mogła pojawić się niebezpieczna choroba. Pracownicy sanepidu o zagrożeniu powiadomili też pasażerów samolotu, którym podróżowało dziecko.

Ukraina walczy z odrą

Obecnie w Europie obserwujemy niepokojący wzrost liczby zachorowań na odrę, w tym również zgony. Ogromna większość osób chorych nie była zaszczepiona. Na Ukrainie od kilkunastu miesięcy notuje się wysoką zachorowalność na odrę. Od początku 2018 roku potwierdzono tam niemal 33 tys. przypadków choroby, z czego 14 osób zmarło. Coraz więcej chorych jest również w Polsce. Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że od początku roku do połowy października na odrę zachorowało 128 osób.

Jak się można zarazić?

Odra to wirusowa choroba zakaźna, przenosi się drogą powietrzno-kropelkową. Można się nią zarazić przez kontakt z chorym. Objawy choroby to:

  • gorączka,
  • katar,
  • ból gardła,
  • kaszel - zazwyczaj męczący i suchy,
  • wysypka.

Najbardziej niebezpieczne mogą być powikłania odry, które występują u prawie 1/3 dzieci poniżej 5 roku życia i powyżej 20 lat, a także u osób z obniżoną odpornością i wadami serca. Niezaszczepione dziecko narażone jest na poważne choroby:

  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie mózgu,
  • podostre stwardniające zapalenie mózgu,
  • zapalenie rogówki,
  • pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego,
  • ślepotę.

Co roku kilkadziesiąt zachorowań na odrę w Polsce

Przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze w Polsce epidemie tej choroby występowały co 2-3 lata. W Polsce przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze (lata 1965-1974) liczba rejestrowanych przypadków kształtowała się od 70 tys. do 130 tys., zaś w latach epidemicznych pomiędzy 135 tys. a 200 tys. zachorowań. Umierało 200-300 dzieci, a tysiące miało ciężkie powikłania wymagające długotrwałej hospitalizacji.

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz szczepień Czytaj więcej

W naszym kraju każdego roku występuje od 60 do 130 zachorowań. Stan zaszczepienia dwoma dawkami przeciw odrze wynosi 94 proc. Szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej (skoniugowanej) jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR).

Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych w Polsce w 13-14 mies. życia oraz 10 roku życia. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99 proc. i utrzymuje się do końca życia.

Czy szczepicie swoje dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych? Napiszcie w komentarzach, jak podchodzicie do tych niepokojących informacji na temat rozprzestrzeniania się odry wśród dzieci w Polsce?

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:

Źródło: gis.gov.pl,o2.pl,wyborcza.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama