szczepienia
Adobe Stock
Zdrowie

Szczepienia przestaną być obowiązkowe? Projekt już w Sejmie!

Stowarzyszeniu Stop NOP udało się zebrać 120 tys. podpisów pod projektem zakładającym zniesienie obowiązku szczepień w Polsce. Teraz wszystko zależy od tego, co zrobią posłowie. Część jest za zniesieniem obowiązku szczepień, część przeciw. Epidemiolodzy biją na alarm.

Od marca 2018 roku przeciwnicy szczepień zbierali podpisy pod ustawą o zniesieniu obowiązku szczepień. Udało im się zebrać 120 tys. podpisów. Zgodnie z prawem, ustawa znalazła się w Sejmie.

Ruchy antyszczepionkowe coraz silniejsze

Fakt, że Stop NOP udało się zebrać wymaganą liczbę podpisów, nie dziwi: ruchy antyszczepionkowe w Polsce są coraz silniejsze, o czym świadczy rosnąca liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Rodzice bardziej obawiają się zaszczepienia dziecka, zadania mu bólu i powikłań niż zachorowania i powikłań po chorobie. – Szczepienia są ofiarą własnego sukcesu. Kiedy z powodu choroby zakaźnej dzieci umierały lub były poważnie okaleczane, ludzie bali się chorób i chcieli szczepić. Kiedy teraz dzięki szczepieniom udało się znacznie zmniejszyć liczbę zachorowań, ludzie nie obawiają się chorób, bo ich nie widzą – mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert ds szczepień z Pediatrycznego Zespołu ds Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia.
Co zrobią posłowie z projektem, który wpłynął do Sejmu? Jeśli przyjmą ustawę, szczepienia przestaną być obowiązkowe.

Posłowie - zwolennicy dobrowolności

Najprawdopodobniej projekt poprą posłowie Parlamentarnego Zespołu ds Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych. W zespole jest 6 posłów, w tym 3 z Kukiz 15: Paweł Skutecki, Wojciech Nakun i Stefan Romecki. Przewodniczącym jest Piotr Liroy-Marzec. Żaden z posłów z tego zespołu nie ma wykształcenia medycznego. Paweł Skutecki jest z wykształcenia polonistą, Liroy-Marzec skończył technikum budowlane, Wojciech Bakun - policealne studium zawodowe, a Stefan Romecki skończył zasadniczą szkolę zawodową (dane pochodzą z Sejmu).
– Nie ma żadnego zagrożenia epidemiologicznego, dlatego strasznie epidemiami nie jest uzasadnione  – powiedział niedawno Paweł Skutecki.
Choć brak medycznego wykształcenia nie decyduje o braku możliwości decydowania, to jednak warto, by posłowie przynajmniej posłuchali głosu ekspertów.
– Codziennie, gdy wchodzę na oddział szpitalny, widzę dzieci z ciężką chorobą, które zachorowały, bo nie zostały zaszczepione. Czy naprawdę taką cenę musimy płacić za nieuzasadniony lęk przez niepożądanymi odczynami poszczepiennymi – mówi prof. Jacek Wysocki, pediatra z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. 

Posłowie - zwolennicy szczepień

Raczej żaden z posłów będących jednocześnie lekarzami nie zagłosuje za zniesieniem obowiązku szczepień. – Wolność jednej osoby kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność innej osoby. Nie możemy ryzykować zdrowia całej populacji – mówi posłanka Lidia Gądek (PO, lekarz rodzinny). Podobnego zdania jest Tomasz Latos, poseł PiS, lekarz, specjalista radioterapii: – Trzeba uwzględnić indywidualne przeciwwskazania do szczepień, jednak generalnie dzieci należy szczepić – mówi Latos. 

Lepszy obowiązek czy dobrowolność

Przeciwnicy obowiązku szczepień uważają, że to rodzic powinien decydować o tym, czy szczepić. Powołują się na to, że w większości krajów szczepienia są dobrowolne, choć finansowane przez państwo. To prawda, tyle że te kraje mają obecnie bardzo poważny problem np. z zachorowaniami na odrę i starają się wszelkimi sposobami skłonić rodziców do szczepień: najczęściej wprowadza się zapis, że nieszczepione dzieci nie są przyjmowane do publicznych przedszkoli i szkół.
Polski system szczepień jest dobry, dostosowany do sytuacji epidemiologicznej w kraju i krajach sąsiednich. Dzięki temu, że jest dobrze realizowany, możemy obecnie czuć się dość bezpiecznie. Nie ma sensu go psuć – mówi minister Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.
Zobacz także:

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

GIS Liroy szczepienia
kadr z YouTube.com
Aktualności
Rapem w antyszczepionkowców? GIS apeluje do Liroya
W odpowiedzi na powstanie Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych, Główny Inspektor Sanitarny, Marek Posobkiewicz, rapuje do posła: "Liroy, ja cię bardzo proszę, nie idź dalej błędną drogą. Zaszczep swoje dzieci".

1. W sejmie powstał   Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych , w skład którego wchodzi m.in. poseł Piotr Liroy-Marzec, były raper 2. Główny Inspektor Sanitarny, Marek Posobkiewicz, nagrał hip-hopową piosenkę, w której apeluje do Liroya, żeby ten zaszczepił swoje dzieci 3. Wcześniej Posobkiewicz, jako raper Gisu , rapował na temat szkodliwości dopalaczy "Raper do rapera. Żeby wytłumaczyć ludziom czasem dwoję się i troję, dzisiaj wejdę w polemikę z posłem, raperem Liroyem. Wirusy oraz bakterie zabić ciebie mogą. Liroy, ja cię bardzo proszę, nie idź dalej błędną drogą. Zaszczep, zaszczep swoje dzieci . Jeszcze dziś idź do pediatry, on szczepionkę ci poleci. Zaszczep, zaszczep także siebie, patogeny są bezwzględne, mogą dopaść również ciebie " - tak rapuje Gisu, czyli Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz w teledysku opublikowanym przez GIS. Apel skierowany jest do posła formacji Kukiz'15, Piotra Liroya-Marca, który jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych . Oprócz Liroya w nowym zespole parlamentarnym zasiada trzech innych posłów ruchu Kukiz'15 - Wojciech Bakun, Jerzy Kozłowski i Paweł Skutecki. Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się 10 lutego, a otworzyło je wystąpienie Justyny Sochy z kojarzonego z ruchem antyszczepionkowym Stowarzyszenia "Stop NOP". Celem zespołu sejmowego ma być m.in. zniesienie sankcji wobec rodziców nieszczepiących dzieci. Piosenka Gisu to ciekawy rodzaj polemiki z ruchami antyszczepionkowymi – z jednej strony mamy lekarza, który niekoniecznie zna się na rapowaniu, z drugiej rapera-polityka, który niekoniecznie zna się na szczepieniach.  To zresztą nie jest pierwszy hip-hopowy występ Posobkiewicza – w ubiegłym roku rapował o szkodliwości dopalaczy. Sam poseł...

Wybory samorządowe
Adobe Stock
Zdrowie
Czy szczepienia są... polityczne? Nasz stosunek zależy od tego, kogo popieramy w wyborach!
Szczepienia powinny być obowiązkowe czy dobrowolne? Nasz stosunek do tego w dużej mierze zależy od poglądów politycznych i tego, kogo popieramy w wyborach.

36% dorosłych Polaków jest za dobrowolnością szczepień dzieci, a 64% opowiada się za szczepieniami obowiązkowymi – wynika z sondażu dla portalu dorzeczy.pl. Stosunek do obowiązku szczepień w dużej mierze koreluje z poglądami politycznymi i z tymi, kogo popieramy w wyborach . A także z wiekiem, wiekiem dziecka i poziomem wykształcenia rodziców. Od prawa do lewa i centrum: czyli za i przeciw obowiązkowi szczepień Najwięcej osób popierających dobrowolność szczepień (77%) jest wśród wyborców partii Wolność (zwolennicy Korwin-Mikkego). Dobrowolność popiera 50% zwolenników PiS , 49 proc. – ruchu Kukiz’15 . Znacznie mniej – 32% - zwolenników PSL i   Partii Razem (31 %).  Dobrowolność szczepień w najmniejszym stopniu popierają wyborcy PO (15%), Nowoczesnej (12%), SLD (12%). Jak widać, jest duża korelacja pomiędzy stosunkiem do obowiązku i dobrowolności szczepień a poglądami politycznymi. Nie oznacza to jednak, że osoby, które są za dobrowolnością szczepień, są jednocześnie przeciwni szczepieniom . Uważają jednak, że w większym stopniu powinno się pozostawić rodzicom prawo do decydowania o szczepieniach. Wiek dziecka i wykształcenie rodziców: stosunek do szczepień Im rodzice bardziej wykształceni , tym więcej wśród nich zwolenników dobrowolności szczepień. Również im rodzice mają młodsze dzieci, tym bardziej są za dobrowolnością szczepień. I znów – wcale nie oznacza to, że wszyscy, którzy uważają, że szczepienia powinny być dobrowolne , są jednocześnie przeciwnikami szczepień . Czy szczepienia powinny być polityczne Częściej osoby o bardziej wolnościowych przekonaniach uważają, że szczepienia powinny być dobrowolne – tyle mówi sondaż. Czy o szczepieniach powinni decydować politycy? Oczywiście, że nie. Powinni decydować lekarze i epidemiolodzy, których zadaniem jest dbanie o to,...

żłobki i przedszkola tylko dla szczepionych dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Żłobki i przedszkola będą tylko dla szczepionych dzieci? Podpiszesz?
Jeżeli jesteś „za” to podpisz się pod projektem ustawy w tej sprawie, która w piątek trafi do marszałka Sejmu. To idealny moment na takie wsparcie - właśnie 7 grudnia odchodzimy Ogólnopolski Dzień Szczepień.

Czasu jest niewiele - tylko przez 3 miesiące można zbierać podpisy, ale skoro antyszczepionkowy zebrali poparcie pod pomysłem zniesienia szczepień obowiązkowych dla dzieci, to dlaczego zdrowo myślący Polacy nie byliby w stanie zebrać poparcia dla swojej propozycji? Potrzeba 100 tys. podpisów - Szczepienia to nie jest sprawa jednostki , jako rodzic mam prawo wierzyć, że w publicznym przedszkolu i żłobku, do którego posyłam moje dziecko, będzie ono w bezpiecznym środowisku – powiedział prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski. Pierwsze tysiąc podpisów pod projektem ustawy „Szczepimy – bo myślimy” zostanie złożonych w piątek. Ale żeby projekt trafił pod obrady Sejmu i stał się prawem, potrzeba pod nim zebrać 100 tys. podpisów Polaków. W piątek zostanie oficjalnie zarejestrowany Komitet Obywatelski Ustawy „Szczepimy, bo myślimy”. To odpowiedź na działania ruchów antyszczepionkowych, które chciały znieść w Polsce obowiązek szczepień ochronnych dzieci. Politycy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości odrzucili ten pomysł. „Nie” dla nieszczepionych dzieci w przedszkolach Chodzi o wprowadzenie takich zmian w prawie, aby samorządy mogły odmówić przyjęcia do przedszkoli i żłobków nieszczepionych dzieci. Wyjątkiem byłyby tylko dzieci niezaszczepione z powodu przeciwwskazań medycznych. Krytycy takiego rozwiązania uważają, że narusza ona wolności obywatelskie. - Nie chodzi tu o wolność jednostki, lecz o kwestie zdrowia publicznego – odpowiada Jankowski. Liczy, że projekt ustawy stanie się mocnym głosem w dyskusji na temat zasadności szczepień. Podpisy można składać m.in. we wszystkich izbach lekarskich w Polsce. 7 grudnia przypada Ogólnopolski Dzień Szczepień, to idealny moment, aby przypomnieć dlaczego trzeba szczepić dzieci. Lekarze i epidemiolodzy apelują o rozsądek w tej sprawie....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz