Ostre zapalenie wątroby atakuje dzieci w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Według Europejskiego Centrum do Spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób, do 20 maja 2022 roku na całym świecie odnotowano 614 zachorowań.

Reklama

Ostre zapalenie wątroby u dzieci: nikt nie wie, skąd się bierze!

O rosnącej liczbie małych pacjentów z objawami ostrego zapalenia wątroby poinformowała dr Lidia Stopyra, która jest ordynatorem oddziału chorób i pediatrii w krakowskim szpitalu specjalistycznym im. St. Żeromskiego.

Dobra wiadomość jest taka, że lekarze wiedzą, jak leczyć tę chorobę. Zła – że wciąż nieznana jest jej przyczyna. Wiadomo jedynie, że to zupełnie coś innego niż wirusowe zapalenia wątroby typów A, B, C, D czy E.

Efekt COVIDA?

Pewne jest też to, że ostre zapalenie wątroby jest chorobą zakaźną. Pacjenci, którzy trafili na oddział, byli izolowani. U części z nich wykryto zakażenie adenowirusem. Pod uwagę brany jest również związek ostrego zapalenia wątroby z COVID-19.

„Dotychczasowe wskazówki wynikające z badań sugerują, że albo jest to zakażenie wirusem SARS-CoV-2, które w ten sposób objawia się u dzieci długoterminowo, albo infekcja adenowirusem u osób, które przeszły wcześniej COVID-19. Te dwie hipotezy są teraz najpoważniej brane pod uwagę, ale pozostałych nie możemy wykluczyć” – wyjaśnia dla TVN24 prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zobacz także

Jeśli związek choroby z COVID-19 potwierdzi się – najlepszym sposobem na uchronienie się przed zakażeniem okażą się szczepionki. Profesor Pyrć zachęca rodziców, by szczepili dzieci na COVID-19 – powikłania po zachorowaniu na koronawirusa mogą być groźniejsze niż sam przebieg zakażenia.

Objawy ostrego zapalenia wątroby u dzieci

Jak powiedziała dr Lidia Stopyra w TVN24, objawy ostrego zapalenia wątroby u dzieci to:

  • znaczne osłabienie,
  • problemy z koncentracją,
  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • żółtaczka.

Ordynator oddziału, z którego wszystkie chore na ostre zapalenie wątroby maluchy zostały już wypisane, podkreśla, że choroba może mieć różny przebieg.

„U niektórych dzieci przebieg jest łagodniejszy, inne przechodzą tę chorobę ciężej. Są raporty ze świata, że niektórzy pacjenci nawet umierają z tego powodu, potrzebne są przeszczepy wątroby. U nas na szczęście takich przypadków nie było, choć kilkoro dzieci mierzyło się z ciężkim przebiegiem”.

źródło: TVN24.pl

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama