Premier Beata Szydło otrzymała petycję o przyznanie świadczeń z programu 500+ kobietom w ciąży, przede wszystkim tym, które mogą urodzić chore dzieci.

Reklama

500+ dla ciężarnych

Według pomysłodawców petycji, ciężarnym "należy zapewnić poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, prawidłowe żywienie oraz opiekę medyczną". Dodają jednak, że mowa przede wszystkim o przypadkach, w których stwierdzono wady rozwojowe dziecka. Pieniądze miałyby trafiać do przyszłych mam od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza.

Szacuje się, że koszt wypłacania świadczenia przez 9 miesięcy wyniósłby 800-900 mln złotych. "Biorąc pod uwagę koszty programu, uwzględnienie naszej propozycji nie byłoby dużym obciążeniem dla budżetu" – podkreśla Ewa Kowalewska, jedna z autorek petycji. Jak dotąd, do rodzin biorących udział w programie trafiło prawie 5 mld złotych. Ministerstwo Rodziny ma rozważyć petycję w ciągu kilku miesięcy.

Pomoc dla samotnych matek

Kobietom, które mogą urodzić chore dzieci, bez wątpienia należy się wsparcie. Jednak po porodzie, jeśli młoda mama nie spełni kryterium dochodowego (i nie ma więcej dzieci), pozostanie bez rządowej pomocy z programu 500+. Doceniamy intencje autorów petycji, jednak czy rząd nie powinien zwrócić większej uwagi na samotne mamy? Co o tym myślicie?

Czytaj także: 5 sposobów na zmniejszenie wydatków przy dziecku

Zobacz także
Reklama

źródło: tvn24bis.pl

Reklama
Reklama
Reklama