Wybieracie się nad Bałtyk? Mamy dla was złą wiadomość. Już w ponad dziesięciu nadmorskich kąpieliskach kąpiel jest zabroniona z powodu utrzymujących się w wodzie zakwitów sinic – a to dopiero początek.

Reklama

Zamknięte są:

  • dwa kąpieliska w Gdyni: Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo;
  • osiem w Sopocie: Sopot-Kamienny Potok-Koliba, Sopot-Hotel Sopot-Beach Club, Sopot-Hotel Haffner-Esentra, Sopot-Park Północny I, Sopot-Park Północny II, Sopot-K22, Sopot-Łazienki Południowe I, Sopot-32A-33;
  • jedno kąpielisko w Krynicy Morskiej: Bulwar Słoneczny 1.

Jak rozpoznać sinice? Na powierzchni wody pojawia się charakterystyczna, gęsta i mętna zawiesina. Ma zielonkawe, brązowe, szare bądź niebieskie zabarwienie. Przy brzegu często pojawia się też jasna piana. Łatwo je pomylić z glonami, które często unoszą się na powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Jednak glony, choć podobnie jak sinice, wydzielają nieprzyjemny zapach, nie są szkodliwe.

Sinice są niebezpieczne dla dzieci i zwierząt

Latem, kiedy temperatura wody i powietrza przekracza 20°C, mają idealne warunki, by się rozwijać. Naukowcy przekonują, że to dopiero początek. Sinice występują masowo co roku, dodatkowo co trzy lata jeszcze się nasilają. Jak mówi dr Justyna Kobos z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w rozmowie z TVN24, „oczekujemy boomu sinic przy polskich plażach”.

Jak przypomina na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny, w przypadku obfitego zakwitu sinic zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel grozi wieloma powikłaniami: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. Połknięcie wody zanieczyszczonej sinicami może skończyć się dolegliwościami układu pokarmowego m.in. biegunką, wymiotami i bólem brzucha. Szczególnie narażeni na jej działanie są dzieci, osoby starsze i psy.

Zobacz także

Aktualny stan wody w kąpieliskach można sprawdzić na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama