Pozytywny wynik badania na obecność koronawirusa w Polsce Ministerstwo Zdrowia otrzymało dziś w nocy: - Jest to pacjent w woj. lubuskim, ze szpitala w Zielonej Górze, czuje się dobrze. Wszystkie procedury zadziałały tak, jak powinny zadziałać — powiedział minister Łukasz Szumowski na zorganizowanej w trybie pilnym konferencji.

Reklama

Pacjent Zero w Polsce

Pacjent po powrocie z Niemiec sam zgłosił się do lekarza. Badania mężczyzny, którego dane objęte są tajemnicą, rozpoczęły się w południe we wtorek. Wyniki potwierdzające koronawirusa przyszły nocą. Pacjent przebywa w szpitalu zakaźnym w Zielonej Górze. Wiadomo, że nie jest z grupy ryzyka (czyli: podeszły wiek i współwystępujące choroby). Osoby, które miały z nim kontakt objęto domową kwarantanną.
Czytaj: Większość chorych na koronawirusa zdrowieje

Mężczyzna przechodzi zarażenie łagodnie. Na konferencji w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze dr Jacek Smykał powiedział: - Dzisiaj nie gorączkuje, pokasłuje, ale czuje się bardzo dobrze. Wykonamy kontrolne badania, kiedy wyniki badań będą negatywne, puścimy pacjenta do domu. Jest cała kwestia kwarantanna rodziny, która jest teraz w domu i oczywiście wszystkie kontakty związane z jazdą autobusem, którym ten pacjent przyjechał z Niemiec.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja

- Mamy zabezpieczone środki transportowe i mamy zabezpieczone środki finansowe — mówił Minister Zdrowia na konferencji prasowej 27 lutego 2019. - Jesteśmy gotowi. Napięliśmy łuk, mamy cięciwę napiętą w tej chwili, kwestia jest zwolnienia tej cięciwy, jak pojawi się koronawirus.


Dzisiaj dodaje: - Radzę dokładnie to samo, co radziłem wczoraj i dwa tygodnie temu: zachować zdrowy rozsądek, spokój. Mówiliśmy, że ten wirus prędzej czy później się pojawi i tak się stało. Mówiliśmy, że poinformujemy państwa, gdy to się zdarzy i tak zrobiliśmy. Należy zachowywać higienę, myć ręce, starać się nie wychodzić do zbiorowisk, gdy kaszlemy i kichamy — radzi Szumowski.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

Poza pierwszym potwierdzonym przypadkiem, w Polsce kwarantanną objętych jest 500 osób, 68 przebywa w szpitalach na obserwacji. - Te liczby zmieniają się dynamicznie, bo podejrzeń mamy sporo — przyznaje minister. W Polsce jest 79 oddziałów zakaźnych gotowych na przyjęcie chorych.

Objawy koronawirusa

Objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2 są podobne do symptomów przeziębienia lub grypy:

  • kaszel
  • osłabienie
  • gorączka
  • duszność


Objawom towarzyszy zmęczenie, czasem katar, ból gardła, biegunka. Ok. 80 proc. chorych nie wymaga specjalistycznego leczenia. Najgorzej zakażenie przechodzą osoby starsze i z osłabioną odpornością. Zakażenie SARS-CoV-2 u dzieci przebiega zazwyczaj łagodnie, jak wynika z raportu na podstawie danych z chińskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CCDC).
Czytaj: Raport CCDC nt. koronawirusa

Jak nie zarazić się koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, unikajcie dużych skupisk ludzi i dokładnie myjcie ręce. Maseczki nie chronią przed wirusem. WHO zaleca ich noszenie ich tylko, jeśli ma się objawy choroby. GIS radzi dodatkowo, by zakrywać usta podczas kichania i kaszlu, unikać dotykania oczu, nosa i ust oraz zachować bezpieczną odległość od osoby, która kaszle lub kicha.

Jeśli potrzebujesz informacji na temat koronawirusa, wróciliście z kraju, w którym odnotowano przypadki zarażeń, niepokoisz się, że objawy, które odczuwasz, mogą świadczyć o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, możesz zadzwonić na całodobową bezpłatną Telefoniczną Informację Pacjenta – 800-190-590 działającą z ramienia NFZ.

Zobacz też:

Reklama

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, GiS, gazeta.pl

Reklama
Reklama
Reklama