Sierpień to miesiąc, kiedy szczególnie musisz uważać na osy. Te drapieżne owady osiągają teraz swoje największe rozmiary i są najbardziej bojowo nastawione do świata. Uwielbiają przebywać tam, gdzie są słodycze. Nęci je nektar kwiatów, sok z owoców i drzew.

Reklama

Przy osach zawsze bądź spokojna

Osy są szczególnie niebezpieczne, ponieważ zabicie jednej, może zwabić do ataku wszystkie znajdujące się w okolicy. Ponadto mogą żądlić wielokrotnie. Wiele osób gwałtownie opędza się od owadów. To błąd, który prowokuje je do ataku. Lepiej zachować spokój.

W tym roku jest to szczególny problem. Piękne lato obrodziło w sadach. Dlatego tegoroczne osy atakują znacznie częściej niż w poprzednich latach. W ostatnich tygodniach wzrosła liczba interwencji spowodowanych ich atakami. Sanepid, pogotowie i straż pożarna wydały w tej sprawie ostrzeżenia.

Użądlenie może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego

Użądlenie os jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci uczulonych na ich jad. Może u nich dojść do wstrząsu anafilaktycznego i konieczna jest wówczas szybka pomoc lekarska. Wstrząs anafilaktyczny jest najostrzejszą i najgroźniejszą reakcją alergiczną organizmu. Może mieć przebieg łagodny, ale jeśli wystąpią wszystkie objawy, zagraża życiu.

Wstrząs anafilaktyczny poznasz po następujących objawach:

Zobacz także

● dziecko gwałtownie blednie, jego skóra staje się zimna i lepka,
● dziecko wymiotuje, kicha lub z trudem oddycha,
● na twarzy dziecka (często także na całym ciele) pojawia się obrzęk i pokrzywka (czerwone plamy),
● dziecko ma szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno.

Liczy się każda minuta, dlatego nie czekaj na rozwój wypadków i natychmiast wezwij pogotowie. Czekając na lekarza, posadź dziecko przy stole, tak by oparło ramiona na blacie i pochyliło się. Jeśli chce się położyć, podłóż coś pod jego kolana, żeby miało nogi wyżej niż głowę. Nie zostawiaj dziecka nawet na chwilę, bo może stracić przytomność. Jeśli tak się zdarzy, natychmiast przystąp do reanimacji dziecka.

Uwaga! Dla dziecka alergicznego, u którego już kiedyś wystąpił wstrząs anafilaktyczny, zawsze miej przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy zawierający ampułkostrzykawkę z adrenaliną – kupuje się ją w aptece na receptę przepisaną przez lekarza.

Zrób test alergiczny

Ale nawet jeżeli twoje dziecko nie ma alergii, nie wolno bagatelizować niebezpieczeństwa. Szczególnie groźne są użądlenia w okolicach szyi, gardła lub języka. Powstała opuchlizna może utrudnić lub uniemożliwić oddychanie i doprowadzić do uduszenia.

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

alergia krzyżowa - lista produktów Czytaj więcej

Stąd lekarze podkreślają, aby dla własnego bezpieczeństwa wykonać test uczuleniowy. Dzięki niemu wiesz, czy dziecko ma alergię na jad owadów. Taka informacja jest bardzo ważna w przypadku użądlenia, kiedy trzeba podjąć szybkie działania.

Nie na bosaka i bez słodkości

Na duże ryzyko narażasz malucha, pozwalając mu chodzić boso po trawie - użądlenie w stopę jest bolesne i bardzo uciążliwe. Unikaj również, aby dziecko jadło i piło słodkie pokarmy oraz napoje na zewnątrz. Lepiej również nie przybywać w okolicy kwitnących roślin. Tam ryzyko ataku owadów jest największe.

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

czekolada dla dzieci - od kiedy można ją jeść? Czytaj więcej

Osy stają się agresywne, kiedy ich gniazdo jest zagrożone lub niszczone. Nie należy pozbywać się go samodzielnie. Zawsze w takich przypadkach wezwij odpowiednie służby. Owady mogą rozdrażnić również intensywne zapachy lub ciemne i jaskrawe kolory. Lepiej ubierać dziecko w jasnych kolorach. Jest większa szansa, że zignorują neutralne barwy.

Czy wasze dzieci mają alergię na jad os? Co robicie, aby ustrzec się przed ich użądleniem. Napiszcie w komentarzach.

Źródło: onet zdrowie, hello zdrowie

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama