Reklama

Polki rodzą coraz mniej dzieci − w 2020 roku przyszło ich na świat najmniej od 16 lat. Program 500 plus nie zachęca do zakładania rodzin wielodzietnych, mimo że pieniądze są wypłacane na pierwsze i każde kolejne dziecko. Rząd chce walczyć ze spadającym wskaźnikiem dzietności... inwestując w 500 plus i podwyższając świadczenie.

Reklama

Podwyżka 500 plus: co wiadomo?

Świadczenie rodzinne 500 plus czeka waloryzacja − wynika z nieoficjalnych źródeł „Wyborczej”. Podwyżka 500 plus ma zachęcić Polki do rodzenia większej liczby dzieci. O ile wzrośnie świadczenie? Nie wiadomo, ale wcześniej pojawiały się już różne propozycje, np. wypłacania 600 plus pracującym rodzicom. PiS ma przedstawić nowy program demograficzny, w tym plany podwyżki 500 plus, na początku marca − podaje „Wyborcza”.

Czy wyższe świadczenie rodzinne to jedyny pomysł rządu na poprawę dzietności w Polsce? Nie, wg informacji podanych przez „Wyborczą” PiS chce też powołać specjalny urząd: Instytut na rzecz Rodziny i Demografii. Nie jest jasne, czym miałby się on zajmować, wiadomo tylko, że jego zadaniem byłoby zachęcanie Polek do rodzenia dzieci.

A skąd rząd wziąłby pieniądze na dodatkowe wypłaty dla rodziców? „Z uszczelniania VAT i opodatkowania gigantów cyfrowych” − donosi gazeta. Pierwsza waloryzacja 500 plus miałaby się odbyć w 2023 roku (byłby to wzrost świadczenia o wskaźnik inflacji). Druga propozycja to coroczne zwiększanie 500 plus o stałą kwotę (niezależnie od inflacji).

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama