Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Smutne dziecko w szkole
Adobe Stock
Aktualności

500+ miało poprawić sytuację, a polskie dzieci ciągle mają się źle

Jakość swojego życia oceniają tragicznie. W rankingu UNICEF uzyskały 31 miejsce na 38 krajów.

Fundacja UNICEF opracowała ranking jakości życia dzieci na terenie 38 państw Unii Europejskiej i OECD. Polska uplasowała się na 31 miejscu.

Jak informuje Ewa Falkowska, dyrektor ds. Advocacy w polskim oddziale UNICEF, ranking  badał trzy obszary życia dzieci, takie jak dobrostan psychiczny, zdrowie fizyczne oraz kompetencje edukacyjne i społeczne. W każdej kategorii Polska zajmuje miejsce poniżej 20. pozycji. Najgorzej jednak jest w sferze dobrostanu psychicznego.

Odsetek samobójstw wśród dzieci jest u nas bardzo wysoki (…). Od paru lat obserwujemy zapaść opieki psychiatrycznej nad młodym człowiekiem” – mówi Falkowska.

Otyłość i kompleksy u dzieci

W kategorii zdrowia fizycznego, do statystyk wliczał się m.in. odsetek dzieci otyłych. Falkowska podkreśliła, że to zjawisko rozwija się najbardziej dynamicznie w państwach najbogatszych.
„Około jedna trzecia dzieci w krajach bogatych cierpi z tego powodu. W Polsce to jest około 25 procent. W porównaniu do Stanów Zjednoczonych, gdzie to jest ponad 40 procent, nie wypadamy bardzo źle, ale niestety mamy bardzo dużą dynamikę wzrostu” – przestrzega.

Sprawdzany był również poziom zadowolenia ze swojego wyglądu. Statystyki są nieubłagane. Prawie połowa młodych Polaków ma kompleksy na punkcie swojego ciała. W większości są to dziewczynki.

Dane zgromadzone w raporcie składają się na pewność siebie i poczucie własnej wartości u polskich dzieci.
„Nasze dzieci nie są pewne siebie. Mają problemy i trudności w nawiązywaniu przyjaźni, co oznacza, że w obszarze miękkich kompetencji mamy bardzo wiele do zrobienia. Bardzo koncentrujemy się na świetnych wynikach w nauce, a zapominamy, że młody człowiek powinien osiągnąć równowagę między edukacją a kompetencjami społecznymi, które później, w dorosłym życiu okazują się ważniejsze niż ta wiedza, którą czasem można przyswoić w inny sposób” - podsumowała Ewa Falkowska.

70 procent dzieci szczęśliwych. Czy to dużo?

Z drugiej strony, 70 procent ankietowanych dzieci w Polsce jest zadowolone ze swojego życia. Czy to dobry wynik? „Jeśli porównamy to na przykład do Holandii, gdzie aż 90 procent dzieci deklaruje, że jest zadowolone ze swojego życia, to pokazuje, że mamy jednak dużo do nadrobienia” – podsumowuje Falkowska.

Źródło: TOK FM

Zobacz też:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Robiąc w ten sposób niszczysz poczucie wartości swojego dziecka
Fotolia
Aktualności
Robiąc w ten sposób, niszczysz poczucie wartości swojego dziecka
Samoocena dziecka w dużej mierze zależy od naszych metod wychowawczych. Zdarza się, że rodzice nieświadomie niszczą poczucie wartości swoich dzieci. W konsekwencji prowadzi to do różnych zaburzeń i problemów osobowościowych.

Poczucie wartości ma bardzo istotny wpływ na rozwój dziecka. Na szczęście co raz więcej rodziców rozumie, że „klaps” nie jest metodą wychowawczą. Mimo to wciąż trudno im się wyzbyć niektórych słownych nawyków. Niektórym rodzicom zdarza się w chwili gniewu powiedzieć dziecku, że jest głupie albo leniwe. Nie wiedzą, że rujnują w ten sposób jego samoocenę – nawet jeśli robią to nieświadomie. Oto, w jaki sposób rodzice niszczą poczucie wartości swojego dziecka: 1. Denerwują się, gdy dziecko popełnia błędy Gdy rodzice krytykują dziecko za to, że popełniło jakiś błąd, potem może ono mieć problem z podejmowaniem nowych wyzwań. Należy nauczyć się traktować porażki jako narzędzie do nauki, aby dziecko miało pewność, że będzie umiało poradzić sobie z błędami, które popełni w przyszłości. W przeciwnym razie nasz maluch w dorosłym życiu nie będzie wiedział, jak radzić sobie z trudnymi zadaniami i będzie szedł na łatwiznę. 2. Porównują dziecko z rodzeństwem lub przyjaciółmi „Spójrz, jak twój brat świetnie gra w piłkę nożną”. „Wow, twoja siostra ma najlepsze oceny w klasie!” – każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzało się słyszeć podobne komentarze. Ta z pozoru niewinna uwaga może sprawić, że dziecko wmówi sobie, że jest gorsze od swoich rówieśników, co zmniejszy jego poczucie wartości . 3. Mówią im, że coś, czego nie mogą zrobić, jest łatwe Kiedy dzieci uczą się nowych rzeczy, na przykład czytania i pisania, często uspokajamy je, mówiąc: „Nie martw się, to takie proste”. Wówczas maluch – w którego umyśle już i tak toczy się walka o to, by pokonać trudności – przejmuje się, że nie jest w stanie zrobić czegoś, co powinno być łatwe. O wiele lepiej jest powiedzieć dziecku, że: „Nauka czytania jest trudna, to fakt, ale ja wiem, że...

co przedszkolaki myślą o sobie?
Fotolia
Wychowanie
Już 3-latki mają kompleksy i mówią o diecie! Jak temu zapobiec?
"Jestem gruba", "Jestem brzydki", "Muszę się odchudzać" - takie zdania można usłyszeć już od przedszkolaków. Co robić, żeby dziecko nie miało kompleksów na punkcie wyglądu?

Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że 1/3 nauczycieli przedszkolnych słyszała jak ich podopieczni mówią o sobie, że są za grubi. 10 proc. nauczycieli słyszało, że dziecko mówiło, że jest brzydkie, a ¾ opiekunów uważa, że dzieci coraz wcześniej mają kompleksy dotyczące swojego wyglądu. Dlaczego niska samoocena dotyczy już przedszkolaków? Dziecko kopiuje zachowania dorosłych Dziecko w wieku 2, 3 czy 4 lat nie myśli samo z siebie o ciele w kategoriach: grube , chude, ładne lub brzydkie. To nie jest coś, na co przedszkolak zwracałby uwagę, gdyby – niestety! – nie nauczył się tego od osób w swoim otoczeniu. Jeśli 3-letnia dziewczynka mówi, że jest brzydka, a 4-latek nazywa się grubasem, najprawdopodobniej słyszeli takie komunikaty u swoich rodziców, innych dzieci (które słyszały to u swoich opiekunów) itd. Niekoniecznie musiały to być zdania skierowane do dziecka! Żeby dziecko nauczyło się tak myśleć i mówić o sobie, wystarczy, że jego mama co jakiś czas wzdycha: "ale jestem gruba, muszę się odchudzać !" albo "nie, nie mogę zjeść ciastka, bo utyję". Tu wiele z nas może uderzyć się w piersi, prawda? Wspomniane badanie wykazało też, że prawie 20 proc. dzieci odmawia zjedzenia czegoś, żeby nie utyć. A - jak czytamy na portalu Netmums.com, który opisuje wyniki tego badania - anoreksja dotyczy najczęściej dziewczynek i młodych kobiet w wieku 10-20 lat, dlatego warto mieć się na baczności z tym, co mówimy przy dziecku już na poziomie przedszkola. Dlaczego małe dziecko ma kompleksy? Oprócz wzorców z najbliższego otoczenia, za źródło kompleksów u dzieci możemy uznać też telewizję, gry na komputer czy tablet, filmy animowane, a nawet czasopisma dla dzieci, gdzie promuje się szczupłe, piękne osoby, nierzadko seksualizując dzieci . W erze selfie, instagramu i kultury bazującej na folgowaniu własnej...

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: 2/3 dzieci w Polsce doznaje krzywdy
Adobe Stock
Aktualności
Dzieci w Polsce naprawdę nie mają szczęśliwego dzieciństwa!
Jeżeli ktoś uważa, że ten tytuł jest na wyrost, to niech przeczyta najnowszy raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Dobitnie pokazuje, co jest główną przyczyną cierpienia dzieci w Polsce.

Krzywda doznana w dzieciństwie tkwi w dorosłym człowieku i utrudnia szczęśliwe życie , realizację własnych marzeń. Ten raport powinien dać nam, rodzicom, wiele do myślenia! Przemoc, próby samobójcze, samookaleczenia Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od lat działa na rzecz dzieci. Jej najnowsze badania, z października i listopada 2018 roku, przynoszą alarmujące dane o sytuacji dzieci w wieku 11-17 lat. Wynika z nich, że:    72 proc. dzieci  doznało w swoim życiu co najmniej jednej formy krzywdzenia, 57 proc. badanych doświadczyło przemocy rówieśniczej, 41 proc. dzieci doznało przemocy ze strony bliskich dorosłych, co 6 polski nastolatek okaleczał się, 1 na 10 dziewczyn podejmowała próbę samobójczą, 7 proc. nastolatków doświadczyło wykorzystywania seksualnego . Jak podkreśliła prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, dr Monika Sajkowska, te badania są bardzo istotne, gdyż pokazują, co jest przyczyną cierpienia dzieci i jaka jest skala problemu . To punkt wyjścia do podjęcia działań na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec nich. "Żeby skutecznie chronić dzieci przed krzywdzeniem musimy wiedzieć, jakich form krzywdzenia doświadczają i jakie są tego konsekwencje" - powiedziała dr Sajkowska. Dzieci narażone są przede wszystkim na bicie Nastolatki najczęściej doznają od rówieśników krzywdy fizycznej w postaci przemocy fizycznej (42 proc.) i psychicznej (29 proc.). Badanie pokazało, że dwa razy rzadziej ofiarami przemocy rówieśniczej są dzieci mające osobę, na której wsparcie mogą liczyć. Ze strony dorosłych nastolatki doświadczają przemocy:   fizycznej (33 proc.), psychicznej (20 proc.), seksualnej (20 proc.). Alkohol to wróg nr 1 Badanie pokazuje, że dzieci, których bliscy nadużywają alkoholu:   pięciokrotnie częściej doświadczały przemocy ze strony bliskich...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz