500 plus
Adobe Stock
Aktualności

Zmiany w 500 plus: 600 zł dla pracujących i 400 dla bezrobotnych?

Zdaniem głównego ekonomisty Pekao SA, Marcina Mrowca, zróżnicowanie świadczenia 500 plus z podziałem na osoby pracujące i bezrobotne mogłoby wzmocnić motywację do znalezienia zatrudnienia. A gospodarce brakuje pracowników.

Pomysł ze zróżnicowaniem kwot wypłacanych w świadczeniu 500 plus jest przykładem, który mógłby zmniejszyć problem osób unikających pracy. Marcin Mrowiec zastrzega oczywiście, że zróżnicowanie to mogłoby nie dotyczyć matek, które mają kilkoro dzieci i nie mogą pracować, bądź ich dzieci albo one same są niepełnosprawne.

Będą zmiany w 500 plus?

Zdaniem eksperta, nasz rozwinięty system socjalny, do którego dołączają także zasiłki, powoduje, że osobom z niższymi kwalifikacjami nie opłaca się podjąć pracy, jeśli otrzymują zasiłek i 500 plus.

Mrowiec podkreśla także, że gospodarce bardziej potrzebni są specjaliści, czyli pracownicy o węższych, ale wyższych kwalifikacjach, dlatego korzystne mogłyby być programy praktycznych szkoleń.

Trudno przewidzieć, czy parlament przyjmie propozycje zróżnicowania kwot świadczenia, jednak wśród ekonomicznych lobbystów oraz doradców przeważa zdanie, że możliwe jest zróżnicowanie 500 plus na podstawie wysokości zarobków.

Póki co, rząd nie zmienia obecnych programów i obiecuje ich utrzymanie, np. w przypadku jednorazowej emerytury plus, czyli trzynastego świadczenia emerytalnego.

Źródło: gs24.pl

Zobacz też:

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

Zmiany w 500 plus w 2021
Adobe Stock
Aktualności
Zmiany w 500 plus: w 2021 nowy TERMIN składania wniosków! Co z podwyżką?
Aby pobierać 500 plus w 2021 roku, trzeba złożyć nowy wniosek. Świadczenie 500 plus będzie wypłacane w nowych okresach rozliczeniowych. Dużo się też mówi o możliwych podwyżkach 500 plus.

Świadczenie 500 plus będzie można pobierać także w 2021 roku, ale konieczne jest złożenie nowego wniosku. Czy budżet na 2021 rok zakłada waloryzację 500 plus? 500 plus w 2021 roku: nowe wnioski i termin składania Rodzice i opiekunowie, którzy pobierają 500 plus na dzieci, nie musieli składać wniosków o to świadczenie w 2020 roku. W 2021 roku będzie inaczej: niezbędne jest złożenie nowego wniosku o 500 plus. Do tego od przyszłego roku zaczną obowiązywać nowe okresy rozliczeniowe w wypłatach 500 plus. Kiedy złożyć wniosek o 500 plus w 2021? Aby otrzymać 500 plus na pierwsze i kolejne dzieci w 2021 roku, należy złożyć nowy wniosek o wypłatę świadczenia. Wnioski o 500 plus będzie można składać od 1 lutego 2021 roku (drogą elektroniczną) i od 1 marca 2021 roku (drogą tradycyjną). Przez zmiany w terminach składania wniosków zmieni się także okres rozliczeniowy: rodzice, którzy złożą wniosek o 500 plus w terminie, będą mieć zagwarantowaną wypłatę świadczenia od 1 czerwca do końca maja następnego roku. 500 plus 2021: czy będzie podwyżka? Zgodnie z głosami wielu ekspertów 500 plus straciło na wartości . Winna jest wysoka inflacja w Polsce oraz podwyżki cen, w tym żywności. W efekcie rodzice pobierający 500 zł na dziecko w ramach świadczenia rodzinnego w rzeczywistości dysponują mniejszą kwotą niż jeszcze kilka lat temu. Apele o waloryzację 500 plus na razie jednak nie przyniosły skutku, bo w budżecie zaplanowanym na 2021 rok nie uwzględniono podwyżek świadczenia 500 plus. Waloryzacja 500 plus będzie możliwa najwcześniej w 2022 roku, a potrzebne są do tego zmiany w prawie oraz większe pieniądze w budżecie państwa.   Zobacz też: Na czym polega program 4000+? Dziecko kosztuje! Jak zaoszczędzić? Czy 500 plus trzeba rozliczać w PIT?

500 plus tylko dla pracujących
Adobe Stock
Aktualności
Polacy chcą 500+ tylko dla pracujących rodziców. Czy rząd na to pójdzie?
W tym roku na wypłatę 500+ rządzący musieli zarezerwować 39 miliardów złotych. Trudna sytuacja gospodarcza związana z epidemią koronawirusa spowodowała, że na nowo rozpoczęły się dyskusje na temat ewentualnego ograniczenia tego świadczenia. Czego innego jednak chce rząd, a czego innego obywatele.

Rządzący zdecydowanie odżegnują się od możliwości ograniczenia programu 500 plus – od 2019 roku jest ono także wypłacane na pierwsze dziecko, a nie jak było to wcześniej – tylko na drugie i kolejne dzieci. Pieniądze obecnie otrzymują wszyscy rodzice, którzy złożyli odpowiedni wniosek, niezależnie od dochodów, sytuacji materialnej i tego, czy są pracujący, czy bezrobotni. Wraca pomysł powiązania 500+ z pracą Dyskusje na temat tego, czy powinny być wprowadzone kryteria przyznawania świadczenia 500+ wracają co pewien czas. Bardziej świadomi obywatele, którzy zdają sobie sprawę z tego, że pieniądze na to i inne świadczenia socjalne nie biorą się znikąd , ale są pobierane od obywateli w postaci najróżniejszych podatków i opłat, coraz częściej chcą, aby 500+ nie było dla każdego. 5 października bieżącego roku portale money.pl i wp.pl opublikowały wyniki sondażu, który przeprowadziły na temat ewentualnych zmian w programie 500+. Pytanie brzmiało: czy wypłata 500+ powinna być realizowana tylko w sytuacji, gdy co najmniej jeden z rodziców pracuje? Wyniki sondażu zaskakują. Sprawdź: Dodatkowe pieniądze dla rodziców z obniżonymi dochodami Większość chce ograniczeń i to niezależnie od preferencji politycznych Zdecydowana większość respondentów, bo aż 62 proc. osób, które wzięły udział w sondażu, chciałoby powiązać wypłatę 500+ z pracą co najmniej jednego rodzica. W tym 43 proc. zdecydowanie popiera takie rozwiązanie , a 19 proc. raczej się z nim zgadza. Przeciwnikami takiego rozwiązania było tylko 17 proc. biorących udział w badaniu, a niezdecydowanych – 21 proc. respondentów. Wśród zwolenników PiS 56 proc. jest za takim rozwiązaniem, 22 proc. jest przeciw, a wśród zwolenników Koalicji Obywatelskiej 78 proc. jest za, a 10 proc. przeciw. Rządzący zarzekają się, że pieniądze w ramach 500+ będą nadal wypłacane na...

Koniec 500 plus?
Adobe Stock
Aktualności
500 plus chwieje się w posadach – nadchodzi jego koniec?
Są propozycje obcięcia 500 plus lub nawet jego wycofania. Rząd musi ratować finanse – czy zrobi to kosztem 500 plus?

To fatalny moment na rozważanie nad wycofaniem się z programu 500 plus w obecnej sytuacji polskich rodzin. Epidemia koronawirusa , przymusowa kwarantanna, zwolnienia z pracy bardzo mocno uderzyły w budżety domowe. Gwarancja comiesięcznych wypłat 500 plus jest być może teraz dla wielu rodzin jedynym pewnym zastrzykiem finansowym. To koniec 500 plus? Kasa państwowa nie udźwignie kryzysu gospodarczego związanego z pandemią koronawirusa . Rząd, ekonomiści i politycy zastanawiają się jak ratować finanse. Coraz więcej czarnych chmur gromadzi się nad programem 500 plus. „ Trzeba będzie się wycofać z 500 plus " – takie słowa, według relacji przewodniczącego klubu Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego, mają padać z ust posłów PiS w kuluarach sejmowych. Przewodniczący klubu Lewicy powiedział portalowi Gazeta.pl. o niepewnej przyszłości kluczowego programu PiS wspierania rodzin. „Za kryzys gospodarczy w formie dzisiejszej pomocy antykryzysowej płacą najsłabsi. W tamtym tygodniu w kuluarach sejmowych chodząc i rozmawiając z posłami PiS, słyszałem: no, trzeba będzie się wycofać z 500 plus" – powiedział Gawkowski. Polityk cytował posłów, którzy mieli też mówić o tym, że 500 plus „trzeba będzie obciąć, zmniejszyć , złożyć to na karb kryzysu". Rząd: nie ma planów obniżenia 500 plus Co na to rząd? Zapowiada, że wypłaty świadczeń nie są zagrożone i nie ma planów obniżania 500 plus . „Absolutnie nie wycofujemy się z programu 500 plus" – zapewniła w poniedziałek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.  „Ten program ma zupełnie inny wymiar, pozwala przeżyć ten trudny czas, więc absolutnie nie zamierzamy wycofywać się z tego programu"  – zapowiedziała minister. Glos zabrał także prezydent Andrzej Duda,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz