Przedszkola nadal otwarte, ale na nowych zasadach. Co się zmieni?
Główny Inspektorat Sanitarny podał nowe wytyczne funkcjonowania żłobków i przedszkoli w pandemii. Nastąpiła ważna zmiana dla opiekunów przyprowadzających dzieci do placówek.
Choć podczas sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że szkoły pozostają zamknięte aż do świąt Bożego Narodzenia, nie zdecydował, że przedszkola również powinny przestać działać. Najmłodsze dzieci nadal mogą uczęszczać do swoich placówek. GIS zmienił jednak wytyczne w zakresie ich funkcjonowania. Zmiana dotyczy możliwości odprowadzania przedszkolaków w przypadku, gdy ktoś z domowników przebywa na kwarantannie.
Nowe wytyczne GIS dotyczące żłobków i przedszkoli
Zgodnie z aktualną wersją opublikowaną przez Inspektorat, „jeżeli w domu przebywa osoba w izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do podmiotu”, natomiast „do pracy w podmiocie mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji”.
W obecnej wersji wytycznych nie ma zapisu o tym, że kwarantanna któregoś z domowników uniemożliwia przyprowadzanie dziecka do żłobka lub przedszkola oraz że pracownik przebywający na kwarantannie nie może przychodzić do pracy w placówce. Wcześniej GIS informował: „jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka” do przedszkola lub żłobka oraz: „do pracy w podmiocie mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, lub w izolacji”.
Aktualna wersja wytycznych GIS w pozostałych zapisach nie różni się od poprzedniej. Nadal zaleca się, by do placówek dzieci przyprowadzane były przez tych samych opiekunów, poszczególne grupy miały przydzielonych różnych, nieprzechodzących z grupy do grupy opiekunów oraz znajdowały się w oddzielnych salach i wychodziły na dwór w oddzielnych porach, tak, aby zminimalizować kontaktowanie się między dziećmi i pracownikami poszczególnych grup.
Kwestie dezynfekcji zabawek i akcesoriów, usunięcia z sal rzeczy trudnych do zdezynfekowania (np. pluszaków), konieczność zachowania minimum 1,5 metra przestrzeni na każde dziecko pozostają w niezmienionej formie.
Źródło: tvn24.pl
Zobacz także: