Przyłbica dla dzieci to jeden ze sposobów na zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Nakaz noszenia maseczki albo przyłbicy w sklepach, komunikacji miejskiej i innych miejscach, w których przebywa dużo osob, obowiązuje od 16 kwietnia 2020, a wyłączeni są z niego tylko nieliczni. Za osłonę może służyć też szal lub apaszka, ale dla dzieci to niekoniecznie wygodne rozwiązanie. Podobnie jak maseczka, w której trudno się oddycha. Przyłbica dla dzieci może być bardziej komfortowa, a jednocześnie pomoże ochronić się przed koronawirusem.

Reklama

Spis treści:

  1. Miniprzyłbice dla dzieci
  2. Czapki z przyłbicą dla dzieci
  1. Jak się drukuje przyłbicę?
  2. Czy ramki przyłbicy są bezpieczne?
  3. Ile kosztuje gotowa przyłbica?

Przyłbica dla dzieci: jaką wybrać?

Przyłbica dla dzieci musi dobrze zasłaniać nos i usta i być wygodna, aby dziecko nie zniechęciło się do jej noszenia. Przyłbice dla dzieci mają rozmiary dopasowane do twarzy dziecka i krótsze opaski na głowę. Większość można regulować za pomocą taśmy elastycznej. Bardzo popularne są miniprzyłbice dla dzieci: gumki zakłada się na uszy, a przyłbica zakrywa jedynie nos i usta dziecka, chroniąc błony śluzowe. W miniprzyłbicy oczy dziecka pozostają odsłonięte.

Miniprzyłbice dla dzieci

Czapki z przyłbicą dla dzieci

Niektórzy rodzice wybierają także czapki z przyłbicą dla dzieci. To praktyczny pomysł, który pozwala połączyć okrycie głowy i ochronę przed słońcem z zabezpieczeniem błon śluzowych przed koronawirusem.

Zobacz także

Ile kosztuje przyłbica dla dzieci?

Przyłbica dla dzieci kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Dopłacić trzeba zwykle za regulację opaski i wysoką jakość materiału, z jakiego została wykonana. Przyłbica powinna być odporna na zarysowania i nie matowieć pod wpływem działania bakteriobójczych środków ochronnych. Nie warto jednak przepłacać za przyłbicę, bo koszt jej produkcji jest zazwyczaj bardzo niski. Kilkanaście złotych za przyłbicę dla dzieci to dobra cena.

Czy można nosić przyłbicę zamiast maseczki?

Przyłbice stosowane są głównie przez pracowników służby zdrowia. Ich zadaniem jest ochrona przed śliną i wydzielinami oddechowymi pacjenta. Założenie przyłbicy daje medykowi możliwość uniknięcia zarażenia się od chorego pacjenta, gdy ten niespodziewanie kichnie lub kaszlnie. Lekarze noszą jednak przyłbice zawsze w połączeniu z maseczkami ochronnymi. Wielu rodziców zastanawia się jednak, czy można stosować przyłbicę zamiast maseczki.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 29 kwietnia w celu przedstawienia planu luzowania rządowych obostrzeń nałożonych wcześniej w związku z epidemią koronawirusa jeden z dziennikarzy zapytał ministra zdrowia o to, czy można nosić przyłbicę zamiast maseczki. Minister odpowiedział, że owszem, jest to dozwolone.

Zgoda przedstawiciela rządu na zastępowanie maseczki ochronnej przyłbicą może być zbawienna szczególnie dla niektórych osób.

Przyłbica zamiast maseczki to dobre rozwiązanie dla:

  • pracujących z klientami, którzy muszą zasłaniać nos i usta przez wiele godzin dziennie (np. kasjerzy w marketach),
  • uskarżających się na wspomniane wyżej trudności z oddychaniem w maseczce,
  • noszących okulary – maseczka czy apaszka na nosie powoduje, że szkła stale parują, co znacznie ogranicza widoczność i utrudnia normalne funkcjonowanie,
  • dzieci, dla których maseczki mogą być niewygodne i utrudniać im oddychanie.

Jak zrobić przyłbicę?

O to, w jaki sposób drukuje się przyłbice, ile kosztuje przyłbica i czy można nosić przyłbice zamiast maseczek ochronnych, zapytałyśmy Bartosza Uszackiego, który wraz z innymi wolontariuszami i misją charytatywną Dobro Czynić drukuje przyłbice dla szpitali.

Jak się drukuje przyłbice?

B.U: Przyłbice składają się z 3 elementów: wydrukowanej ramki, ekranu i gumki mocującej ją na głowie. Jeśli chodzi o druk 3d, odbywa się to dość prosto – żeby wydrukować cokolwiek na drukarce 3D, potrzebujemy model do druku. W przypadku przyłbic, które robię, jest to projekt opracowany przez czeskiego producenta drukarek 3D, Josefa Prusę. Zespół jego projektantów opracował i przetestował kilka różnych „modeli” i ostatecznie drukujemy (wraz ze mną ponad setka wolontariuszy) ramki do przyłbic w wersji RC3 (czyli trzeci w ewolucji model przyłbicy).

Model 3D zostaje „pocięty” przez program zwany slicerem. Następnie program dokonuje niezbędnych obliczeń i generuje plik GCODE, w którym zawarte są wszelkie informacje zrozumiałe dla drukarki (takie jak temperatura potrzebna do stopienia filamentu – „tonera”, z którego się drukuje poszczególne obrysy, jakie drukarka musi wykonać, aby ostatecznie wydrukować model). Następnie drukarka, używając filamentu, drukuje model warstwa po warstwie. W ten sposób powstaje ramka. Do gotowej ramki mocuje się ekran przyłbicy, gumę i przyłbica gotowa.

Lekarka w przyłbicy i maseczce ochronnej
materiał prywatny Bartosza Uszackiego

Czy ramki w przyłbicach są bezpieczne?

B.U.: Nie każdy plastik nadaje się do długotrwałego kontaktu ze skórą. Dlatego też drukujemy przyłbice, wykorzystując materiał PET-G (jest to rodzaj plastiku). Materiał ten nie reaguje ze skórą, potem czy wodą. Posiada też bardzo niską porowatość, a to ma duży wpływ na dezynfekcję. Wiadomo – im materiał mniej porowaty, tym prostszy w dezynfekcji.

Ważne jest, aby taka przyłbica nie posiadała żadnych gąbek na części czołowej – takie rozwiązanie sprawia, że przyłbica staje się jednorazowa, gdyż takiej gąbki się nie dezynfekuje. Dlatego też – tylko PET-G i zero gąbek.

Ile kosztuje gotowa przyłbica?

Model, który drukujemy, ma zapisy w licencji, że jest darmowy. Josef Prusa wyraźnie zaznaczył, że nie wolno sprzedawać tego modelu, a w każdym razie nie wyżej niż koszty produkcji. Zatem ile kosztuje jedna przyłbica? Ok. 3-4 zł. Niestety na aukcjach internetowych niektórzy sprzedają ten produkt za kwoty wielokrotnie wyższe.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama