Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Osoby wyłączone z nakazu zasłaniania nosa i twarzy
AdobeStock
Aktualności

Kto nie musi nosić maseczki? Te grupy są wyłączone z obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej

Nie wszyscy muszą nosić maseczki ochronne mimo powszechnego nakazu ich używania. Bez zasłaniania twarzy poza domem mogą poruszać się m.in. dzieci do czwartego roku życia i niektórzy chory. Zwolnienie z obowiązku noszenia maseczek dokładnie precyzuje rządowe rozporządzenie.

Od 16 kwietnia obowiązuje w Polsce obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Nie wszyscy jednak muszą nosić maseczki. Cała reszta jednak, jeśli chce np. wyjść do sklepu lub na spacer albo przemieścić się komunikacją miejską do pracy, musi mieć na sobie maseczkę ochronną albo przyłbicę (ewentualnie apaszkę lub szalik, jeśli są zawiązane w odpowiedni sposób i szczelnie zakrywają nos i usta). Nie wiadomo jeszcze, kiedy obowiązek ten zostanie zniesiony, natomiast zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego będziemy nosić je jeszcze długo.

Z obowiązku zakrywania nosa i ust zostały wyłączone pewne grupy społeczne, które z różnych przyczyn nie muszą zasłaniać twarzy. Podpowiadamy, kto do nich należy.

Kto nie musi nosić maseczki?

Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej nie dotyczy:

 • dzieci poniżej 4. roku życia;
 • osób, których stan zdrowia na to nie pozwala (nie jest wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia);
 • osób, które mają trudności z oddychaniem (nie jest wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia);
 • osób z zaburzeniami rozwoju, niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym lub głębokim, które nie potrafiłyby samodzielnie założyć i zdjąć maseczki (nie jest wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia);
 • rolników wykonujących prace w gospodarstwie;
 • osób poruszających się samochodem pojedynczo, z dzieckiem poniżej 4. roku życia lub ze współdomownikami;
 • osób duchownych sprawujących obrzędy religijne;
 • pracowników zakładów pracy, budynków użyteczności publicznej i obiektów handlowych – pod warunkiem, że nie obsługują bezpośrednio interesantów i klientów,
 • kierowców publicznego transportu zbiorowego i przewoźników prywatnych – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
 • żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.

Zobacz też: Dzieci mogą bać się masek. Jak je z nimi oswoić?

Gdzie nie trzeba nosić maseczki?

Zgodnie z rekomendacją ministra środowiska zasłanianie nosa i ust nie jest konieczne na spacerze w lesie (ale w parku już tak). Zdaniem ministra powierzchnia lasu jest zazwyczaj tak duża, że ryzyko spotkania innych osób i ewentualne rozprzestrzenianie koronawirusa jest znikome.

Z kolei minister zdrowia uważa, że maseczek nie musi zakładać młoda para podczas ślubu w czasie pandemii. W jednym z wywiadów powiedział, że nie ma takiej konieczności, skoro i tak po ślubie będą mieszkać wspólnie. Z obowiązku zakrywania nosa i ust nie są natomiast zwolnieni inni uczestnicy uroczystości.

Kiedy należy odsłonić twarz na czyjeś polecenie?

Może się zdarzyć, że zostaniemy poproszeni o zdjęcie maseczki w celu identyfikacji i powinniśmy to uczynić, jeśli osobą wydającą to polecenie jest:

 • policjant;
 • strażnik graniczny;
 • kasjer w banku;
 • sprzedawca w sklepie.


Zobacz też:

Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!

Koronawirus: szczyt epidemii w Polsce latem? Prognozy epidemiologów nie napawają optymizmem
adobe stock
Aktualności
Koronawirus: szczyt epidemii w Polsce latem? Prognozy nie napawają optymizmem
Każdy stawia sobie pytanie, kiedy należy spodziewać się szczytu zachorowań na koronawirusa w Polsce. Epidemiolodzy i wirusolodzy są zdania, że do rozprzestrzeniania się wirusa na większą skalę może przyczynić się pogoda. Jedni przypuszczają, że może to być zima, inni, że szczyt zachorowań może w ogóle nie nastąpić, albo że nastąpi latem. Jak to uzasadniają?

Dr. Robert Redfield, kierownik amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w rozmowie z „The Washington Post” powiedział, że druga fala zachorowań na koronawirusa może nastąpić zimą i zbiec się z innymi zachorowaniami typowymi dla tej pory roku –  i to wydaje się szczególnie niepokojące. Naukowiec dodał jednak, że do zimy może pojawić się już szczepionka na SARS-CoV-2 , co pozwoliłoby zmniejszyć ilość ciężkich zachorowań. Zdania są jednak podzielone. Dr Tomasz Ozorowski, mikrobiolog i były prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej zapytany przez poznańskich dziennikarzy, kiedy może nastąpić szczyt zachorowań na koronawirusa, odparł, że w ogóle może nie być szczytu zachorowań, lecz jednakowa, stała liczba chorych utrzymująca się przez długi czas . Ozorowski nadmienił także, że jeśli ludzie powrócą do życia społecznego latem, to należy spodziewać się, że liczba zarażonych się powiększy.  Kiedy należy spodziewać się szczytu zachorowań? Zdaniem dr. Ozorowskiego „tak skutecznie się przyblokowaliśmy, że wydaje mi się, iż możemy w Polsce nie mieć szczytu zachorowań . Myślę, że będziemy mieli ich stały, wysoki wzrost. Wyższy niż kraje, które osiągnęły wyraźny szczyt”. Specjalista dodaje, że aby zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa w danej społeczności, odporność musi mieć ponad 80 proc. społeczności. Może być ona nabyta naturalnie – po przechorowaniu albo poprzez szczepienia.  Koronawirus może zaatakować latem? Tymczasem jak twierdzi Ozorowski: „U nas zachorowań było tak mało, że mamy ogromną część populacji nadal podatną zakażeniu. To ponad 95 proc. ludności . Należy się spodziewać, że odblokowując gospodarkę i życie społeczne, zachorowania będą się pojawiać na odpowiednio coraz wyższym poziomie. Myślę, że wyższym niż było to w krajach, w które ewidentny...

Premier Mateusz Morawiecki
ONS.pl
Aktualności
Rząd ogłosił aktualne obostrzenia. „Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii, dopóki nie wynajdziemy szczepionki”
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił właśnie nowe zalecenia w związku z pandemią koronawirusa. „Utrzymujemy dyscyplinę społeczną”.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wczorajszej konferencji o funduszu dróg samorządowych zapowiedział, że dziś przedstawi szczegółowy plan związany z rozluźnianiem obostrzeń i zmianami dotyczącymi odmrażania gospodarki. Tak też się stało. Na konferencji, która właśnie się skończyła, poruszone zostały m.in. takie kwestie, jak limity w sklepach, możliwość swobodnego poruszania się, otwarcie lasów i parków oraz obowiązek noszenia maseczek ochronnych . Czy czeka nas powolny, ale upragniony powrót do normalności? Luzowanie obostrzeń po 20 kwietnia 2020 Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nowe zalecenia w zakresie ochrony przed koronawirusem będą obowiązywać od poniedziałku, 20 kwietnia. Zgodnie z decyzją rządu zmiany w dotychczasowych ograniczeniach dotyczą: limitów osób w sklepach – 4 klientów na 1 kasę w sklepach do 100 metrów kwadratowych, w większych sklepach 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni, możliwości poruszania się – można to robić, ale wyłącznie w maseczkach ochronnych, osoby powyżej 13 roku życia są zwolnione z zakazu przemieszczania się bez opieki osoby dorosłej, możliwości odwiedzin i spotkań – wyłącznie z zachowaniem bezpiecznego dystansu, możliwości wstępu do lasów i parków – zostaną otwarte, ale nie należy przesadzać z korzystaniem z nich, trzeba je traktować jako forma dbania o zdrowie psychiczne;  place zabaw pozostają zamknięte , liczby osób w kościołach – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych (również na pogrzebach).  Większe zgromadzenia, koncerty, imprezy wciąż są zakazane. „Walka z koronawirusem dziś się nie kończy” – powiedział premier na konferencji. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że jedyną pewną datą pokonania wirusa jest moment pojawienia się szczepionki, a to może jeszcze potrwać dłuższy...

Koronawirus: otwarcie galerii handlowych już w maju? Jest komentarz Ministerstwa Rozwoju
adobe stock
Aktualności
Koronawirus: otwarcie galerii handlowych już w maju? Jest komentarz Ministerstwa Rozwoju
Ministerstwo Rozwoju przeprowadza rozmowy z Dyrektorami centrów handlowych, podczas których ustalany jest termin otwarcia galerii oraz nowy sposób ich funkcjonowania. Kiedy sklepy zostaną otwarte i jakie zmiany czekają klientów?

Jak informuje portal rzeczpospolita.pl z nieoficjalnych informacji, do których dotarła gazeta, o dacie powrotu do pracy poinformowały już pracowników takie obiekty jak Wola w Warszawie, Bielany we Wrocławiu czy gdańska Galeria Madison. Wznowienie handlu ma pomóc rozkręcać się gospodarce po okresie zamrożenia . Jak udało się ustalić Rzeczpospolitej, aprobatę części ministrów zyskała data 18 maja , a co poniektórzy są zdania, że przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności, sklepy mogłyby zostać otwarte nawet wcześniej.  Jakie jest stanowisko Ministerstwa Rozwoju? Trwają rozmowy między Ministerstwem Rozwoju a dyrektorami sieci handlowych. Jadwiga Emilewicz odniosła się do prowadzonych negocjacji w jednym ze swoich facebookowych wpisów: „Rozumiemy potrzebę jak najszybszego uruchomienia sklepów w galeriach, wspólnie wypracowujemy takie rozwiązania, które pogodzą bezpieczeństwo klientów z działalnością tego typu obiektów” – napisała Emilewicz. Co ustalono? Ministerstwo Rozwoju przedstawiło wytyczne, które dotyczą zarówno klientów, jak i właścicieli galerii, którzy są zobligowani realizować je w momencie uruchomienia placówek handlowych. Należą do nich: obowiązek zakrywania usta i nos , noszenie rękawiczek przez cały czas trwania zakupów, limit klientów w sklepach , m.in.jeden punkt na terenie galerii oferujący maseczki , zapewniony dostęp do płynów dezynfekujących, utrzymywanie min. dwumetrowych odstępów między sobą, otwarcie jak największej liczby wejść, dezynfekcja toalet i przymierzalni w sklepach odzieżowych co najmniej dwa razy dziennie, parkowanie samochodów, na co drugim miejscu. Część wytycznych przypomina te, realizowane już od dawna w sklepach spożywczych. Do ciekawostek należy propozycja wprowadzenia kamer termowizyjnych, które sprawdzałyby, czy klienci, którzy wchodzą do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz