Ptaki wiosenne – pokaż dziecku, jakie ptaki przylatują do Polski na wiosnę [ZDJĘCIA I ODGŁOSY]
Pierwsze ptaki wiosenne przylatują do Polski na przełomie lutego i marca. W tym czasie nasz kraj opuszczają te gatunki ptaków, które u nas zimują. Kalendarz powrotu ptaków jest każdego roku mniej więcej stały. Zobacz zdjęcia i posłuchaj odgłosów wiosennych ptaków.
Lista ptaków przylatujących na wiosnę do Polski jest dość długa. Nie wszystkie z tych gatunków uda się wiosną wypatrzeć, dlatego wybraliśmy te, które są najbardziej charakterystyczne i uznawane za symbol powracającej wiosny. Można zacząć się za nimi rozglądać już w końcówce lutego. Poza zdjęciami ptaków zwiastujących wiosnę zamieszczamy też linki, które pozwolą posłuchać charakterystycznych odgłosów przez nie wydawanych. Bo niektóre ptaki wiosenne łatwiej jest usłyszeć niż zobaczyć. Podpowiadamy też, gdzie najłatwiej spotkać poszczególne gatunki.
Jakie ptaki przylatują na wiosnę:
Ptaki wiosenne: Skowronek
fot. Adobe Stock
Te trudne do wypatrzenia ptaki wracają do Polski na przełomie lutego i marca. Są niewielkie (ciut większe od wróbla) i ziemistoszare, a ich miejscem bytowania są pola i łąki. W naszym kraju gniazduje aż 30 proc. skowronków z Unii Europejskiej – 70 milionów par. Skowronki kojarzone są z wsią – mówi się, że gospodarz wstaje i kładzie się spać ze skowronkiem. Latem słychać nad polami jego śpiew. Słysząc trele skowronka, warto zadrzeć głowę do góry – czasami udaje się wypatrzyć na tle nieba wiszącą w powietrzu sylwetkę tego zwiastuna wiosny.
Posłuchaj śpiewu skowronka.
Ptaki wiosenne: Żuraw
fot. Adobe Stock
W końcu marca z Francji lub Hiszpanii wracają do Polski żurawie. Jesienią słychać ich charakterystyczne odgłosy zwane klangorem. Żurawie są większe od bocianów i mają zwisające z ogona ozdobne pióra. Pióra tych ptaków są szare, a na końcach skrzydeł – czarne. Żuraw może mieć długość nawet 125 cm, a jego skrzydła rozpiętość 2 metrów.
Podczas pierwszego lotu samolotem z dzieckiem warto mu powiedzieć, że żuraw znajduje się w logo Polskich Linii Lotniczych.
Żuraw gniazduje na bagnach, torfowiskach, spotkać go można także na brzegach rzek i jezior. Choć żywi się roślinami, gryzoniami, owadami i mięczakami, nie gardzi też kukurydzą wykradaną rolnikom z pól.
Posłuchaj odgłosu żurawi.
Ptaki wiosenne: Bocian biały
fot. Adobe Stock
Po żurawiach (w końcu marca) do Polski przylatują z Afryki bociany białe. Najczęściej wracają do swojego gniazda. Choć uważa się, że w gnieździe co roku jest ta sama para, jeśli partner lub partnerka spóźni się z przylotem, samiec lub samica może związać się już z innym partnerem. Posłuchaj odgłosów bociana.
Najwięcej bocianów jest na Mazurach i na Suwalszczyźnie. Ciało bociana białego ma długość do 115 cm, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi nawet 215 cm. Nie każdy wie, że bociany są mięsożercami – polują na gryzonie, ryby, małe ptaki, gady i płazy. Bocian to znany i lubiany ptak, którego znaleźć można w wielu nazwach, np.: huśtawka bocianie gniazdo, uszczypnięcie bociana.
Ptaki wiosenne: Czajka
fot. Adobe Stock
Przylatuje do Polski w marcu, a czasami jeszcze w końcu lutego. Z daleka czajka wydaje się być czarno biała, ale z bliska widać, że jej piórka mienią się w słońcu. Charakterystycznym znakiem czajki jest czubek na głowie. Czajki zakładają gniazda na ziemi, wśród łąk, pól, na mokradłach. To sprawia, że jest ich coraz mniej – maszyny rolnicze niszczą ich siedliska, a coraz liczniejsze lisy i szakale złociste zjadają ich jaja i młode. Czajka jest wielkości gołębia i jest pod ochroną. Ptaki te potrafią podczas lotu wydawać niesamowite dźwięki.
Posłuchaj śpiewu czajki.
Ptaki wiosenne: Jerzyk
fot. Adobe Stock
Na przełomie kwietnia i maja do Polski docierają jerzyki, które wielu ludzi myli z jaskółkami. Jerzyki są jednak mniejsze i jednolicie czarno-brązowe. W locie nie trzepoczą skrzydłami, co także odróżnia je od jaskółek. Chętnie gniazdują na Mazurach, w starych lasach na wschodzie Polski i w miastach, gdzie wyszukują otworów w ścianach budynków tuż pod dachem. Większość życia jerzyki spędzają w powietrzu – tam polują, płodzą potomstwo, śpią. Niektóre jerzyki potrafiły nieprzerwanie spędzić w powietrzu 10 miesięcy! Ten świetny lotnik jest zdolny w pogoni za zdobyczą szybować z prędkością 200 km/h. Jerzyki w Polsce objęte są ochroną.
Posłuchaj, jak odzywają się jerzyki.
Ptaki wiosenne: Jaskółka
fot. Adobe Stock
Jaskółki, niewielkie smukłe ptaszki wiosenne, wypatrzyć można w połowie kwietnia, gdy wiosna jest już zaawansowana. Są nawet bohaterkami przysłów o wiośnie: „Jedna jaskółka wiosny nie czyni” i „Jaskółka i pszczółka lata, znakiem to wiosny dla świata”. W Polsce gniazdują trzy gatunki jaskółki: oknówka, brzegówka i dymkówka (na zdjęciu). W powiedzeniu, że jaskółki przepowiadają deszcz, gdy nisko latają, jest sporo prawdy. Przed deszczem spada ciśnienie, a owady, którymi żywią się jaskółki, nie mogą się wtedy wysoko wznieść, więc ptaki łapią je na niewielkiej wysokości.
Dymkówki zobaczyć można w okolicy gospodarstw wiejskich, na łąkach i polach. Brzegówki (najmniejsze polskie jaskółki) zakładają gniazda w norkach w brzegach rzek, najwięcej w środkowych biegach Wisły, Bugu i Narwi. Oknówkę (czarno-biała jaskółka) wypatrzyć można na wsi i w mieście, o ile jest tam czyste powietrze.
Posłuchaj odgłosów oknówki.
Źródło: ekologia.pl, glosyptakow.pl
Sprawdź także: