jak zrobić karmnik dla ptaków
AdobeStock
Edukacja

Jak zrobić karmniki dla ptaków? Instrukcja DIY Różne pomysły

Karmnik dla ptaków może być różnych rozmiarów i kształtów. Zanim przygotujesz projekt, zastanów się, czy wolisz zrobić drewniany karmnik dla ptaków, czy może wykorzystasz przedmioty, które masz w domu. Ważne, by karmnik był bezpieczny i praktyczny. Podajemy instrukcję, jak prosto i szybko zrobić karmnik dla ptaków.

Karmnik dla ptaków przyda się tym, którzy lubią dokarmiać ptaki zimą, ale niekoniecznie mają ku temu okazję. W tym roku warto samodzielnie zrobić karmnik − wtedy zamiast chodzić do parku czy lasu, będziecie mogli troszczyć się o ptaki niemal we własnym domu. Gotowy karmnik można ustawić w ogródku lub nawet na balkonie. Podpowiadamy, jak zrobić prosto i szybko karmnik dla ptaków.

Poniżej znajdziecie instrukcję wykonania karmnika dla ptaków − zbudujcie go razem z dziećmi. Możecie zrobić drewniany karmnik dla ptaków albo jego ekologiczną wersję z przedmiotów, które zwykle wyrzucacie do śmieci.

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Jak zrobić prosty karmnik dla ptaków?

Do zrobienia karmnika dla ptaków można wykorzystać zwykłe przedmioty, jak drut lub opakowanie po mleku czy soku. Taki prosty karmnik dla ptaków w ekologicznym stylu zrobicie w kilka minut. Pamiętajcie, by nie wkładać do karmnika produktów nieświeżych (np. pleśniejącego chleba) ani przetworzonych (wafelków, słodkich bułek). Wybieraj grube kasze, ziarna słonecznika, świeże owoce, czerstwe pieczywo, słoninę.

Karmnik dla ptaków z:

Jak zrobić karmnik dla ptaków z drewna

Polecamy zbudować drewniany karmnik dla ptaków − takie domki są bardziej czasochłonne, ale uroczo wyglądają i mogą być prawdziwą ozdobą domu lub ogrodu. Do pracy niezbędne będą:

 • deska (np. sosnowa; im większa, tym większy będzie powstały z niej karmnik),
 • 12 drewnianych słupków (na stelaż),
 • dwa kątowniki,
 • śrubki do drewna,
 • dwa zawiasy,
 • impregnat do drewna i pędzel,
 • papier ścierny,
 • śrubokręt.

 

jak zrobić karmnik dla ptaków
Adobe Stock

Jak zrobić karmnik dla ptaków z drewna –​ instrukcja:

 1. Połącz wszystkie słupki w stelaż i przykręć je śrubami. Cztery słupki, które będą stały pionowo, przytnij pod kątem 45 stopni, żeby łatwiej dało się zamocować daszek.
 2. Deskę podziel na 3 części – jedna będzie stanowiła podstawę karmnika, a dwie dach. Za pomocą kątowników i wkrętów przykręć daszek do stelaża.
 3. Zamocuj podłogę karmnika zawiasami do dolnego słupka stelaża.
 4. Zeszlifuj domek papierem ściernym, by pozbyć się nierówności i pomaluj całość impregnatem do drewna.
 5. Przybij domek do drzew albo zamocuj do niego od spodu pałąk, który wbijesz w ziemię.

Gotowe!

Możecie też zrobić prosty drewniany karmnik dla ptaków bez dachu:

prosty karmnik dla ptaków z drewna
Adobe Stock

Jak zrobić karmnik dla ptaków z kartonu?

Z kartonowego opakowania po mleku wystarczy wyciąć otwór, przez który będą mogły wlecieć ptaszki. Następnie przyczepcie karmnik na gałęzi drzewa.

karmnik dla ptaków recycling
Adobe Stock

Jak zrobić karmnik dla ptaków z drutu?

Do zrobienia tego karmnika wystarczy jedynie dość długi drut. Kształt karmnika nie jest ważny, wcale nie musi on być piękny i estetyczny. Przede wszystkim musi się w nim zmieścić słoninka dla ptaków lub inne przysmaki (i nie wypaść podczas pierwszego podmuchu wiatru!). Pamiętajcie jednak, by z żadnej strony nie wystawały końcówki drucików – może to być niebezpieczne dla ptaszka, który będzie się stołował w waszym karmniku. 

prosty karmnik dla ptaków z drutu
Adobe Stock

Gdzie postawić karmnik dla ptaków?

Karmnik dla ptaków powinien stać w dobrze przemyślanym miejscu. Aby wasza praca nie poszła na marne, nie stawiajcie karmnika tam, gdzie ptaki nie będą chciały z niego korzystać. Odpowiednia przestrzeń na karmnik to taka, która:

 • nie znajduje się na lub w pobliżu ruchliwych ulic,
 • nie znajduje się blisko dużych okien, których ptaki mogłyby nie zauważyć i się o nie obijać,
 • jest bezpieczna i trudno dostępna dla drapieżników,
 • jest ustronna (ptaki nie zechcą skorzystać ze smakołyków, które znajdą się w karmniku, jeśli postawicie go tuż pod oknem. Jeśli zamierzacie obserwować ptaki, róbcie to z ukrycia i pozwólcie im na nieco prywatności).
Malując karmnik dla ptaków, zadbajcie również o to, by użyć bezpiecznych farb oraz stonowanych kolorów. Jaskrawe barwy mogą wywołać odwrotny skutek do zamierzonego i przepłoszyć zwierzęta.


Zobacz też: 

dzieci, zima
Wychowanie
Co robić z dzieckiem w ferie zimowe? - zbiór pomysłów
Zabawy na śniegu, kurs tańca, kino z kolegami... Dziecku, które nigdzie nie wyjeżdża, ferie wcale nie muszą kojarzyć się z nudą!

Zastanawiasz się, jak urozmaicić czas synowi czy córce? Pomysłów na ciekawe, rozwijające zajęcia jest naprawdę wiele! Spróbuj skorzystać z naszych propozycji. Zima w mieście - pomysł na ferie zimowe Przede wszystkim warto zapoznać się z ofertą akcji „zima w mieście” w najbliższej okolicy. Organizują ją co rok – specjalnie z myślą o feriach – urzędy miasta, różne stowarzyszenia, szkoły, ośrodki kultury i sportu, a nawet osiedlowe biblioteki. Na jakie atrakcje mogą liczyć uczniowie? Zajęcia na basenie , konkursy plastyczne, wyjścia do kina, na wystawy, przedstawienia teatralne – to tylko niektóre z propozycji. Twoja pociecha naprawdę nie będzie miała szans, by się nudzić! Rozmaite warsztaty i kursy, np. tańca, samoobrony, aktorstwa, gry na instrumentach. Młody człowiek może dobrze się bawić, a przy okazji odkryć nowe pasje i drzemiące w nim talenty. Ferie zimowe z dzieckiem zgodnie z jego zainteresowaniami Ponieważ ferie to czas na relaks , najlepiej, żeby dziecko mogło wtedy robić to, co lubi najbardziej. Przy planowaniu wolnych dni koniecznie więc weź pod lupę zainteresowania pociechy. Twoja dziesięciolatka uwielbia krzątać się w kuchni? Zaproponuj małej gosposi wspólne pieczenie ulubionego ciasta. To ekstrazabawa dla dzieci już od  pierwszej klasy wzwyż! Syn pierwszoklasista ma zacięcie do majsterkowania? Zachęć go, by zbudował z tatą prosty karmnik dla ptaków. Może do tego wykorzystać choćby większy karton po jakimś napoju. Potem niech wsypie do karmnika ziarno i zawiesi go na upatrzonym drzewie. Siedmiolatek będzie miał prawdziwą frajdę, a przy okazji nauczy się troszczyć o przyrodę. Pociechę rozpiera energia? Rozejrzyjcie się, gdzie w pobliżu jest lodowisko , tor saneczkowy, basen czy sala gimnastyczna, na której można pograć w piłkę lub tenisa stołowego. Sport i zabawy ruchowe nie tylko dają...

ekologia dla dzieci
Adobe Stock
Wychowanie
Ekologia dla dzieci – jak uczyć ochrony środowiska? Kiedy i od czego zacząć?
Ekologia dla dzieci powinna być przede wszystkim zrozumiała. Chodzi nie tylko o to, aby maluchy nauczyły się odróżniać pojemniki na plastik od tych na papier. Najważniejsze jest to, aby wyrosły na świadomych, wrażliwych i odpowiedzialnych ludzi. Sprawdź, jak wytłumaczyć dziecku, co to jest ekologia.

Ekologia dla dzieci: jeśli już od najmłodszych lat twoje dziecko będzie wzrastało w szacunku dla przyrody, najpewniej opieka nad zwierzętami, segregowanie śmieci czy zakręcanie wody podczas mycia zębów będzie dla niego czymś zupełnie naturalnym. Poza tym życie w zgodzie z naturą ma mnóstwo pozytywnych „efektów ubocznych”. Prawdziwemu ekologowi nie brakuje przecież poczucia odpowiedzialności i empatii. Umie on bronić swojego zdania i zawsze dba o sprawy, które są dla niego ważne. Nie pozwala, aby ktoś myślał albo decydował za niego. Same zalety, prawda? Jeśli zatem jesteś już przekonana o tym, że warto, spróbuj wychować dziecko na takiego człowieka. Podpowiemy ci, co robić, aby ekologia dla dzieci była czymś zupełnie naturalnym. Spis treści: Co to jest ekologia – definicja dla dzieci Ekologia dla dzieci: bądź wzorem dla dziecka Ekologia w życiu dzieci: 10 rzeczy, które możecie robić dla planety Ekologia dla dzieci: nauka przez zabawę Co to jest ekologia – definicja dla dzieci Zacznijmy od tradycyjnej definicji: ekologia to nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody na różnych poziomach organizacji, jest to m.in. ekonomika przyrody. Takiej definicji dzieci z pewnością nie zrozumieją. Zatem jak wytłumaczyć dziecku, czym jest ekologia? Spieszymy z pomocą. Możesz powiedzieć swojemu dziecku, że ekologia to nauka o tym, jak działa przyroda, która jest domem dla wszystkich ludzi i zwierząt. Ten dom nazywa się środowiskiem. Ekologia pomaga odkrywać, co szkodzi środowisku, a co jest dla niego dobre. Bada, jak na środowisko wpływają ludzie, zwierzęta i rośliny. Ekologia dla dzieci: jak uczyć ochrony środowiska? Chcesz, by ekologia dla dzieci stała się zrozumiała i naturalna? Najpierw sama daj dobry przykład. Jak to zrobić?   Ucz wrażliwości. To absolutna podstawa ekologicznego wychowania. Dziecko,...

Łóżko domek DIY
AdobeStock
Sen
Łóżko domek: jak samodzielnie zrobić modne łóżko dla dziecka?
Łóżko domek wygląda pięknie i od jakiegoś czasu jest marzeniem większości dzieci, a także... rodziców. Zamiast kupować gotowe, drogie łóżko, możesz zrobić je samodzielnie. Sprawdź, jak!

Przeglądając aranżacje pokoi dziecięcych dostępne w internecie, nie da się nie zauważyć, że łóżko w kształcie domku to mebel, który skradł serca wielu rodziców. Rzeczywiście jest bardzo oryginalne w swojej formie, a do tego ładne, więc stanowi ozdobę pokoju. Niestety ceny takich łóżek domków bywają dość wygórowane. A może by tak zrobić je samodzielnie? Koszt zbudowania łóżka będzie nieporównywalnie mniejszy, a do tego jaka satysfakcja! Podpowiadamy, co jest potrzebne i jak zrobić typowe łóżko domek dla dziecka. Łóżko domek DIY: co przygotować? Do wykonania standardowego łóżka domku trzeba przyszykować: pięć listew o długości równej długości materaca (dwie na dół, trzy na dach), cztery listwy o długości równej szerokości materaca (po dwie na dół i na dach) cztery listwy o długości odpowiadającej wysokości domku bez dachu, cztery listwy przycięte pod kątem 45 stopni (na boki dachu), klej do drewna, wkręty, śruby i wiertarko-wkrętarkę, farbę do drewna. Zobacz też: Łóżko piętrowe dla dziecka. Jakie wybrać? Jak zrobić łóżko domek? Instrukcja krok po kroku Najpierw trzeba wyszlifować listwy, żeby były gładkie i bez wystających drzazg. Zeszlifowane listwy należy porządnie ze sobą zbić, układając je w konstrukcję domku. Oprócz skręcenia listew za pomocą śrub i wkrętów można dodatkowo skleić je klejem do drewna, to ważne zwłaszcza przy górnych listwach, które muszą trzymać się mocno i solidnie. Gotową konstrukcję można wzmocnić za pomocą kątowników (warto to zrobić, dzieci lubią skakać po swoich łóżkach). Ostatnim krokiem jest malowanie konstrukcji. Należy wybrać do tego specjalną farbę do drewna, bezpieczną dla dzieci.  Gdy stelaż jest pomalowany i suchy, wystarczy włożyć w środek materac i łóżko domek gotowe. Ważne! Wymiary konstrukcji łóżka należy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz