Cała Polska składa wnioski - 500 plus przytkał systemy bankowe
Oblężona bankowość internetowa i setki tysięcy wniosków - tak wyglądał poniedziałek 1 lipca, od kiedy ruszyło składanie wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko.
Poniedziałek 1 lipca jest pierwszym dniem obowiązywania nowych zasad Programu Rodzina 500 plus. Rodzice mogą ubiegać się o przyznanie pieniędzy na pierwsze dziecko. Mogą to zrobić internetowo, a pieniądze otrzymać jeszcze w lipcu. Niestety ogromne zainteresowanie nowym 500 plus przerosło możliwości systemów informatycznych niektórych banków. Pojawiły się problemy ze złożeniem wniosków. Co w tej sytuacji najlepiej zrobić?
500 plus na każde dziecko online
Szybkie złożenie wniosku to spora szansa, że pieniądze zostaną wypłacone jeszcze w lipcu. Taki zastrzyk gotówki w wakacje przyda się każdej rodzinie. Tylko w zaledwie pół godziny od północy było to 4,5 tysiąca wniosków. Jak podaje ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej w ciągu kilku godzin złożono ponad 50 tysięcy wniosków. Około godz.12 w południe było ich 240 tysięcy.
Informacje o ogromnym zainteresowaniu nowym 500 plus z pewnością ucieszyły minister rodziny Bożenę Borys-Szop. W kampanii informacyjnej resortu na temat nowych zasad przyznawania świadczenia bardzo gorąco namawiała rodziców, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku i już od 1 lipca skorzystali z takiej możliwości poprzez internet. Polacy posłuchali. Efekt? Zakładki na stronach banków oraz rządowy serwis "Empatia" nie były stanie obsłużyć wszystkich chętnych i zawiesiły się kilka godzin po starcie naboru nowych wniosków.
Złożenie wniosku „niemożliwe”
Mimo, że banki szykowały się na 1 lipca i wiele z nich przeszło kilka dni wcześniej nawet przegląd serwisowy obsługi wniosków 500 plus, to i tak nie podołały tak wielkiemu zainteresowaniu. Na forach internetowych rodzice wymieniali się na bieżąco informacjami co i gdzie jak działa i czy udało się im bez kłopotów złożyć wniosek.
Portal empatia.mpips.gov.pl, za którego pośrednictwem można składać wnioski 500 plus uległ całkowitej awarii w poniedziałek około 9 rano - wyświetlały się komunikaty typu: "Witryna jest nieosiągalna" lub "Nie udało się nawiązać bezpiecznego połączenia".
Poważne problemy ze składaniem wniosków o 500 plus mieli także klienci banków takich jak mBank, ING Bank Śląski, Santander oraz największego, państwowego PKO BP. Strony www były bardzo przeciążone, trzeba było uzbroić się w cierpliwość. "Wniosek o świadczenie 500+ jest w tej chwili niedostępny. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu. Przepraszamy za niedogodności" - wyświetlało się. Bardzo często pojawiała się też informacja, że złożenie wniosku jest „obecnie niemożliwe”. Były kłopoty ze skorzystaniem z aplikacji.
Złożenie wniosku w 2 minuty
Nowe zasady wnioskowania o 500 plus, zostały bardzo uproszczone i zabierają dosłownie kilka minut. Wniosek wymaga podania przede wszystkim danych rodzica oraz dzieci, dla których występuje się o przyznanie świadczenia.
E-wnioski można składać za pośrednictwem portali:
- ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia;
- PUE ZUS;
- bankowości elektronicznej.
Najłatwiej wnioski złożyć za pośrednictwem swojego banku. Usługę taką świadczą: Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas, Euro Bank, Getin Noble, Credit Agricole, Bank Handlowy, ING Bank Śląski, Inteligo, mBank, Bank Millennium, Nest Bank, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, PKO Bank Polski, Bank Pekao, Raiffeisen Bank Polska, Bank BPS, SGB-Bank, Santander Bank Polska, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze.
Uważaj na oszustów
Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do składania wniosków o 500 plus przez internet, ale jednocześnie ostrzega rodziców: nie korzystajcie z pośredników, nie dajcie się naciągnąć oszustom. - Wniosek przez internet to najszybszy i najprostszy sposób zawnioskowania o świadczenie. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej pieniądze wpłyną na nasze konto – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Składając wniosek przez internet, rób to w sposób bezpieczny:
- korzystaj tylko z zaufanych i oficjalnych stron internetowych;
- upewnij się, że połączenie jest objęte szyfrowaniem, czyli sprawdź czy w pasku adresu jest zielona kłódka;
- ignoruj maile i komunikaty, które nakłaniają do szybkiego działania, oferując natychmiastową pomoc w złożeniu wniosku - taki typ wiadomości zwykle okazuje się oszustwem;
- nie klikaj w podejrzane linki, nie otwieraj załączników, na które nie czekałaś.
Uzbrój się w cierpliwość i nie przegap terminów
To, że w pierwszych godzinach składania wniosków 500 plus dojdzie do zapchania się stron internetowych banków, było właściwie pewne „jak w banku”. Nie należy się tym zbytnio przejmować i najlepiej odczekać 2-3 dni, aby przeszła „pierwsza fala” składania wniosków i system internetowy przestanie być aż tak obciążony. Fakt, że złożysz wniosek kilka dni później, nie powinien w żaden sposób wpłynąć na przesunięcie w czasie wypłaty.
Od 1 sierpnia rodzice mogą też składać wnioski drogą tradycyjną - dokumenty należy złożyć wtedy w urzędzie gminy lub wysłać je za pośrednictwem poczty. Ważne jest tylko przestrzeganie kilku terminów:
- jeżeli wniosek złożysz od lipca do 30 września 2019 - świadczenie 500 plus wypłacone zostanie wraz z wyrównaniem od lipca do 31 października 2019, czyli otrzymasz jednorazowo 1500 złotych;
- wniosek złożony w październiku - świadczenie obejmie wyrównanie od października; pieniądze zostaną wypłacone do 31 grudnia 2019 roku;
- wniosek złożony od 1 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku - świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku; pieniądze wypłacone zostaną do 29 lutego 2020 roku.
A wam, jak idzie składanie wniosków? Już złożyłyście, obyło się bez problemów, a może wolicie poczekać i wczesną jesienią otrzymać z wyrównaniem 1500 złotych? Napiszcie w komentarzach.
Źródło: gazeta.pl, money.pl, rp.pl, sidersweb.pl