Sejm wybrał w piątek Mikołaja Pawlaka na nowego Rzecznika Praw Dziecka. Pawlak jest z wykształcenia adwokatem, został na to stanowisko nominowany z ramienia rządzącego Prawa i Sprawiedliwości, a jego poglądy na temat wychowania budzą wątpliwości. Między innymi psycholog Doroty Zawadzkiej, popularnej Superniani.

Reklama

Chciał karać 10-latków

Mikołaj Pawlak ma 38 lat i pochodzi z Łodzi, z wykształcenia jest adwokatem i pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości. Był współautorem ustawy o karaniu nieletnich, która zakłada obniżenie wieku odpowiedzialności za czyny karalne z obecnych 13 do 10 lat. Zapowiedział, że jako RPD w pierwszej kolejności zajmie się m.in. zwiększeniem opieki zdrowotnej dla dzieci w szkołach, przeciwdziałaniem samobójstw oraz zwalczaniem dostępu nieletnich do pornografii.

Specjalista od rozwodów kościelnych

Pawlak studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę magisterską pisał pod kierunkiem ks. abp. prof. Andrzeja Dzięgi, który jest wielkim zwolennikiem ochrony życia od poczęcia. Przez wiele lat zajmował się rozwodami przy sądach kościelnych, prowadząc też prywatną kancelarię adwokacką w Aleksandrowie Łódzkim.

W 2016 roku został dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. Do jego obowiązków należał m.in. nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich oraz przygotowywał rozwiązania prawne w zakresie prawa rodzinnego i postępowania w sprawach nieletnich. Pawlak brał udział w przygotowaniu projektu reformy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.

Zawadzka: nie można było wybrać gorszego kandydata

Brak doświadczenia w pracy z dziećmi wytyka nowemu Rzecznikowi psycholog Dorota Zawadzka. Jej zdaniem, kandydaturę Pawlaka wysunięto niezgodnie z ustawą, ponieważ zapisano w niej, że taka osoba musi mieć 5-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi. – Nie można było wybrać gorszego kandydata – oceniła psycholog.

Zobacz także

Zawadzka jest zbulwersowana faktem, że RPD może zostać osoba, która nie jest pedagogiem i nie ma poparcia środowisk związanych z prawami dzieci. Psycholog ma nadzieję, że „Senat się opamięta” i odrzuci tę kandydaturę.

- Uważam, że polskie dzieci na to nie zasługują – dodała Dorota Zawadzka. Mówi się, że ten podrzędny urzędnik ma takie doświadczenie, ponieważ przez długi czas był adwokatem. Już osoba, która przeprowadza dzieci przez przejście dla pieszych, ma większe doświadczenie – komentuje psycholog rozwojowa.

Jeszcze w trakcie przesłuchania przed sejmowymi komisjami polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży Pawlak przyznał się do swoich prawicowych poglądów. Podkreślił, że popiera starania polityków PiS, którzy wysłali do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie za niekonstytucyjną drugą przesłankę dot. przerywania ciąży. Umożliwia ona wykonanie legalnej aborcji, kiedy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Za wyborem Pawlaka na urząd Rzecznika głosowało 230 posłów, 185 posłów było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Teraz jego kandydaturą zajmą się senatorowie.

Czwarte podejście

Wybór Pawlaka to już kolejne podejście Sejmu do wyznaczenia nowego Rzecznika Praw Dziecka, mającego zastąpić Marka Michalaka, któremu wygasła kadencja pod koniec sierpnia tego roku. Poprzednie kandydatury upadały, ponieważ PiS odrzucił propozycje opozycji lub nawet w samym łonie partii rządzącej nie było w tej sprawie zgody.

Przy pierwszym podejściu posłowie PiS odrzucili kandydatury opozycji – prof. Ewy Jarosz (zgłoszonej przez PO, Nowoczesną i PSL) i Pawła Kukiza-Szczucińskiego (Kukiz ’15). Psycholog Sabina Zalewska, kandydatka PiS, sama się wycofała po tym, jak „Tygodnik Powszechny” udowodnił jej plagiaty. Później PiS zgłosiło dr Agnieszkę Dudzińską, socjolożkę zajmującą się prawami i sytuacją dzieci z niepełnosprawnościami. Dopiero przy trzecim podejściu Sejm przyjął kandydaturę Dudzińskiej, ale zgody na nią nie wyraził Senat.

Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!

Czy to już ostateczny wybór? To się jeszcze okaże. Problemy z wyłonieniem nowego Rzecznika Praw Dziecka pokazują wyraźnie, jak bardzo polityka i ideologia decydują o tym, kto będzie działał na rzecz dzieci w Polsce. To zła prognoza na przyszłość. Napiszcie w komentarzach, jak oceniacie wybór nowego RPD, czy uważacie, że to potrzebne w Polsce stanowisko i czym w pierwszej kolejności powinien się zająć nowy Rzecznik?

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:

Źródło: onet, polityka.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama