Łamanie praw dziecka – przykłady, jak reagować na łamanie praw dziecka?
Łamanie praw dziecka jest łamaniem praw człowieka. Prawa dziecka muszą być respektowane i nie są zależne od tego, czy dziecko wywiązuje się ze swoich obowiązków. Niestety w Polsce notuje się wiele przypadków łamania praw dziecka, a najczęściej chodzi o prawo do życia w rodzinie i nietykalności fizycznej.
Punktem wyjścia do problemu łamania praw dziecka, są same prawa dziecka. Zostały one zapisane w Konstytucji RP i w Karcie Praw Dziecka. Obejmują wiele obszarów życia i mają zapewniać najmłodszym bezpieczeństwo, wychowanie i rozwój zarówno osobisty jak i obywatelski. Niestety wciąż na całym świecie prawa dzieci są łamane, w Polsce także i nie tylko wtedy, gdy słyszy się o drastycznych przypadkach przemocy wobec dzieci. Wiele dzieci cierpi w zaciszu własnych domów.
Spis treści:
Przykłady łamania praw dziecka
Jak łamane są prawa dziecka? Ma to miejsce zawsze wtedy, gdy dziecku odmawia się jednego z jego praw. Prawa te łamią zarówno najbliżsi, jak i instytucje państwowe, np. poprze nienależycie sprawne podejmowanie działań.
Poniżej przykłady łamania praw dziecka:
- odmawianie dziecku prawa do własnego zdania i wyrażania swoich poglądów,
- naruszanie prywatności dziecka,
- przemoc fizyczna i psychiczna,
- molestowanie seksualne,
- życie w niegodnych warunkach,
- odmawianie dziecku prawa do odpoczynku i czasu wolnego,
- odmawianie lub utrudnianie dziecku kontaktu z najbliższymi (rodzicem, rodzeństwem, dziadkami),
- dysponowanie majątkiem dziecka, np. zbywaniem (np. mieszkania) bez udziału Sądu Rodzinnego,
- rygoryzm wychowawczy,
- liberalizm wychowawczy,
- przemoc rówieśnicza.
Łamaniem praw dziecka jest każde działanie lub zaniechanie, które utrudnia lub uniemożliwia nieletnim realizację któregokolwiek z praw dziecka.
Najczęściej łamane prawa dziecka
W Polsce najczęściej zgłaszanymi przypadkami łamania praw dziecka są te, w których odmawiane jest dziecku prawo do wychowania w rodzinie – tak wynika z interwencji Rzecznika Praw Dziecka. Chodzi m.in. o ograniczanie dziecku kontaktu z rodzicem w sytuacji rozwodu.
Równie często w Polsce łamane jest prawo do nietykalności fizycznej dziecka. Prawo to łamią rodzice, którzy stosują fizyczne kary, a więc przemoc fizyczną – bicie, klapsy. Polskie dzieci też są często narażone na przemoc psychiczną.
Na wsiach dość często zdarza się wykorzystywanie dzieci do prac fizycznych, także z udziałem maszyn rolniczych. Dziecko może pomagać rodzicom w obowiązkach gospodarskich, ale prace powinny być dostosowane do wieku dziecka, nie mogą być zbyt ciężkie ani długotrwałe. Oczywiście nie mogą też stanowić zagrożenia dla jego zdrowia i życia.
Co robić, gdy łamane są prawa dziecka?
Zgłosić to! Kiedy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka, trzeba to zrobić niezwłocznie. Wystarczy zadzwonić na numery alarmowe – 112 lub na policję, do straży pożarnej albo na pogotowie.
W sytuacjach niewymagających ratowania zdrowia lub życia dziecka, można zgłosić sprawę telefonicznie:
- 800 080 222 – całodobowy telefon Fundacji Itaka,
- 801 120 002 – „Niebieska Linia” dla ofiar przemocy,
- 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.
Pod tymi telefonami dyżurują ludzie, którzy udzielą wsparcia i ewentualnie podpowiedzą, co należy dalej zrobić, aby uzyskać pomoc dla dziecka.
W sprawie łamania praw dziecka można też nawiązywać kontakt poprzez czaty, e-mail lub formularz kontaktowy. Oto adresy, pod jakie warto się kierować:
- www.brpd.gov.pl,
- 116111.pl
- niebieskalinia@niebieskalinia.info
- kopd.pl/kontakt/ekspert-on-line.
Źródło: unicef.pl, adwokatura.pl, https://brpd.gov.pl/prawa-dziecka/
Przeczytaj też: