Po dwóch miesiącach walki z epidemią koronawirusa Słowenia jest pierwszym krajem na kontynencie europejskim, który go pokonał. W państwie tym od dwóch tygodni notuje się zaledwie kilka przypadków dziennie zachorowania na COVID-19.

Reklama

W Słowenii koniec epidemii koronawirusa

Słoweński rząd ogłosił koniec epidemii koronawirusa w czwartek 14 maja, dwa miesiące po jej ogłoszeniu. „Mamy najlepszy obraz epidemiczny" – stwierdził premier Słowenii Janez Jansa, cytowany przez agencję Reutersa.

Pewność, że kraj opanował epidemię, dają ostanie wyniki testów na koronawirusa. Żadnego dnia w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie potwierdzono więcej niż siedmiu nowych przypadków zakażenia.

W Słowenii życie wraca do normy, ale z maseczkami

W związku z ogłoszeniem końca epidemii koronawirusa Słowenia stopniowo zdejmuje wprowadzone wcześniej obostrzenia. Od poniedziałku 18 maja do szkół mają powrócić uczniowie pierwszych trzech klas szkół podstawowych oraz ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych.

Otwarte zostaną także wszystkie sklepy, punkty gastronomiczne oraz hotele (mające do 30 pokoi). Od 23 maja możliwe będzie także organizowanie zawodów sportowych na poziomie krajowym. W miejscach publicznych nadal będzie obowiązywał nakaz noszenia masek i utrzymywania 1,5 metra odległości od innych osób.

Zobacz także

Słowenia nadal jednak nie będzie wpuszczać do kraju cudzoziemców z objawami infekcji koronawirusem. 14-dniowej kwarantannie poddawani będą cudzoziemcy przybywający do Słowenii spoza granic Unii Europejskiej.

Koniec z pomocą finansową państwa

Wraz z końcem epidemii skończy się także pomoc, jakiej państwo udzielało obywatelom podczas epidemii. Jedna ze słoweńskich gazet, „Delo", informuje, że po formalnym zakończeniu epidemii rząd nie będzie już wypłacał podstawowego miesięcznego dochodu samozatrudnionym, którzy ponieśli szkody w związku z epidemią. Nie będzie też udzielać bezzwrotnej pomocy finansowej pracodawcom.

Jak Słowenia pokonała koronawirusa?

Słowenia to bardzo mały kraj, liczący zaledwie 2 miliony mieszkańców. Zanotowano w nim 1 tys. 464 przypadki zakażenia koronawirusem i 103 zgony z powodu COVID-19. W skali statystyk światowych Słowenia plasuje się na 89 miejscu na 215 państw, w których ludzie chorują z powodu zakażenia koronawirusem.

W związku z pandemią koronawirusa Słowenia wprowadziła stan epidemii. Rząd zastosował duże obostrzenia w życiu społecznym:

  • wstrzymano transport publiczny,
  • ruch powietrzny,
  • zamknięto wszystkie szkoły, restauracje i bary,
  • zakazano opuszczania miast z wyjątkiem przemieszczania się do pracy lub lekarza,
  • zakazano jakichkolwiek spotkań,
  • władze kościelne zawiesiły wszystkie aktywności z wyjątkiem pogrzebów.

Rząd słoweński nie zamroził jednak gospodarki kraju i większość zakładów pracy pracowała bez zmian.

Źródło: gazeta. pl, rp.pl, euractiv.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama