Nowe badania o spaniu z dzieckiem – sprawdź, czemu warto!
Możecie już nie mieć dylematów. Nowe badania wyraźnie określają, co będzie najlepsze dla dziecka!
Mamy mają różne poglądy na to, czy spać z dzieckiem w łóżku, czy w jednym pokoju, a może od małego przyzwyczajać do spania we własnym pokoiku? Na szczęście, te mamy, które intuicyjnie czuły, że warto spać blisko dziecka chociaż do 12. m-ca życia mogą się cieszyć. Miały rację! Dlaczego?
Spać razem czy osobno?
Amerykańska Akademia Pediatrów opublikowała dane, wyraźnie wskazujące, że dziecko do ukończenia 1.roku życia powinno spać w tym samym pokoju co rodzice. Nie w tym samym łóżku, a w odrębnej przestrzeni w tym samym pomieszczeniu (łóżeczko postawione w pobliżu miejsca spania rodzica).
Okazuje się bowiem, że zmniejsza to ryzyko śmierci łóżeczkowej aż o 50%! Eksperci twierdzą, że mama, która przebywa obok maluszka, jest w stanie wychwycić pewne nieprawidłowości i zareagować.
- Dziecko, które jest w zasięgu matki może mieć większy komfort lub fizyczną stymulację do bycia w środowisku z inną osobą - powiedział dr Lori Feldman -Winter.- Utrzymanie dziecka w bliskim sąsiedztwie daje też większą szansę na efektywne karmienie piersią, co z kolei zmniejsza ryzyko nagłej śmierci niemowląt o 70 procent.- dodaje.
Do dziś nikt nie określił, jakie są przyczyny śmierci łóżeczkowej (SIDS). Podejrzewa się, że odpowiedzialne za to są: bezdech, wady serca, niedobór serotoniny, zakażenie bakteriami, czy wcześniactwo. 90% dzieci zmarłych na SIDS, umiera w pierwszych sześciu miesiącach życia, a okres 2. i 3. m-ca traktowany jest jako potencjalnie najbardziej niebezpieczny.
Jak zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej?
1. Spać w pobliżu dziecka.
2. Nie pozwalać dziecku spać na brzuszku.
3. Materacyk na którym śpi dziecko nie powinien być miękki.
4. Temperatura w pokoju nie może być zbyt wysoka, najlepiej gdy jest to max do 21 st.C.
5. Nie śpij z dzieckiem we wspólnym łóżku.
6. Jeżeli możesz – karm piersią. Dziecko, karmione butelką najada się bardziej i rzadziej się budzi, dziecko kp przebudza się częściej, przez co nie zapada w długi i głęboki sen.
Cieszymy się, że kolejne badania potwierdzają to, co intuicja mamom sama podpowiadała, by być jak najbliżej dzieci przez pierwsze miesiące ich życia. Teraz mamy ku temu jeszcze jeden, za to bardzo ważny powód :-)
A Wasze dzieci jak długo spały z Wami?
Czytaj także: Układanie dziecka do snu - jak powinien spać noworodek?
źródło: popsugar