pozycje snu noworodka
Adobe Stock
Lekcja 9

Jak układać noworodka do snu – bezpieczne pozycje

Noworodka najlepiej układać do snu na plecach. W pierwszym miesiącu życia dziecko nie umie samo zmieniać pozycji. To ty decydujesz, jak będzie spało. Dlatego sprawdź, jak będzie mu najbezpieczniej i najwygodniej.

Układanie noworodka na plecach gwarantuje mu bezpieczny sen, choć jest to dla niego zupełnie nieznana pozycja. Przez ostatnie tygodnie ciąży szykujące się do narodzin dziecko miało ciało zwinięte w kłębek, podkurczone, skrzyżowane nogi i ręce, a kolana pod brodą. Po przyjściu na świat wszystko się zmienia. Płaski materac sporego łóżeczka zastępuje przytulną, ciasną przestrzeń, jaki dziecko miało do dyspozycji w brzuchu mamy. Podpowiadamy, jak układać noworodka, aby zapewnić mu wygodę i bezpieczeństwo. 

Dlaczego zaleca się układanie noworodka do snu na plecach?

Leżenie na wznak to wygodna i bardzo bezpieczna pozycja do spania dla dziecka. W ten sposób można układać do snu noworodka w ciągu dnia i podczas nocnego odpoczynku. Pozycja na plecach jest bezpieczna, ale warto ją zmieniać, np. przy dysplazji stawów biodrowych – lekarz może zalecić częste układanie malucha na brzuszku. Jeśli dziecko uśnie w tej pozycji, rodzic powinien mieć je stale na oku (patrz niżej). W pierwszym kwartale życia dziecko z bioderkowym problemem nie powinno też leżeć na boku.

Zapamiętaj: Jeśli dziecko leży tylko na plecach, nie może ćwiczyć nowych umiejętności, np. podpierania się na rączkach, dźwigania główki.

Czy noworodkowi jest wygodnie, gdy nie ma poduszki?

Noworodki powinny spać bez poduszki, na równym i odpowiedniej grubości materacu. Im jest twardszy, tym lepiej dla małego kręgosłupa. Natomiast rodzaj wypełnienia (sprężyny, pianka, włókno kokosowe albo gryczane) jest już w tym wypadku sprawą drugorzędną. Płaską poduszeczkę można podkładać pod główkę dopiero, gdy maluch skończy pół roku. Ale jeśli po jedzeniu zdarza mu się sporo ulać, poduszka przyda się wcześniej – włóż ją pod materac, żeby główka z ramionkami były ułożone nieco wyżej niż reszta ciała. Aby stworzyć niewielką różnicę poziomów, od wezgłowia można też podstawić coś pod nogi łóżeczka, np. książki.

Zapamiętaj: Tułów i głowa dziecka powinny być utrzymane w jednej prostej linii – główka nie może być przygięta, np. dotykać brodą do klatki piersiowej lub odchylona do tyłu.

Czy noworodek może spać na brzuchu?

Lepiej nie układać dziecka do snu w tej pozycji, zwłaszcza w nocy, gdy nie możemy mieć nad nim kontroli. Maluch może mieć trudności z oddychaniem, ugniata sobie przeponę, a dodatkowo może wtulić nosek w materacyk. Francuskie badania wskazują, że ta pozycja nie gwarantuje bezpieczeństwa małym dzieciom. Aż siedmiokrotnie rośnie w tym przypadku ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome). W krajach, w których przeprowadzono kampanie informujące o tym rodziców, liczba przypadów SIDS znacznie zmalała.  

Kiedy zaleca się układanie noworodka na brzuchu?

Na brzuszku powinnaś układać dziecko, gdy nie śpi. Ma wtedy szansę poznawania świata, próbuje podnosić główkę (to sprzyja rozwojowi mięśni grzbietu, rączek i nóżek, prawidłowemu ustawieniu główki). Patrzy też na świat z innej perspektywy.

Zapamiętaj: Jednorazowo dziecko nie powinno leżeć na brzuchu dłużej niż 15 min.

Kiedy układa się noworodka na boku?

Kalendarz rozwoju niemowlaka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Ta pozycja polecana bywa do drzemki w ciągu dnia, ale tylko kiedy masz możliwość pilnowania dziecka. Nawet nieporadny noworodek może sam obrócić się z boku na brzuch, ale zmiana pozycji w odwrotnym kierunku jest już niemożliwa. Tę umiejętność osiągają dzieci dopiero około 5.–6. miesiąca życia. Na boku można ułożyć noworodka, któremu zdarza się sporo ulewać po jedzeniu (nie zachłyśnie się). Wskazane jest podparcie plecków wałkiem ze zwiniętego ręcznika lub koca – możesz go stosować do czasu, gdy maluch skończy trzy miesiące.

Zapamiętaj: Ze względu na ryzyko spłaszczenia główki z jednej strony noworodek powinien być układany raz na jednym boku raz na drugim. Powinnaś zmieniać ułożenie dziecka, także kiedy leży na plecach (układaj je główką raz w jedną stronę łóżeczka raz w drugą), by w chwilach, gdy nie śpi, nie przechylał główki tylko w jednym kierunku.

Co robić, gdy noworodek nie lubi zasypiać na plecach?

Pozwól dziecku usnąć w innej pozycji, a kiedy już śpi wystarczająco mocno, przekręć go na plecy. Dopóki tego nie zrobisz, nie zostawiaj go samego. Niektóre dzieci bardzo lubią być ciasno opatulone (nazywa się to spowijaniem). To przypomina im pobyt w łonie mamy, gdzie nie miały zbytniej swobody ruchów. Spróbuj więc opatulić dziecko w kocyk albo rożek.

Zapamiętaj: Nie spowijaj dziecka, gdy w pokoju, w którym śpi, jest bardzo ciepło. Przegrzanie jest uznawane za jeden z czynników sprzyjających zaburzeniom oddychania u dzieci.

Noszenie noworodka w chuście

Małe dzieci świetnie się w niej czują, bo zapewnia ona naturalne, fizjologiczne ułożenie ciała (ręce i nogi są lekko przygięte). Zachowując odpowiednią pozycję, można nosić w chuście kilkudniowego noworodka (nie dłużej niż 2–3 godziny naraz). W roli noszącego doskonale sprawdzi się tata.

 
Zobacz też:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

mama, niemowlę, podnoszenie niemowlaka, noszenie dziecka
Pielęgnacja
Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie
Nie wiesz, jak podnosić niemowlę, żeby nie zrobić mu krzywdy? Prawidłowe podnoszenie dziecka nie jest trudne, jeśli pamięta się o zapewnieniu dziecku poczucia bezpieczeństwa i kontrolowaniu położenia jego główki. Sprawdź, jak stosować te zasady w praktyce, aby prawidłowo podnosić, trzymać i odkładać niemowlę.

Prawidłowe podnoszenie i trzymanie niemowlaka zapewnia poczucie bezpieczeństwa i sprzyja prawidłowemu rozwojowi. Im młodsze dziecko, tym ważniejsze, by jego główka podczas brania malucha na ręce znajdowała się na przedłużeniu kręgosłupa – nie może odginać się w żadną ze stron. Podnoszenie niemowlęcia powinno odbywać się w spokojnej atmosferze. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów. Warto za to spokojnie mówić do dziecka. Sam ruch unoszenia, a później opuszczania nie może być zbyt szybki – to wzbudza w dziecku niepokój. Spis treści: Jak prawidłowo podnosić niemowlę? – 2 techniki Podnoszenie niemowlaka pod pachy Jak nie podnosić niemowlaka? Jak odkładać dziecko? Jak prawidłowo podnosić niemowlę? To, czego trzeba szczególnie pilnować podczas podnoszenia niemowlęcia, to ustawienie głowy. Główka niemowlaka powinna być trzymana prosto w stosunku do tułowia – nie może być przygięta do klatki poiersiowej, odgięta w stronę karku lub zgięta na bok. Kończyny dziecka nie mogą bezwładnie zwisać, co jest szczególnie ważne dla stawów biodrowych. Podnosząc niemowlę, najlepiej zastosować dwie techniki: 1. Podnoszenie niemowlęcia bokiem Ułóż delikatnie dziecko na boku, tak by zaokrąglić jego plecki i przyciągnąć uda lekko w kierunku klatki piersiowej, główka nie może pozostać odgięta do tyłu. Wsuń jedną rękę pod dziecko – zaczynaj od główki i wsuń ją aż pod bioderka. Palcami wsuniętej ręki obejmij dolne udo dziecka. Główka niemowlęcia powinna znaleźć się w zgięciu łokcia. Unieś dziecko, podtrzymując je od przodu drugą ręką. 2. Ponoszenie niemowlęcia plecami do dołu Gdy noworodek leży na plecach, delikatnie wsuń oba przedramiona pod ciało dziecka tak, aby...

niemowlę, brzuszek
Noworodek
Noworodek chce leżeć na brzuchu
Jeśli wydaje ci się, że twoje dziecko ma ochotę leżeć tylko na brzuszku, nie zrażaj się. Te brzuszki są mu naprawdę potrzebne.

Nie ma lepszej czy gorszej pozycji leżenia dla prawidłowego rozwoju dziecka. Noworodek powinien się rozsmakować w każdej i w polegiwaniu na pleckach, i w balansowaniu na boku, także w przytulaniu się brzuszkiem do podłogi. Wszystkie są równie ważne i żadnej lepiej nie zaniedbywać. Noworodek leży na brzuchu. Co mu to daje Wydawałoby się, że leżąc na pleckach, dziecko uczy się najwięcej. Bo ma duże pole do obserwacji, bo może machać rączkami i nóżkami, dotykać je, wkładać do buzi. A jednak palmę pierwszeństwa należy przekazać właśnie „brzuszkom”. – Dziecko uczy się odpychać od podłoża, unosić główkę i poszukiwać przedmiotów, przewracać na plecy i turlać, przygotuje się do pełzania, rozwija zmysł równowagi, ale też czucie i umiejętności rąk – tłumaczy Paweł Zawitkowski . – Wszystko to przyda mu się za chwilę, gdy przyjdzie czas na siadanie i raczkowanie. Bez leżenia na brzuszku trudniej mu to osiągnąć. Ale leżenie na brzuszku ma też inne zalety – dziecku lepiej się oddycha, szczególnie gdy nosek zatyka katar, i łatwiej mu znieść ataki kolki. Pośrednio wpływa też na pracę jelit. Nie wierzysz? Przekręć smyka na brzuch, a po chwili zapewne usłyszysz mniej lub bardziej dyskretne „prrrr”. Nie każdy noworodek lubi leżeć na brzuchu I dziwne by było, gdyby każdy noworodek zaakceptował leżenie na brzuszku od pierwszej próby. – Bo wymaga to sporo wysiłku. Dziecko nie ma siły odepchnąć się od podłoża i utrzymać wysoko główkę. Czasem, mimo że mocno napina mięśnie karku, główka opada, co kończy się uderzeniem nosa i czoła o podłogę. Dziecko tak bardzo się stara, a tak niewiele mu wychodzi – mówi terapeuta. Oczywiście na początku. Bo po kilku, kilkunastu tygodniach będzie mistrzem tej pozycji. I w swoim czasie ją polubi. Dlatego gdy położysz dzidziusia na brzuszku, bądź gotowa na jego...

jak nosić niemowlę
Adobe Stock
Noworodek
Jak nosić niemowlę i noworodka – jak prawidłowo trzymać dziecko?
Zastanawiasz się jak nosić niemowlę? To nie jest takie trudne. Bardzo ważne jest, aby nosząc niemowlę, trzymać je pewnie. Im młodsze dziecko, tym stabilniej trzeba podpierać jego kręgosłup i głowę. Sprawdź, jak nosić noworodka, młodszego niemowlaka i dziecko w drugiej połowie pierwszego roku życia.

Wiedza o tym, jak nosić niemowlę, jest bardzo ważna dla zachowania prawidłowej sylwetki dziecka i ochrony kręgosłupa niemowlęcia przed urazami. Inne zasady dotyczą noszenia najmłodszego niemowlaka, który nie trzyma jeszcze samodzielnie główki, inne starszego niemowlęcia, które próbuje już siedzieć. Spis treści: Jak podnosić niemowlę? Jak prawidłowo nosić niemowlę Jak nosić niemowlę – pozycja do odbicia Jak nie nosić niemowlaka? Jak przenosić noworodka do łóżeczka? Jak podnosić niemowlę? Odpowiednie podnoszenie niemowlęcia jest bardzo ważne – dziecko czuje, że jest unoszone i może to być dla niego mniej lub bardziej stresujące. Aby dziecko czuło się bezpieczne w trakcie podnoszenia z łóżeczka czy wózka, warto to robić w następujący sposób:  Podejdź do dziecka i pokaż mu się, żeby nie czuło się zaskoczone. Delikatnie je dotknij, powiedz coś czułym głosem (np. wyjaśnij, co się z chwilę będzie działo).  Jeśli dziecko leży na brzuszku, obróć je na plecy lub bok.  Wsuń dłoń między nóżki aż pod bark, by ciało spoczywało na twojej ręce. Drugą dłoń włóż pod główkę.  Unoś dziecko powoli , bokiem do podłoża, by mogło obserwować, co się z nim dzieje.  Nie przestrasz się odruchu Moro (maluch raptownie wypręża całe ciałko, rozkłada ręce i przyciąga je do siebie). To naturalna reakcja na niespodziewaną zmianę pozycji. Jeśli będziesz unosić niemowlę powoli, odruch Moro nie musi wystąpić. Jak prawidłowo nosić niemowlę? Prawidłowy sposób noszenia niemowlęcia zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Największej troski i starań w zakresie utrzymania odpowiedniej pozycji wymaga noworodek i dziecko, które jeszcze nie trzyma stabilnie główki – podczas noszenia jego kręgosłup i głowa...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz