Stan przedrzucawkowy, czyli zespół objawów chorobowych zagrażających życiu matki i dziecka, może zagrażać kobietom nawet po porodzie – odkryli naukowcy z Mayo Clinic w USA.

Reklama

Co to jest stan przedrzucawkowy?

Stan przedrzucawkowy to zespół objawów, które mogą poprzedzać rzucawkę ciążową – napad drgawek prowadzących do śmierci matki i dziecka. Stan przedrzucawkowy charakteryzuje się znacznymi wahaniami ciśnienia krwi, białkomoczem (obecnością białka w moczu), obrzękami i zbyt szybkim przyrostem wagi. Pojawia się po 20. tygodniu ciąży, najczęściej ok. 34. tygodnia. Nie należy lekceważyć objawów stanu przedrzucakowego – wystąpienie rzucawki zagraża życiu matki i dziecka!

Powikłania po stanie przedrzucawkowym

Grupa naukowców pod kierunkiem dr Vesny Garovic z Oddziału Nefrologii i Nadciśnienia Mayo Clinic wykazała, że kobiety, u których w czasie ciąży wystąpił stan przedrzucawkowy, są bardziej narażone na miażdżycę tętnic – nawet kilkadziesiąt lat po porodzie! Badacze przeanalizowali 80 przypadków – 40 kobiet w okresie pomenopauzalnym, które doznały stanu przedrzucawkowego i 40 kobiet z prawidłowym ciśnieniem krwi. Ich badanie dowodzi, że powikłania po stanie przedrzucawkowym mogą wystąpić nawet wiele lat po porodzie.

"Odkryliśmy, że stan przedrzucawkowy to zjawisko, które nie kończy się na ciąży, ale rzutuje na całe przyszłe życie kobiety. Dobrą wiadomością jest jednak to, że możemy wykorzystać to odkrycie do opracowania wczesnych interwencji medycznych u kobiet z grupy ryzyka, wdrażanych, zanim pojawią się choroby sercowo-naczyniowe" – wyjaśnia dr Garsovic.

Słyszałyście wcześniej o stanie przedrzucawkowym w ciąży?

Zobacz także

Zobacz także: Jak rozpoznać stan przedrzucawkowy?

Reklama

Źródło: rynekzdrowia.pl

Reklama
Reklama
Reklama