Rheann MacLaren jest mamą 3-letniego chłopca. Pozwala synowi bawić się tymi zabawkami, które sam wybiera i które go interesują. Kobieta nie ukrywa, że dziecko ma w domu i samochody i…lalki.

Reklama

Dlaczego krytykujecie małe dziecko?

– Wiem, że próbowaliście przekonać mojego syna do wyboru innej zabawki. Słyszałam te: „Oj, ty tak naprawdę to tego nie chcesz, przecież to jest dziewczyńskie i różowe. Jesteś chłopcem, zobacz – tu są samochodziki i dinozaury!” – opowiada kobieta. Pytam w takim razie, dodaje wzburzona matka: – Jakim prawem mówicie tak do chłopca, którego widzicie po raz pierwszy na oczy? Dlaczego oceniacie i krytykujecie 3-letnie dziecko?

„Bo ja to lubię!”

Odpowiedź chłopca, choć banalna, daje do myślenia. Dlaczego ludzie wchodzą w schematyczne myślenie? Czemu zabrania się dziewczynkom i chłopcom zadań, ubiorów, sportów, książek, programów, które DOROSŁYM wydają się przypisane do konkretnej płci? Kto określił jakimi zabawkami mogą bawić się chłopcy, a którymi dziewczynki? Sami sobie robimy krzywdę, bo później od tych chłopców, którzy nie mogli bawić się w gotowanie, przebieranie lalek, chodzenie z wózkiem na spacery, wymagamy… by robili to w dorosłym życiu. Tyle, że na to czasem jest już za późno. Mamy w domu facetów, którzy nie nauczyli się prac domowych!

Nie ulegajmy stereotypom!

– Nie chodzi o kolor, czy rodzaj zabawki. Chodzi o to, czy mój syn dobrze się nią bawi. To jest najważniejsze. Gdy ma ochotę, bierze samochodziki i potwory, czasem są to dinozaury, a czasem żelazko dla dzieci. Jestem dumna, bo mój syn rośnie na mężczyznę, który nie ulega presji gender. Mam nadzieję, że widzicie jaki jest szczęśliwy z tym różowym wózkiem dla lalek i drugi raz zastanowicie się, zanim będziecie znowu go krytykować!– prosi matka chłopca, Rheann.

Gender to stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty , jakie dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla mężczyzn i kobiety. Czy chcemy naprawdę żyć w takich sztywnych ramach, czy chcemy by nasz dzieci były najzwyczajniej w świecie szczęśliwe?

Zobacz także

A jak Ty wybierasz zabawki dla dziecka? Czym się kierujesz?

Reklama

Przeczytaj także: Jakie zabawki kupować, by wspierać rozwój dziecka?

Reklama
Reklama
Reklama