Wielu dorosłych doskonale wie, że czytanie dziecku może zdziałać cuda. Jednak pospiesznie opuszczając kraj ogarnięty wojną, niewiele mam zdążyło zabrać ulubione książki swych pociech. Okazuje się, że w bardzo łatwy sposób możemy zapewnić dzieciom ukraińskim bajki w ich języku – zarówno w domach, jak i w świetlicach czy bibliotekach.

Reklama

Książki dla dzieci po ukraińsku

Wśród ofert książek dla dzieci po ukraińsku znajdziemy propozycje dla maluchów w każdym wieku. Zarówno dla tych, które same nie potrafią jeszcze czytać, jak i tych, które świetnie radzą sobie z samodzielnym czytaniem.

Bajki dla dzieci po ukraińsku do czytania z pewnością wywołają uśmiech na twarzach małych czytelników. Oto miejsca w sieci, gdzie czekają opowieści w języku ukraińskim dla dzieci – darmowe lub do kupienia:

 • Lustro Biblioteki – do pobrania 70 darmowych książek dla dzieci w języku ukraińskim,
 • Wydawnictwo Starego Lwa – w marcu 2022 roku aż 30 e-booków dla dzieci tego wydawnictwa jest dostępnych za darmo,
 • Wydawnictwo Warawooka – oferuje za darmo książki w języku ukraińskim dla dzieci w różnym wieku (3+, 6+, 9+),
 • Świat bajek – ludowe baśnie w języku ukraińskim dla dzieci (do czytania na stronie internetowej, za darmo)
 • Fundacja Osvitoria – zbiór bajeczek i opowieści po ukraińsku idealnych do czytania przed snem oraz kojących propozycji dla najmłodszych, które są przerażone wojną w Ukrainie (darmowe)
 • Jak Mykołka stał się odważny – bajeczka Wasyla Suchomłyńskiego o chłopcu, który pokonał swój strach, by pomóc komuś, kto bardzo tego potrzebował,
 • KidKidodos Books – znajdziemy tu książeczki dwujęzyczne (po ukraińsku i angielsku), dzięki którym najmłodsi mogą poznawać język obcy (egzemplarze płatne).

Ukraińskie książki dla dzieci polskich autorów

Dla dzieci, które przyjechały z Ukrainy, wyjątkowo ciekawą propozycją mogą okazać się również książki i opowieści napisane przez polskich autorów i przełożone na język ukraiński (do większości z nich dostęp jest całkowicie darmowy):

 • Kajko i Kokosz – przygody kultowych bohaterów polskiego komiksu do pobrania ze strony wydawnictwa Egmont,
 • Opowiadania „Bohaterowie też płaczą” i „Spotkanie z Bohaterem” – mogą okazać się nieocenione jeśli chodzi o wartość terapeutyczną,
 • Afryka Kazika autorstwa Łukasza Wierzbickiego, o przygodach podróżnika i reportera Kazimierza Nowaka, uwielbiana przez małych polskich czytelników,
 • Basia Zofii Staneckiej – tej bohaterki wielu polskim dzieciom nie trzeba przedstawiać, niewykluczone, że wkrótce podbije też serca najmłodszych czytelników z Ukrainy.
 • Kicia Kocia mówi „Dzień dobry!” po ukraińsku – to książka z popularnej, uwielbianej przez dzieci serii Kicia Kocia Anity Głowińskiej. Premiera będzie mieć miejsce 28 marca. Książka jest jednocześnie „cegiełką” – całkowity dochód ze sprzedaży 100 000 egzemplarzy zostanie przekazany na pomoc naszym ukraińskim sąsiadom za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej. Cena książeczki 9.99 zł.
 • Ola, Borys i nowi przyjaciele i Оля, Бориско та їхні нові друзі - publikacja autorstwa Justyny Ziółkowskiej z Wydziału Psychologii we Wrocławiu i Uniwersytetu SWPS oraz Dariusza Galasińskiego z Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wartą uwagi propozycją jest również Biblia dla dzieci od wydawnictwa Znak – dwujęzyczna, wydana w języku polskim i ukraiński. Z kolei wydawnictwo Dwie Siostry oferuje kolorowanki i karty pracy dla najmłodszych opracowane w języku ukraińskim (do pobrania za darmo).

Zobacz także

Lista książek i opowieści ukraińskich wciąż się wydłuża – każda kolejna to bardzo ważny i piękny gest ze strony wydawców.

W sytuacji, gdy coraz więcej dzieci trafia do naszego kraju – wolontariuszom, nauczycielom z pewnością przydadzą się karty pracy dla dzieci z Ukrainy. Umożliwią one naukę ukraińskim dzieciom, jeszcze zanim trafią one do polskich szkół i dostaną odpowiednie podręczniki.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama