Reklama

Wirusa Heartland trudno wykryć u kleszczy, bo w ich organizmach namnaża się bardzo wolno. Naukowcom z amerykańskiego Emory University udało się go wykryć u jednego kleszcza na 2 tysiące osobników. Nie znaczy to niestety, że tylko te pajęczaki były nim zakażone i stanowiły niebezpieczeństwo dla ludzi.

Reklama

Nowe zagrożenie

Pierwszy raz wirusa Heartland zidentyfikowano w 2009 roku w stanie Missouri. Do stycznia 2021 roku odnotowano 50 przypadków choroby nim wywołanej. Z upływem czasu wirus rozprzestrzenił się też na inne stany. Jak dotąd nie odnotowano przypadków zakażenia tym wirusem w Europie, co nie znaczy, że patogen nie dotrze i tutaj. Raczej należy zakładać, że jest to tylko kwestią czasu.

Choroba zakaźna powodowana przez wirusa Heartland nie jest jeszcze dobrze zbadana przez naukowców i lekarzy. Ci pierwsi próbują jak najlepiej ją poznać, zanim wirus się rozprzestrzeni i zacznie stanowić większe zagrożenie. To, co udało się stwierdzić, to że wirus najprawdopodobniej szybko mutuje wraz z rozprzestrzenianiem się w inne rejony geograficzne.

Jak dotąd przypadki zachorowania na chorobę spowodowaną przez wirusa Heartland są rzadkie. Jednak naukowcy mówią o tym, że prawdopodobnie rzeczywista liczba zachorowań jest wyższa, a choroba po prostu nie jest rozpoznawana. Udokumentowane przypadki dotyczyły jedynie ciężkiego przebiegu choroby.

„Zakładamy, że bardzo duża liczba osób mogła mieć kontakt z wirusem, jednak nie doświadczyły one bardzo poważnych objawów” – powiedział prof. Vazquez-Prokopec w rozmowie z The Atlanta Journal-Constitution.

Objawy zakażenia wirusem Heartland

Zakażenie następuje poprzez kontakt z wydzielinami kleszczy z gatunku Amblyomma americanum, czyli w momencie, gdy taki kleszcz zaatakuje.

nowa choroba odkleszczowa wirus Heartland, kleszcz
maria t hoffman

samica kleszcza z gatunku Amblyomma americanum. fot: maria t hoffman/Adobe Stock

Do symptomów zakażenia wirusem Heartland należą:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • zmęczenie,
  • brak apetytu,
  • nudności,
  • bóle stawów i mięśni,
  • biegunka.

W badaniach osób zakażonych notuje się obniżenie poziomu białych krwinek oraz płytek krwi, a także podwyższony poziom enzymów wątrobowych.

Źródło: ajc.com (Atlanta Journal-Constitution)

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama