Wirtualne warsztaty Mamo to ja. Do oglądania gdzie chcesz i kiedy chcesz.
Za nami kolejna edycja bezpłatnych warsztatów Mamo, to ja. Już od siedmiu lat przybliżamy w ten sposób młodym rodzicom tematy dotyczące przygotowania do macierzyństwa i pierwszych miesięcy w domu z dzieckiem.
Wcześniejsze edycje warsztatów Mamo, to ja, przyciągały młode mamy na spotkania z ekspertami w wielu miastach Polski. Obecna była wyjątkowa. Tym razem, z oczywistych względów bezpieczeństwa, warsztaty odbywały się tylko online. Jednak dzięki temu mogło wziąć w nich udział jeszcze więcej przyszłych i świeżo upieczonych rodziców. Ale wykładów słuchają też babcie, dziadkowie, ciocie, wujkowie i wszyscy ci, którym zdrowie, bezpieczeństwo i komfort młodych mam i małych dzieci leżą na sercu. Nasi najlepsi eksperci zostali zaproszeni wprost do waszych domów. Wszystkich wykładów można teraz posłuchać wielokrotnie, w najwygodniejszym dla siebie miejscu i czasie.
Tematy wirtualnych warsztatów Mamo, to ja podzielone zostały na dwa główne bloki. Pierwszy skierowaliśmy do przyszłych mam, a drugi do tych rodziców, którzy już przywitali na świecie swoje pociechy.
Będę mamą – wykłady na czas oczekiwania na dziecko
O naturalnym leczeniu kobiet w ciąży opowiedziała pediatra, dr Joanna Gzik. Jak wiadomo, nie wszystkie leki są bezpieczne dla przyszłych mam. A kobiety w tym stanie częściej niż inne potrzebują środków wspomagających dobre samopoczucie i zdrowie. Podczas tego warsztatu dowiedziałyśmy się, jak o siebie dbać, stosując łagodne środki homeopatyczne, nie szkodząc równocześnie rozwijającemu się dziecku.
Podczas spotkania poświęconego bezpiecznej ciąży i przygotowaniu do macierzyństwa, specjalista od bezpieczeństwa w firmie Marko, Tomasz Świergolik wyjaśnił, jak przyszła mama może i powinna bezpiecznie podróżować samochodem, zapinając pasy z zastosowaniem specjalnego adaptera. Dzięki niemu, nawet podczas zderzenia z przeszkodą lub gwałtownego hamowania, matka i dziecko są bardziej bezpieczni. Ponadto podczas tego samego warsztatu Roksandra Kłobuch z firmy Marko podpowiedziała, o jakich rzeczach warto pamiętać, kompletując wyprawkę malucha.
Jak wybrać pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka? To również niezbędny element wyprawki. Niezwykle ważny, bo od niego może zależeć zdrowie i życie naszego dziecka. Tu znów wysłuchaliśmy porad specjalisty w dziedzinie bezpieczeństwa, przedstawiciela firmy Marko. Tomasz Świergolik wyjaśnia, na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik, oraz dlaczego warto przy tym skorzystać z porad specjalisty.
Poruszony został także temat wyprawki noworodka – w materiale, którego patronem była marka SMYK, rodzice otrzymali kompletną listę rzeczy niezbędnych dla maluszka już od pierwszych dni po narodzinach.
O koniecznych szczepieniach noworodka zaś opowiedziała dr n. med. pediatra Aneta Górska-Kot podczas aż dwóch spotkań. W pierwszym usłyszałyśmy, dlaczego ważne są szczepienia przeciwko pneumokokom i czym grozi zakażenie pneumokokami i meningokokami. Podczas drugiego spotkania dr Górska-Kot radziła, jak młoda mama powinna przygotować siebie i dziecko do pierwszej wizyty szczepiennej z noworodkiem.
Jestem mamą – wykłady poświęcone pierwszym miesiącom życia dziecka
Co jeszcze działo się w tym roku, gdy niemożliwe było zorganizowanie warsztatów w wielu miastach Polski, jak podczas poprzednich edycji Wirtualnych Warsztatów Mamo, To Ja? Też było arcyciekawie!
Dwa spotkania w tym bloku poświęciliśmy małym odkrywcom. W pierwszym z nich Justyna Błaszczyk, specjalistka do spraw zabawek edukacyjnych i pedagog wczesnoszkolny, opowiedziała, co warto wiedzieć o rozwoju fizycznym, poznawczym i społecznym dziecka. Poznajemy tu wszystkie etapy rozwoju malucha – od pierwszych dni po urodzeniu. Dowiadujemy się też, jak stymulować zdrowy i równomierny rozwój na wszelkich jego płaszczyznach – fizycznej, psychicznej, społecznej i poznawczej.
W drugim warsztacie z cyklu o małych odkrywcach Roksandra Kłobuch, ekspertka marketingu z firmy Marko, opowiedziała o tym, jak dzieci poznają świat dzięki zabawie. Tu dowiadujemy się między innymi, że dziecko nie potrzebuje wielu zabawek, ale muszą one być odpowiednio dobrane do wieku i wielofunkcyjne, a przy tym bardzo bezpieczne.
Jak wspomagać rozwój ruchowy dziecka od dwóch lat? Podczas tego warsztatu Katarzyna Sempolska – terapeutka integracji sensorycznej, przez ponad 40 minut odpowiadała na pytania czytelniczek. Dowiedzieliśmy się, dlaczego warto huśtać dziecko, czy maluch powinien biegać po domu bez skarpetek, po co małemu dziecku duża piłka i czy źle założona pielucha może mieć wpływ na zdrowie stawu biodrowego. Pytań było zresztą o wiele więcej, a każda odpowiedź oswaja młodych rodziców z każdym etapem rozwoju ich pociechy.
Trzy kolejne warsztaty poświęcone były zdrowiu naszych dzieci. Pediatra dr Joanna Gzik wyjaśniła podczas wykładu Naturalne leczenie małych dzieci, jak dobierać i stosować środki homeopatyczne w utrzymywaniu maluszka w dobrym zdrowiu i samopoczuciu.
Natomiast pediatra, dr n. med. Aneta Górska-Kot, pierwszy z warsztatów poświęciła wyjaśnieniu, czym jest sepsa, dlaczego jest tak groźna i jak uchronić przed nią swoje dziecko. Podczas drugiego z warsztatów dr Górska-Kot zachęcała do szczepień i opowiedziała, przed jakimi chorobami chronią one nasze dzieci.
To był niezwykły, intensywny czas. Już dziś szykujemy kolejną, przyszłoroczną edycję z ciekawymi tematami i najlepszymi ekspertami, zajmującymi się mamą i dzieckiem. Do zobaczenia!