Czas poświęcany na zabawę jest w naszych rodzinach mocno ograniczony – prawie jedna trzecia rodzin (30%) spędza razem mniej niż 5 godzin tygodniowo. Jedna na 10 (10%) bawi się mniej niż dwie godziny. To wyniki raportu LEGO Play Well Report. Tymczasem wspólna zabawa sprawia, że rodziny są szczęśliwsze, ich członkowie stają się sobie bliżsi i są mniej zestresowani. To się naprawdę opłaca!

Reklama

Najlepsza „praca domowa”

Grupa LEGO® przeprowadziła w 2018 roku badania na temat roli zabawy w życiu dzieci i ich rodzin. Zbadano prawie 13 000 rodziców i dzieci w dziewięciu krajach, aby zrozumieć aktualną sytuację i zachęcić do dyskusji na temat znaczenia zabawy.

Wyniki? Są jednoznaczne: wspólna zabawa sprawia, że rodziny są szczęśliwsze, domownicy stają się sobie bliżsi i są mniej zestresowani, a mimo to ponad jedna trzecia respondentów (38%) przyznaje, że trudno im znaleźć czas na zabawę ze względu na napięty harmonogram zajęć, zarówno rodziców, jaki i dzieci:(
Ekspertka ds. rodziny i autorka książek, Jessica Joelle Alexander, mówi: Wspólna zabawa jest fundamentem życia rodzinnego zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Ale w nowoczesnym stylu życia, bardziej wypełnionym niż kiedykolwiek, z tak dużym naciskiem na formalną edukację i zorganizowane zajęcia, łatwo jest zapomnieć o tym, by znaleźć na to czas. Biorąc jednak pod uwagę dobroczynne efekty wspólnej zabawy dla naszego samopoczucia i poziomu szczęścia, powinna to być najważniejsza „praca domowa” ze wszystkich.

Mamo, tato, pobawmy się!

Żyjąc aktywnie, wieczorem nie zawsze mamy czas i... ochotę na wyczerpujące harce z dzieckiem. Nic ponad siły i chęci! Oto kilka zasad, dzięki którym wspólny czas będzie czystą radością:

  • nie bój się wygłupiać – zabawa to nie tylko edukacja czy pomoc, to przede wszystkim śmiech i frajda!
  • zachęcaj do swobodnej zabawy – nie krępuj kreatywności malucha zasadami
  • podążaj za dzieckiem – niech zmienia pomysły, sposoby, role, będzie ciekawiej
  • wykorzystaj w zabawie domowe obowiązki – wspólne gotowanie daje mnóstwo radości.
mat. prasowe

Tablet nie taki zły

Eksperci zapewniają też, że nie należy bać się nowych technologii. Elektroniczne gadżety mogą być jednym z narzędzi wspólnej zabawy. Ważne, by nie były jedyną formą spędzania czasu razem z dzieckiem. Julia Goldin, CMO Grupy LEGO, mówi: Piękno zabawy polega na tym, że ona ewoluuje i zmienia się wraz z każdym pokoleniem, ale jej zalety pozostają niezmienne. Raport LEGO Play Well pokazuje, że digitalizacja zwiększa możliwości wciągającej zabawy. Będziemy kontynuować ewolucję w świecie LEGO, aby płynnie integrować cyfrowe i fizyczne doświadczenia dzieci, aby nadal mogły czerpać korzyści z zabawy, dzięki której uczą się i rozwijają. Zabawa wciąż jest kluczową aktywnością dla dzieci. Chcemy wspierać rodziców w zapewnieniu ich pociechom jak najlepszych doświadczeń, podkreślając wagę i chroniąc czas, który powinien być poświęcany na zabawę.

Zobacz także
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama