Dziecko w klepsydrze

Szokująca instalacja stanęła w centrum Moskwy – czterometrowa klepsydra, w której wnętrzu umieszczono naturalnej wielkości figurę dziecka. Ponad pól miliona ludzi zobaczyło, jak ziemia zasypuje dziewczynkę.
Po co to wszystko? To swoisty apel do ludzi, by szybciej reagowali i zgłaszali zaginięcia. W przypadku zaginięcia czas zgłoszenia i rozpoczęcia poszukiwań ma ogromne znaczenie. Każda godzina, dzień zwłoki bezpowrotnie może oddalić szanse na odnalezienie. Statystyki pokazują, że w Rosji zgłoszenie zaginięcia następuje średnio dopiero po 3 dniach. Po 3 dniach od postawienia instalacji figurka dziewczynki była zasypana piachem do połowy, co miało symbolizować zmniejszenie szans na odnalezienie żywej osoby o 50%, jeśli zaginięcie zgłoszono po 3 dniach.
Organizacja Liza Alert apeluje o szybsze zgłaszanie zaginięcia osoby odpowiednim służbom.
Tak szokująca i wywołująca sile emocje kampania nie mogła nie zostać zauważona przez media, dzięki którym przekaz dotarł aż do 27 milionów ludzi. Najważniejsza jednak nie jest ilość, a skuteczność działań organizacji. Dzięki kampanii liczba zaginięć zgłaszanych w odpowiednim czasie zwiększyła się o połowę, dzięki czemu podwoiła się też liczba odnajdywanych osób.
Kampania "To Delay Means to Kill" ("Zwlekać to znaczy zabić") to nie tylko instalacja, ale również film promujący kampanię, a także serwis, który przy użyciu interaktywnych map pokazuje miejsca, gdzie prowadzone są poszukiwania zaginionych osób.
Klepsydra z uwięzionym dzieckiem – stała się nie tylko symbolem kampanii, ale również znakiem umieszczanym na ogłoszeniach informujących o zaginięciu.

Reklama

Zaginięcia dzieci w Polsce

Zgodnie z policyjnymi statystykami co roku wzrasta liczba zaginięć dzieci w Polsce. W 2011 roku zgłoszono 151 zaginięć dzieci do 7 roku życia, 482 zaginięcia dzieci w wieku 7-13 lat oraz 3697 zaginięć dzieci w wieku 14-17 lat. 2 lata później liczba ta wzrosła do 481 zaginięć dzieci do 7 roku życia, 951 zaginięcia dzieci w wieku 7-13 lat oraz 6121 zaginięć dzieci w wieku 14-17 lat.
W Polsce większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu pierwszych 14 dni po zaginięciu. 95 proc. dzieci w ciągu pierwszych 7 dni z powrotem trafia do swoich domów.

Reklama

Zobacz też: Co robić, by nie zgubić dziecka

Reklama
Reklama
Reklama