tłum
Panthermedia
Czas wolny

Co robić, by nie zgubić dziecka

Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by stracić dziecko z oczu. Zobacz co robić, gdy dziecko się zgubi. A także jak postępować, by się nie zgubić.

Dziecko najłatwiej zgubić w tłumie. Dlatego musisz zachować szczególną czujność podczas pobytu na lotnisku, dworcu, plaży czy basenie.  Dzieci gubią się także w zoo, wesołym miasteczku i wielu innych miejscach. Pamiętaj wychodząc z dzieckiem powinnaś mieć zawsze oczy dookoła głowy.

Jak postępować, by nie stracić dziecka z oczu?

  • Przede wszystkim pilnuj malucha. Ułatwisz sobie zadanie, ubierając go w jaskrawą czapeczkę, koszulkę itd. Niektórzy rodzice korzystają z gadżetów (np. bransoletek czy breloczków) wszczynających alarm, gdy pociecha odejdzie za daleko. Można je kupić przez internet (np. na Allegro.pl – wpisz „lokalizator”, „strażnik dziecka”). Taka elektroniczna smycz być może nie kojarzy się najlepiej, jednak matka energicznego powsinogi, który idzie, gdzie go oczy poniosą, i nie ogląda się za siebie, nie miałaby pewnie nic przeciwko niej.
  • Nie zostawiaj smyka samego. Ani w domu, ani na podwórku, ani przed sklepem, ani w samochodzie. Po prostu nigdzie!
  • Ucz i powtarzaj. Od najmłodszych lat ucz dziec­ko, jak się nazywa i gdzie mieszka. Starszaka naucz na pamięć swojego numeru telefonu.
  • Tłumacz, że nie wolno nigdzie iść bez zgody rodziców. Ale nie licz na to, że kilkulatek zawsze będzie o tym pamiętać (na wszelki wypadek poćwiczcie taką sytuację).
  • Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu, a w lesie czy w górach nie wolno mu zbaczać ze szlaku), albo poprosić o pomoc osobę budzącą zaufanie: kobietę z dziec­kiem, policjanta, ratownika na plaży.
  • Kup prosty telefon. Wybierz aparat prosty w obsłudze. Najlepiej taki, który ma przycisk SOS, dzięki któremu można jednym kliknięciem nawiązać kontakt z kimś bliskim.
  • Zapisz dane. Na czas podróży (i nie tylko) przyczep dziec­ku do ubranka breloczek (np. taki do kluczy, z  małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce.

Zobacz też: By się nie zgubić

Co robić, gdy dziecko zniknie?

Nie trać czasu na szukanie dziecka po znajomych. Zawiadom policję. – Trzeba to zrobić NATYCHMIAST – przekonuje Aleksandra Kiełczewska z Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji ITAKA.
– To nieprawda, że od zaginięcia musi upłynąć doba, żeby policja przyjęła zgłoszenie. Ma obowiązek zrobić to od razu. Warto skontaktować się także z ITAKĄ . Zaangażuj w poszukiwania innych. Proś o pomoc, kogo się da. Jeśli malec zgubi się w sklepie, na dworcu itd., zgłoś to ochronie, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść i ogłoszono komunikat. Nie panikuj. To niełatwe, ale konieczne. Płacząc i biegając bezładnie w kółko, trudno działać racjonalnie i skutecznie pomóc małej zgubie.      

Przeczytaj też: Co robić, gdy dziecko się zgubi

Przydatne informacje

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych uruchomiła wraz z TP SA bezpłatny numer interwencyjny 116 000 (czynny przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu), pod który można zadzwonić, gdy zaginie dziecko. Telefony odbierają specjaliści z fundacji ITAKA, którzy współpracują z policją, zbierają oraz weryfikują dane od informatorów, włączają w poszukiwania media (także zagraniczne), pomagają w organizacji poszukiwań, wspierają i udzielają porad prawnych.

Co roku policja notuje około 120 zaginięć dzieci poniżej siódmego roku życia (na pewno jest ich znacznie więcej, bo rodzice często szukają pociech na własną rękę). Większość maluchów odnajduje się w ciągu kilku godzin dzięki mediom i zorganizowanej akcji poszukiwawczej. Niestety, nie wszystkie zakończenia są szczęśliwe. Na stronie ITAKI  Zaginieni.pl znajduje się baza osób, których szuka się od wielu lat.

Przeczytaj też: Dziecko na wakacjach z GPS

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

dziecko, przedszkolak, ssie palec
fotolia
Aktualności
Nie zgub mnie, mamo! - Dzień Dziecka Zaginionego (26 maja)
Wystarczy chwila, by maluch zniknął nam z oczu. Żeby zwrócić uwagę na ten problem, Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych organizuje w najbliższą sobotę (25 maja) Dzień Dziecka Zaginionego.

Pracownicy i wolontariusze Fundacji wezmą udział w piknikach organizowanych w Warszawie i okolicach. Będą rozdawać dzieciom opaski na rękę , na których można wpisać dane kontaktowe opiekuna. Tworzywo z którego są wykonane opaski uniemożliwiają dziecku samodzielne zdjęcie jej z rączki   Fundacja przypomina także, że   przy zaginięciu małego dziecka szczególnie ważny jest czas: pierwsze godziny po zaginięciu. Malucha trzeba szukać NATYCHMIAST przy pomocy wszelkich dostępnych metod (policja, pomoc innych ludzi media), bo czyha na niego wiele zagrożeń.    Od 2009 roku Fundacja ITAKA o prowadzi numer 116 000 - Telefon w sprawie zaginionego dziecka  i nastolatka. Całodobowy bezpłatny numer skierowany jest do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, a także do nastolatków przebywających na ucieczkach i osób mających informacje na temat zaginionych dzieci.   Dzień Dziecka Zaginionego  ma także zwrócić uwagę na przyczyny zaginięć małych dzieci. Najczęściej takich sytuacji można  uniknąć, przestrzegając kilku prostych zasad. Dlatego:    Nie pozostawiaj  do lat 10 w domu bez opieki osoby dorosłej. Nie pozostawiaj dziecka do lat 7 samego na podwórku. Ucz dziecko, jak powinno zachowywać się   wobec zaczepiającej je osoby dorosłej. Jak najwcześniej naucz dziecko jak się nazywa i gdzie mieszka.  Pilnuj malucha.  To my, rodzice jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych dzieci i to my powinniśmy ich pilnować.   Koniecznie przeczytaj, jak nie zgubić dziecka i co robić, gdy malec zniknie ci z oczu.   

Dziecko zgubiło się na plaży
AdobeStock
Aktualności
6-latka zgubiła się na plaży. Odnaleziono ją 8 km dalej, poza granicami Polski
Jak to możliwe, że dziewczynka odeszła tak daleko od rodziców? Podpowiadamy, jak przygotować dziecko i siebie na taką sytuację.

6-latka była na wakacjach z rodzicami w Świnoujściu. Podczas zabawy zgubiła się, a rodzice zgłosili zaginięcie. Cała historia dobrze się skończyła. Odnaleziono ją na niemieckiej plaży Ahlbeck. Okazało się, że przeszła aż 8 kilometrów . Dużo? Niekoniecznie... Taka sytuacja to nie jest to odosobniony przypadek. Nawet jeśli przebyte kilometry robią wrażenie, to każdego dnia w pełni sezonu gubi się kilkanaścioro dzieci. Rodzice siedzą na kocu, a dzieci cieszą się morzem i piaskiem. Opiekunom często nawet nie przychodzi do głowy, że ich dziecko mogłoby odejść , czy się zgubić. Tymczasem maluchy biegające po plaży zupełnie się nie męczą, tracą poczucie czasu i z pewnością "nie mają czasu" na pilnowanie się rodziców. Dlaczego dzieci odchodzą? Wydaje nam się, że im starsza pociecha, tym lepiej wie, że nie można się oddalać, ale czy rzeczywiście dzieci widzą, co to znaczy? Każdego dnia poruszają się po ograniczonej przestrzeń - po ogrodzonym podwórku przy domu lub na osiedlu, na placu zabaw w przedszkolu lub w parku. Znają ulice, które są blisko domu. Tymczasem plaża to bezkres. Ciężko zobaczyć, gdzie jest, jakakolwiek granica i co za tym idzie do tych ram się stosować. „Nie oddalaj się.”, „Baw się blisko.” - nie są precyzyjnymi określeniami dla kilkulatka. Co gorsza, każdy kolejny falochron, czy parawan wygląda zupełnie tak samo. Dzieci latem łatwo się gubią Wiele osób mówi, że będzie uważać, że nie dopuści do takiej sytuacji. Tyle że z pewnością rodzice zgubionych dzieci także byli czujni. Przy małym dziecku wystarczy chwila nieuwagi. Dlatego oprócz samych zakazów i nakazów warto przygotować i siebie i dziecko najgorszy scenariusz: upewnij się, że dziecko wie, jak się nazywa i gdzie mieszka; starsze dziecko koniecznie naucz numeru telefonu do jednego z rodziców; warto kupić charakterystyczną...

ręka, mama, maluch, zgubić
Czas wolny
Co robić, gdy dziecko się zgubi
Czasem wystarczy chwila – w tłumie, sklepie, na plaży – żeby rozbrykany malec zniknął z oczu. Obyś nigdy nie znalazła się w takiej sytuacji! Na wszelki wypadek jednak przeczytaj.

Aż boisz się pomyśleć, że to mogłoby się wam przydarzyć? Lepiej, by nasze rady nie okazały się potrzebne. Ale ryzyko istnieje. Czy twoja pociecha wie, jak się zachować, gdy się zgubi ? Łagodnie i bez straszenia przygotuj ją na taką ewentualność. Naucz dziecko, jak się nazywa Przede wszystkim sprawdź, czy potrafi powiedzieć, jak się nazywa i gdzie mieszka. Ćwicz tę umiejętność w zabawie i od czasu do czasu powtarzaj. Trzy- lub czterolatek szybko się uczy, ale też prędko zapomina. A te wiadomości powinien mieć w główce zawsze. Starszak może też zapamiętać numer twojego telefonu komórkowego. Jednak pod wpływem stresu (gdy się zgubi) nawet bardzo rezolutny przedszkolak może zapomnieć nazwiska. Wiele kurtek i bluz ma wewnątrz specjalne naszywki – nie wpisuj tam pełnych danych dziecka, wystarczy imię i numer twojej komórki. W Internecie można zamówić bransoletkę z numerem telefonu, którą malec może nosić np. na plaży. Gdyby się zgubił, osoba, która go znajdzie, będzie mogła szybko się z tobą skontaktować. - Uczmy też dziecko, kim jest policjant, ochroniarz, strażnik miejski, obsługa sklepu. Na spacerze lub podczas zakupów pokazujmy mu takie osoby: „To jest pan ochroniarz. Gdybyś się zgubiła , zorientowała się, że nas nie ma, podejdź i powiedz, że szukasz rodziców” – radzi Mariola Pietroń-Ratyńska, psycholog. Trzymaj dziecko za rękę, by się nie zgubiło W tłumie zawsze trzymaj dziecko za rękę . Przypominaj mu i powtarzaj: „Bądź blisko mnie, patrz, gdzie jestem, nie odchodź”. – Gdy maluch się nas ładnie pilnuje, nagradzajmy go za to, chwalmy, żeby utrwalić dobre nawyki – podpowiada psycholog. Kilkuletnie dziecko jest ufne, nie umie odróżnić ludzi dobrych od złych. Może oddalić się, gdy zobaczy coś ciekawego (np. zabawkę na wystawie sklepu). Dlatego nie wolno go spuścić z oka! Uprzedź malca, że...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj