Reklama

Badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy typu 1 może być wykonane z krwi pobranej od noworodka do innych rutynowych badań przesiewowych. Jeśli u dziecka stwierdzone zostanie podwyższone genetycznie ryzyko zachorowania na cukrzycę, maluch może być skonsultowany z najlepszymi w Polsce diabetologami i wziąć udział w badaniu SINT1A.

Reklama

Nowoczesne i bezpieczne badanie

Międzynarodowe badanie SINT1A polega na podawaniu niemowlętom specjalnych probiotyków lub placebo w celu stwierdzenia, czy suplementacja probiotykami ma szansę uchronić dziecko obciążone genetycznie przed zachorowaniem na cukrzycę typu 1.

W badaniu udział mogą wziąć dzieci do 6 tygodnia życia, głównie z wybranych mazowieckich szpitali, ale nie tylko. Warunkiem do zakwalifikowania do badania jest wiek dziecka – do 7 dnia życia, pozytywny wynik testu przesiewowego oraz dostarczenie przez rodziców lub szpital zgody na udział w badaniu naukowym do Zakładu Badań Przesiewowych i Diagnostyki Metabolicznej.

Co zyskuje dziecko?

Wzięcie udziału w badaniu gwarantuje przez 5 lat coroczne konsultacje ze specjalistami, którzy wykonają specjalistyczne badania. Pozwolą one na wczesne wykrycie cukrzycy, jeśli zacznie się ona u dziecka rozwijać. To ważne, bo początkowo cukrzyca przebiega bezobjawowo, więc rodzice nie są w stanie samodzielnie stwierdzić, że z dzieckiem dzieje się coś złego. W ramach badań zostaną także wykonane dodatkowe badania: w kierunku celiakii i alergii.

Badanie może się też przyczynić do odkrycia sposobów zapobiegania rozwojowi cukrzycy typu 1 u dzieci, które są tą chorobą obciążone genetycznie.

Poza Polską biorą w nim udział ośrodki z Anglii, Niemiec, Belgii i Szwecji. W Polsce badania prowadzić będzie zespół lekarzy z Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie. Więcej o badaniu dowiesz się na: www.bezcukrzycy.com.

Cukrzyca typu 1 jest najczęstszą chorobą metaboliczną dzieci. Pierwsze objawy choroby pojawiają się, gdy zniszczonych jest około 2/3 komórek trzustki, co oznacza, że dziecko nie jest już w stanie produkować niezbędnej do życia insuliny. Brak insuliny prowadzi do stanu zagrożenia życia.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama