Jakie zwierzęta są aktywne zimą w Polsce? [PRZYKŁADY]
Zima jest dla zwierząt leśnych ciężkim okresem. Niektóre gatunki, by przetrwać mrozy, zapadają w sen zimowy. Inne jednak nie śpią. Sprawdź, jakie zwierzęta są aktywne zimą w Polsce.
Niesprzyjające warunki sprawiają, że zwierzęta muszą znaleźć sposób, aby przetrwać zimę. Podczas chłodniejszych miesięcy część leśnych zwierząt zapada w zimowy sen – to pomaga im przetrwać czas, kiedy brakuje pożywienia. Innym sposobem przetrwania zimy jest przemieszczenie się do miejsca, w którym jest ciepło i nie brakuje pożywienia. Taki model wybiera wiele gatunków ptaków, odlatujących do ciepłych krajów. Niektóre zwierzęta leśne w Polsce są jednak aktywne zimą. Temperatura poniżej zera i gleba pokryta warstwą śniegu to dla nich spore wyzwanie.
Wiele ssaków podczas zimy zmienia futro z letniego na zimowe. Staje się ono dłuższe i gęstsze. Często zmienia się także jego ubarwienie. W ten sposób zwierzęta mogą lepiej maskować się podczas miesięcy zimowych.
Zwierzęta leśne aktywne zimą
Poniżej przedstawiamy zwierzęta, które zamieszkują tereny Polski i pozostają aktywne zimą oraz podajemy ich sposoby radzenia sobie podczas tej pory roku. Dużym wyzwaniem jest dla nich utrzymanie stałej temperatury ciała. To ogromny wysiłek energetyczny, do którego potrzeba dużej ilości pożywienia.
Przykłady zwierząt aktywnych zimą:
- Wiewiórki
- Bobry
- Sarny i jelenie
- Gronostaje i łasice
- Zające
- Lisy
- Kuny
- Wydry
- Norniki
- Ryjówki
- Mysz leśna
- Dziki
- Żubry
Wiewiórki
Wiewiórki gromadzą zapasy na zimę – w różnych miejscach zakładają swoje spiżarki. Zaopatrują się między innymi w orzechy i żołędzie. Podczas zimy regularnie z nich korzystają. Choć zdarza się i tak, że czasami zapominają, gdzie znajdują się ich kryjówki.
Bobry
Bobry przystosowały się do przetrwania w trudnych warunkach zimowych. Zwierzęta te swoje zapasy zimowe magazynują w specjalnej norze. Znoszą tam pędy, gałęzie drzew i krzewów. Gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, bóbr większą część doby przesypia. Dzięki temu ogranicza swoją aktywność do minimum, co sprawia, że potrzebuje mniej pożywienia.
Sarny i jelenie
Sarny i jelenie w czasie zimy łączą się w większe grupy, dzięki czemu łatwiej im poszukiwać pożywienia. Łączenie się w grupy sprawia także, że są mniej podatne na ataki ze strony drapieżników. Grupa sarn to tzw. rudle, a jeleni – chmary. Kiedy spadnie dużo śniegu, jelenie i sarny nie mogą dostać się do roślin, wtedy zaczynają obgryzać pędy drzew oraz korę młodych drzewek.
Gronostaje i łasice
Gronostaje i łasice również nie zapadają w sen zimowy. Podczas zimowych miesięcy ich futro zmienia barwę na białą. Gdy śniegu jest mniej – białe futro niestety nie ułatwia im kamuflażu.
Zające
Ślady zimowej aktywności zajęcy możemy zauważyć w uprawach leśnych, w sadach i zaroślach. Zające zimą obgryzają pędy oraz korę z młodych drzewek.
Lisy
Lisy są aktywne zimą przez kilka godzin w ciągu dnia. Polują głównie na zające. Zmrożona gleba i pokrywa śnieżna utrudniają im znalezienie pożywienia. Podczas zimowych miesięcy zwierzęta te zmieniają kolor sierści – z żółtorudawej na szarą.
Kuny
Kuna również nie zapada w sen zimowy. Zimuje w norach, których sama nie kopie. Wypędza z nich między innymi wiewiórki. Zwierzę zadowala się także dziuplą w drzewie i miejscem na poddaszu domu. Gdy jednak kuny trafią do ludzkiego domu, potrafią wyrządzić sporo szkód, np. zostawiając swoje odchody lub hałasując.
Wydry również nie zasypiają w zimie. Choć w lecie są aktywne głównie nocą, to podczas zimy żerują w ciągu dnia.
Nornik
Aktywność dobowa tego zwierzęcia przypada na świt i zmierzch. Zmienia się to jednak zimą – norniki stają się aktywne w ciągu dnia. Podczas zimy norniki kopią nory i to właśnie w nich spędzają większość czasu.
Ryjówki
To najmniejszy ssak europejski. Mimo małych rozmiarów zwierzę to posiada ogromny apetyt! Dziennie może zjeść nawet dwa razy więcej, niż samo waży! Gdy w zimie brakuje pożywienia, ryjówka zmniejsza swoje rozmiary – zmniejszają się jej narządy wewnętrzne, a nawet objętość czaszki. Dzieje się tak, ponieważ zwierzęta te mają bardzo szybki metabolizm i w innym wypadku musiałby bardzo dużo jeść przez okres zimy.
Mysz leśna
Mysz leśna jest aktywna przez cały rok. W zimie zdarza się, że pojawia się także w domach, gdzie szuka pokarmu. Gdy warunki są sprzyjające – zwierzę już w lutym przystępuje do rozrodu.
Dziki
Dziki podczas zimy jedzą wszystko, co znajdą na powierzchni lub co uda im się wyryć spod ziemi. Sierść dzika w zimie jest jaśniejsza niż latem. Zimą dziki odpoczywają w „barłogach”, czyli legowiskach założonych w gęstych zaroślach. Wyścielają je ściółką, gałęziami i suchą trawą.
Żubry
W Polsce podczas zimy dokarmia się żubry. Nadleśnictwa na czas mrozów zapewniają tym zwierzętom tony owsa, buraków pastewnych, kiszonki i sianokiszonki, a także siano i lizawki solne. Dokarmianie żubrów zmniejsza możliwą liczbę szkód, jakie mogłyby wyrządzić te zwierzęta w poszukiwaniu jedzenia na polach uprawnych. Żubry, które same szukałyby pożywienia, są narażone na wypadki komunikacyjne w drodze na pola (ucierpieć podczas nich może także człowiek).
Zobacz także: