Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy
Adobe Stock
Aktualności

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy w Polsce?

Zwierzęta zapadające w sen zimowy mogą przebywać w tym stanie nawet kilka miesięcy. Pomaga im to przetrwać trudny okres mrozów, gdy brakuje pożywienia. Tłumaczymy, jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy i dlaczego tak się dzieje.

Zwierzęta zapadają w sen zimowy, by móc przetrwać niekorzystny dla nich okres chłodu. Znaczną część nagromadzonej energii musiałyby wtedy wykorzystać, by utrzymać ciepło. Do tego potrzebne jest jednak pożywienie, którego w okresie zimowym bardzo często brakuje. Sprawdź, jakie zwierzęta śpią zimą. Jeśli zostaną wybudzone przypadkiem – mogą mieć ogromny problem z ponownym zaśnięciem. Dlatego lepiej nie hałasować w lesie.

W lesie – mrówki – film

Czym jest sen zimowy?

Sen zimowy, nazywany także letargiem lub odrętwieniem, jest fizjologicznym stanem odrętwienia organizmu (nie jest to jednak dosłownie sen). Dochodzi wtedy do spowolnienia procesów życiowych: spada temperatura ciała, następuje spowolnienie przemiany materii, pracy mózgu, a także akcji serca.

Przed zapadnięciem w sen zimowy zwierzęta gromadzą zapasy tkanki tłuszczowej, dzięki której wytwarzane jest ciepło w organizmie w czasie snu. Zwierzęta zapadają w sen zimowy, gdy temperatury na zewnątrz stają się coraz niższe. Każdy gatunek ma jednak inny próg temperatur minusowych, będący sygnałem, że... czas iść spać. W sen zimowy, poza ssakami, zapadają także gady, płazy i pajęczaki.

Podczas snu zimowego temperatura ciała spada nieznacznie lub wcale.​ Hibernacja jest czymś innym niż sen zimowy. Podczas tego stanu procesy metaboliczne są spowolnione w jeszcze większym stopniu, niż podczas snu zimowego. Występuje wtedy też głęboka hipotermia, czyli temperatura ciała zwierzęcia hibernującego zrównuje się z temperaturą otoczenia lub jest od niej minimalnie wyższa.

Zwierzęta w Polsce, które zasypiają na zimę

Zwierzęta, które przesypiają zimę to w większości mieszkańcy polskich lasów. Niedźwiedzie i borsuki niekiedy wybudzają się ze snu. Hibernację, czyli znacznie głębsze odrętwienie, przeżywają susły, świstaki, jeże, popielice i chomiki europejskie.

Zwierzęta, które przesypiają zimę:

Zwierzęta, które nie zasypiają na zimę

 

Niedźwiedź brunatny

Niedźwiedzie w trakcie zimy przesypiają ok. 3 miesięcy, chowając się w pieczarach lub gęstych zaroślach, a także wykrotach. W trakcie snu zimowego niedźwiedź traci nawet 200 kg masy ciała. Wiosną natomiast uzupełnia zapasy energetyczne. Od grudnia do lutego samice wybudzają się z letargu, by urodzić młode. Rodzą się wtedy jeden, dwa, a czasem nawet trzy maluchy. Małe niedźwiadki na powietrze wychodzą jednak dopiero wiosną.

jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy
Adobe Stock

Suseł

Te zwierzęta przesypiają nawet 6-7 miesięcy w roku! Przygotowują sobie wcześniej odpowiednie schronienie – do swojej nory przynoszą siano, dzięki czemu temperatura w norze podczas snu zimowego będzie wyższa.

jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy
Adobe Stock

Nietoperz

Nietoperze hibernują w jaskiniach, sztolniach, piwnicach lub na strychach. Śpią zawsze głową w dół, a temperatura ich ciała spada wtedy nawet o 30 stopni Celsjusza. Temperatura ciała nietoperza może wynosić zaledwie 4 stopnie. Zwierzęta te budzą się od czasu do czasu, by poszukać lepszego miejsca lub załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Jest to jednak dla nich niebezpieczne i wiąże się z dużymi stratami energii.

jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy
Adobe Stock

Świstak

Świstaki przesypiają całą zimę! Dlaczego? Powód jest po prostu – te małe zwierzaki nie są w stanie zgromadzić aż tyle zapasu energii, by wybudzić się ze snu (pobudki i powtórne zapadanie w sen wiąże się z dużym wydatkiem energii). Świstaki zapadają w sen zimowy w swoich norach, które są szczelnie zatkane trawą i korzeniami.

jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy
Adobe Stock

Jeż

Gdy zaczyna się robić zimno, jeże szukają spokojnego miejsca na sen zimowy. Następnie zakopują się pod warstwą gałęzi i liści, zwijają w kulkę i zasypiają.

jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy
Adobe Stock

Borsuk

Borsuk zapada w sen zimowy, gdy nadejdą pierwsze przymrozki. Czasami wybudza się ze snu, by się napić lub znaleźć coś do jedzenia. Zdarza się, że na czas zimy do jego nory wprowadzają się też lisy.

jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy
Adobe Stock

Popielica

Popielica śpi w dziuplach, podziemnych norkach, na strychach, a także w drewnianych budkach zawieszonych na drzewach. Popielica zasypia już w sierpniu i potrafi przespać nawet 8-10 miesięcy w roku!

jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy
Adobe Stock

Chomik europejski

Jakie jeszcze zwierzę zapada w sen zimowy? Jest to chomik europejski, który żyje „dziko”, czyli na wolności i sam musi troszczyć się o swoje pożywienie. Chomik europejski zasypia już w czasie pierwszych przymrozków. Śpi w swojej specjalnej komorze sypialnej – ok. 2 metry pod ziemią.

jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy
Adobe Stock

Zwierzęta, które nie zasypiają na zimę

Wiewiórka

Wiewiórka przez cały rok skrzętnie zbiera zapasy pożywienia, którymi żywić się będzie w trakcie mroźnej zimy. Mają one dobrą pamięć i zwykle wiedzą, gdzie schowały swoje zimowe zapasy. Niestety, nie zawsze udaje im się zebrać tyle prowiantu, żeby przetrwać zimę, dlatego też warto dokarmiać wiewiórki. Czym? Najlepiej jest zaopatrzyć się w karmę dla wiewiórek w sklepie zoologicznym, która zawiera orzechy włoskie, orzechy laskowe, nasiona słonecznika czy suszone nasiona kukurydzy.

Norniki

Norniki uważane są za szkodniki, zwłaszcza w ogrodach. Niestety, nie dają one wytchnienia nawet zimą, bowiem norniki nie zapadają w sen zimowy. W dodatku największe szkody wyrządzają na polach właśnie w trakcie tej pory roku, w okresie wegetacyjnym. Powstrzymać może ich tylko sroga zima i gruba warstwa śniegu.

Mysz

Myszy nie zapadają w sen zimowy i tak samo jak norniki, sieją spustoszenie na polach. Co ciekawe, wyznacznikiem zimy dla myszy nie są spadające temperatury czy śnieg, a ilość światła w ciągu dnia. Im krótszy jest dzień, tym myszy są mniej aktywne. W tym czasie zwykle skupiają się na znalezieniu ciepłego, komfortowego schronienia.

Dzik

Dzik jest aktywny przez cały rok. Zimą odpoczywa, tworząc skrzętnie tzw. barłogi, które wyścielone są przygotowaną uprzednio ściółką i suchą trawą. Niemniej, zima to bardzo trudny okres dla dzika, ze względu na problemy z pozyskaniem pożywienia.

Żubr

Żubry nie zapadają w sen zimowy. Ponieważ mają one bardzo duże zapotrzebowanie kaloryczne i jednocześnie, są one zagrożonym gatunkiem, już od listopada prowadzona jest akcja corocznego dokarmiania żubrów – wszystko po to, aby rozproszyć zwierzynę i zminimalizować ilość szkód, które szukając pożywienia, niszczą pola. Pokarmy wysokiej jakości rozpraszane są po rezerwatach, w których to na co dzień mieszkają żubry.

Źródło: lasy.gov.pl

Zobacz także

dlaczego dziecko powinno mieć zwierzątko domowe
Fotolia
Wychowanie
Zwierzątko domowe sposobem na wyższą samoocenę dziecka? Tak, ale jakie?
Według najnowszych badań, zwierzątko w domu pozytywnie wpływa na rozwój umiejętności społecznych dzieci i samoocenę. Jakie zwierzęta najlepiej działają na dziecko?

Dziecko, które wychowuje się w domu, w którym są zwierzęta, lepiej rozwija się społecznie i emocjonalnie . Badania dowiodły, że przekłada się to na umiejętności personalne i łatwiejsze odnajdowanie się w grupie rówieśniczej, zarówno jeśli chodzi o małe dzieci, jak i o nastolatki. Jeśli więc jeszcze się wahasz, czy kupić dziecku kotka lub psa, przeczytaj, jak bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka będzie miała ta decyzja zakupowa. A nie jest to coś, co można często powiedzieć o zakupach, prawda? Zwierzę w domu = lepszy rozwój dziecka Dr Carri Westgarth z Instytutu Zakażeń i Zdrowia Globalnego Uniwersytetu w Liverpoolu, autorka badania nad wpływem posiadania zwierzątka domowego na dziecko, przeprowadzonego na zlecenie Centrum Żywienia i Opieki nad Zwierzętami WALTHAM, zauważa: - Każdy kto dorastał w domu pełnym miłości dla zwierząt, może instynktownie potwierdzić dobroczynny wpływ ich towarzystwa. Podczas naszych badań poszukujemy naukowych dowodów na korzyści płynące z obecności zwierząt w domu , żeby potwierdzić, które z nich występują najczęściej. Docelowo pozwoli nam to zrozumieć, w jaki sposób pupile wspierają emocjonalny, społeczny i naukowy rozwój dzieci. - Okazało się, że posiadanie zwierząt najlepiej wpływa na rozwój samooceny u dzieci poniżej 6 roku życia oraz młodzieży powyżej 10 lat – dodaje Rebecca Purewal, współautorka badania. Najbardziej pozytywny wpływ na rozwój dzieci mają psy i koty, prawdopodobnie dlatego, że jest z nimi największy kontakt. Autorki badania uważają, że domowe zwierzęta mogą być znaczącym psychologicznym wsparciem dla dzieci i młodych ludzi, niezależnie od kręgu kulturowego.  Zwierzątko uczy empatii i odpowiedzialności Komentując wyniki badania, Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii, specjalista ds. żywienia w Mars Polska, podkreśla wpływ dorastania w domu, w którym są zwierzęta, na...

Zwierzę dla dziecka
Fotolia
Wychowanie
7 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim kupisz przedszkolakowi zwierzaka
Schroniska dla zwierząt pękają w szwach od zwierząt, które mogłyby mieć na imię Kaprys. Dlatego dobrze się zastanów zanim kupisz przedszkolakowi psa, kota, żółwia czy rybki.

Uczyłam się raczkować z seterem, który – gdy nikt nie patrzył –  wyjadał mi kaszkę z talerza. Gdy przywiozłam z  porodówki swojego syna, przywitała go nasza wielorasowa Furia (zasługiwała na swoje imię w 100 procentach). Teraz mamy dwa psy i  dwa koty, a od czasu do czasu najróżniejsze zwierzaki, którym potrzebna jest pilna pomoc (głównie ptaki, ale trafiały się także żółwie, szczurki, chomiki etc.) Kocham zwierzęta i nie wyobrażam sobie bez nich życia.  Dlatego uwierz, naprawdę wiem, co mówię: zanim ulegniesz błaganiom dziecka i  zdecydujesz się na zaproszenie do waszego domu nowego domownika,   dobrze się zastanów.   Nawet najmniejszej myszki nie powinno się  kupować pod wpływem impulsu .   Zanim kupisz zwierzątko dla dziecka, odpowiedz sobie na kilka pytań: 1. Czy twoje dziecko na pewno nie jest uczulone na zwierzę, którego pragnie? Znam z tysiąc takich historii: "Mieliśmy kotka, ale okazało się, że Zuzia ma alergię", "No bo skąd miałam wiedzieć, że świnki morskie też uczulają?",  "Nie było wyjścia, oddaliśmy." Zwierzę to nie zabawka , którą można przekazywać z rąk do rąk. Dlatego upewnij się, że możecie trzymać je w domu, ZANIM się na to zdecydujecie.  Przeczytaj także : Czy alergik może mieć zwierzę? 2. Czy ty także chcesz mieć zwierzę? Kilkulatek, nawet najszczerzej przekonany, że pragnie zwierzątka ponad wszystko, może szybko przestać się nim interesować. A żadne zwierzę nie chce być niczyje . Żadne (to kochane przez dziecko także) nie zasłużyło na to, by być dla kogoś zawalidrogą albo powodem wiecznych utyskiwań ("Wszędzie te cholerne kłaki!") 3. Czy masz wystarczająco dużo czasu, by zająć się nim zająć? Żaden przedszkolak, nawet ten, któremu zapał nie mija po tygodniu, nie obsłuży pupila od A...

maluch, pies, zwierzę, trawa
Wychowanie
8 rzeczy, które musi rozumieć dziecko, zanim dostanie zwierzę
Co powinien wiedzieć przedszkolak, zanim dostanie wymarzonego psa, kota, króliczka lub inne zwierzątko?

1. Żywe stworzenie to nie zabawka Zwierzę trzeba traktować z szacunkiem, dbać o nie, szczepić,  leczyć, wychowywać, pielęgnować. Nie można rzucić go w kąt, gdy się znudzi, przestanie być słodkim maleństwem, zachoruje, zbrzydnie. Jak każda istota, która czuje, potrafi cierpieć. Może też zwyczajnie nie mieć ochoty na czułości i bronić prawa do świętego spokoju na wszystkie dostępne mu sposoby: gryźć, drapać, dziobać. Polecamy także: 7 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim kupisz przedszkolakowi zwierzaka 2. Zwierzę jest z nami na dobre i na złe I potrzebuje miłości i opieki także wtedy, gdy choruje, starzeje się, ma humory albo sprawia inne problemy. 3. Nie wszystkie zabawy są dla zwierzaka są właściwe Żadnego zwierzaka nie wolno tarmosić, ciągnąć za uszy czy ogon, drażnić, nieustannie nosić na rękach, straszyć, robić rzeczy, których nie lubi (np. głaskać kota pod włos). Nawet na dużym psie nie wolno siadać jak na koniu (ma za słaby kręgosłup). Wszelkie eksperymenty w rodzaju "sprawdzę czy świnka morska potrafi pływać" są zakazane. 4. Zabawa ze zwierzęciem powinna odbywać się w obecności dorosłego  Żadnemu zwierzęciu nie można ufać bezgranicznie . Dotyczy to zwłaszcza psów i kotów, bo nawet najlepiej wychowany Azor może ugryźć w zabawie, a najmilszy Mruczek może podrapać. Mały właściciel psa musi także wiedzieć, że nigdy przenigdy  nie wolno mu rozdzielać walczących czworonogów. Mogą to robić tylko dorośli, i to tylko ci, którzy wiedzą, jak się za to zabrać. 5. Zwierzakowi nie  wolno mieszać w głowie Jeśli obowiązuje zasada „Nie karmimy psa przy stole” albo "Nie pozwalamy kotu spać w łóżku" przestrzegać jej powinno także dziecko. 6. Mając zwierzę, trzeba pamiętać o higienie Po zabawie ze zwierzakiem należy myć ręce – także...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj