Za co kocham babcię i dziadka? Inspiracja do życzeń dla dziadków
Za co kocham babcię i dziadka – na takie pytanie powinny odpowiedzieć sobie przedszkolaki, które szykują laurkę z życzeniami dla dziadków. To niełatwe pytanie, dlatego podpowiadamy, co napisać w życzeniach dla seniorów rodu.
1 z 5
Dzieci kochają babcię i dziadka za to, że są przez nich kochane – to oczywiste! A miłość ta przejawia się na wiele sposobów. Jednak na zawołanie, trudno je sobie uświadomić. Dlatego w przededniu Dnia Babci i Dziadka podpowiadamy, za co dzieci kochają babcię i dziadka. To idealna ściąga, z której można skorzystać, albo którą można się zainspirować, aby w laurkę dla babci i dziadka wpisać wyjątkowe życzenia.
Spis treści:
Za co dzieci kochają babcię i dziadka:
Za co kocham swoją babcię
Poniżej wymieniamy przykłady tego, za co warto docenić babcię. W ręcznie robionej laurce dla babci można wpisać życzenia brzmiące: „Babciu, kocham Cię za to, że... „ i wymienić pasujące rzeczy z poniższej listy:
- zawsze masz dla mnie czas,
- pieczesz najlepsze ciasta,
- gotujesz mi moją ulubioną zupę,
- zawsze przy mnie jesteś, gdy choruję,
- czytasz/czytałaś mi do snu,
- zawsze mnie pocieszałaś i ocierałaś moje łzy,
- że masz do mnie wielką cierpliwość,
- robisz mi kolorowe czapki i szaliki,
- lubisz słuchać tego, co chcę powiedzieć,
- rysujesz ze mną,
- razem śpiewamy piosenki,
- chodzisz ze mną na spacery.
Oczywiście rzeczy, za które dzieci kochają babcie może być więcej i każde dziecko może kochać babcię za coś innego. Dlatego warto porozmawiać z dzieckiem i zapytać, co najbardziej lubi w swoich babciach. Odpowiedzi mogą czasami być zaskakujące (np. za to, że ładnie pachnie), ale to właśnie te autentyczne uczucia dziecka mają największą wartość.
Za co kocham dziadka
Dziadkowie też mogą dawać wnukom wiele ciepła i przykład, wykonując różne męskie zajęcia, które mogą przecież zafascynować i dziewczynki. Za co więc dzieci mogą kochać swojego dziadka? Oto podpowiedzi do laurki dla dziadka:
- za to, że pokazał mi, jak zbudować karmnik dla ptaków,
- za to, że nie zawsze każe mi zakładać czapkę,
- za to, że pokazuje mi stare znaczki pocztowe i monety,
- za to, że przytula mnie właśnie wtedy, gdy tego najbardziej potrzebuję,
- za to, że ma więcej cierpliwości niż rodzice,
- za to, że uczy mnie, jak nazywają się różne ptaki,
- za to, że nie muszę mu o wszystkim opowiadać, a i tak mnie rozumie,
- za to, że nigdy się długo nie gniewa,
- za to, że opowiedział mi, jak wyglądało jego dzieciństwo,
- za to, że czytał/czyta mi fajne książki,
- za to, że zawsze bezpiecznie wozi mnie samochodem,
- za to, że smaży najlepszą jajecznicę.
Dziadek twojego dziecka może oczywiście mieć inne zalety i umiejętności, które docenia twoja pociecha. Koniecznie ją zapytaj, za co kocha swojego dziadka!
Za co dzieci kochają babcię i dziadka:
Dla babci i dziadka wnuczek zawsze jest najpiękniejszy i najmądrzejszy (nawet jeśli mają ich kilkoro - wszyscy są wspaniali!). Wiele potrafią mu wybaczyć i nie wymagają, by zaczął czytać już w średniakach. Najmocniej trzymają za niego kciuki, kiedy się z czymś zmaga. Puchną z dumy gdy robi pierwszy krok, a później gdy podczas przedszkolnych przedstawień gra owieczkę. Gromadzą zdjęcia i laurki. Może i rozpieszczają maluchy, ale od tego są!
Na kolejnych stronach galerii znajdziesz inne powody, dla których dzieci kochają swoich dziadków.
Sprawdź też:
2 z 5
Wnuki kochają opowieści dziadków
Babcia i dziadek pamiętają czasy, gdy butelki od oranżady miały ceramiczne korki, nie było tylu samochodów, a o komputerach mało kto słyszał. Mogą też opowiedzieć, jak mama przechwalała się, że zjadła wszystkie dziury w serze a tato na krokodyla mówił „kloklodyl”. Dzieci uwielbiają słuchać takich historii.
Czytaj też: Wierszyki dla dziadków
3 z 5
Dziadkowie mają czas
Nawet jeśli babcią i dziadek są zapracowani, nie gnają aż tak, jak ich dorosłe dzieci, bo pamiętają czasy, gdy nie było internetu, a pozdrowienia z wakacji wysyłało się na pocztówkach, a nie SMS-em. Choć pracy było wtedy więcej, czas płynął o wiele wolniej. Dlatego potrafią przystanąć i nakarmić z wnukiem sikorki albo zbudować zamek na kuchennym stole. Nie śpieszą się bez powodu. Umieją poświęcić trzy godziny na lepienie z maluchem pierogów albo tydzień na wspólne naprawianie zepsutego radia.
Zobacz też: Dziadkowie - jak ułożyć relacje?
4 z 5
Dziadkowie słuchają z uwagą
Babcia i dziadek potrafią słuchać i dlatego można z nimi poważnie rozmawiać. Są ciekawi wnuka i jego spraw. Pamiętają imiona miśków, bohaterów ulubionych kreskówek i kolegów z placu zabaw. Nie przerywają w pół zdania i nie zbywają byle czym. Potrafią mądrze doradzić i wiedzą, kiedy dziecko chce się tylko wygadać. Potrafią poczekać, gdy maluch musi „dojrzeć”, żeby im się z czegoś zwierzyć.
Zobacz też: Mama i babcia - zgrana para!
5 z 5
Dziadkowie podrzucają wnukom smakołyki
Dziadkowie wiedzą, co to jest prawdziwe jedzenie, więc nie dadzą się nabrać na byle co. Dziadek przynosi z działki papierówki. Babcia robi kluski i podrzuca domowe konfitury. Oboje uczą, że jedzenie w biegu to żadna przyjemność. Lubią celebrować posiłki. I wiedzą co robią: niedzielny rosół nigdzie nie smakuje tak wspaniale, jak u nich.
Zobacz też: Wierszyki dla babci i dziadka