Dziadkowie to skarb
Nawet jeżeli nie mieszkają pod jednym dachem z wnukami, babcia i dziadek pełnią w życiu maluchów bardzo ważną rolę.
- Anna Leo-Wiśniewska
Najcieplejsze relacje z wnukami dziadkowie mają wtedy, gdy dzieci są w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Warto o tym pamiętać, bo korzyści, jakie odnoszą maluchy z takich kontaktów, są wyjątkowo cenne.
Tworzą ciepłą, bezpieczną przystań
Dzięki dziadkom maluchy dowiadują się, jak wygląda życie wolne od pośpiechu i nerwowości. Seniorzy (zwłaszcza ci, którzy nie są już aktywni zawodowo) mogą bowiem ofiarować to, czego zwykle brakuje rodzicom: czas. A wspólnie spędzane chwile to doskonała okazja nie tylko do czytania, gier i zabaw, ale także do cierpliwego wysłuchiwania dziecięcych zwierzeń. Aby jednak czas poświęcany wnukom nie był dla dziadków zbyt męczący, warto mieć kilka spraw na uwadze.
Wskazówka dla ciebie: Pilnuj, aby dzieci nie wchodziły dziadkom na głowę. Pamiętaj, że nawet najukochańsza babcia nie zawsze ma ochotę kilka razy odgrzewać tę samą zupę, zbierać porozrzucane zabawki, znosić ciągłe kaprysy czy krzyki. Starszym rodzicom może też zwyczajnie brakować sił, żeby stale dyżurować przy twoich kochanych urwisach. Wtedy nie nalegaj. Poproś o pomoc siostrę czy przyjaciółkę, a dziadkom pozwól odpocząć i zawoź do nich wnuki np. tylko w weekendy.
Darzą maluchy wielką bezinteresowną miłością
Babcia i dziadek pozwalają wnukom na dużo więcej niż rodzice – kupują wymarzone zabawki, podsuwają łakocie, są tolerancyjni i wyrozumiali. To dlatego, gdy twoja mama ma przyjść z wizytą, dzieciaki są w siódmym niebie. Wiadomo, babcia będzie chwalić, dogadzać, rozpieszczać...
Wskazówka dla ciebie: Jeśli nie mieszkacie razem z rodzicami, nie obawiaj się, że dziadkowie za bardzo rozpuszczą dzieciaki. Świat naprawdę się nie zawali, gdy maluchy czasem zjedzą czekoladkę przed obiadem, dostaną w prezencie kolejne autko czy lalkę. A babcia z pewnością będzie się cieszyć, że sprawiła wnukom frajdę.
Pomagają zachować rodzinne tradycje
Dziadkowie mogą opowiedzieć historie, których ty i mąż nie znacie lub nie pamiętacie. Choćby o tym, w co najbardziej lubiłaś się bawić, gdy byłaś w wieku swojej córeczki. Ale to nie wszystko! Babcia i dziadek przekazują też wnukom rodzinne tradycje, np. pilnują, żebyś na imieniny dostawała od maluchów pięknie namalowaną laurkę.
Wskazówka dla ciebie: Zachęcaj dziadków, by dużo opowiadali o czasach swojej młodości. Niech maluchy dowiedzą się, co się wtedy nosiło i jakie panowały obyczaje. Dzieciaki uwielbiają takie historie!
Rady dla superbabci
Właśnie urodził ci się wnuk? Pomagając w opiece nad maleństwem, pamiętaj:
● Świat się zmienia. To, co zdawało egzamin przy wychowywaniu twoich dzieci, nie musi się sprawdzać przy wnuku. Pozwól więc rodzicom postępować po swojemu.
● Niczego nie musisz. Nawet gdy już nie pracujesz, wcale nie masz obowiązku być na każde zawołanie młodych rodziców. Ustal więc z nimi, ile czasu możesz poświęcić na pomoc, i tego się trzymaj.
Polecamy: Mama i babcia – jak ułożyć wzajemne relacje