Wakacje z babcią i dziadkiem to wspaniały pomysł. Dziecko może dłużej pobyć nad morzem, na wsi albo w górach, przebywa z ludźmi, którzy kochają je nad życie i ma okazję związać się z nimi jeszcze bardziej niż dotąd. Ty nie musisz się martwić, że pociecha zamiast nabierać sił, wdycha spaliny i smaży się na pustawym podwórku.

Reklama

Babcia i dziadek też są zadowoleni: mogą wreszcie nacieszyć się nim do syta (a nawet trochę go porozpieszczać), a przy okazji przypominają sobie czasy, gdy sami byli dziećmi (wnuk to świetne „alibi” dla starszego pana – wreszcie znów bez skrępowania może robić babki z piasku!).

ZOBACZ TEŻ: Mama i babcia. Jak ułożyć relacje?

Kiedy dziecko jest gotowe na wyjazd z babcią i dziadkiem?

Naszym zdaniem możesz je spokojnie wysłać na wakacje z dziadkami, jeśli dziecko:

Zobacz także

  • Skończyło już trzy lata (albo i nie, ale jest bardzo zżyte z dziadkami i widuje ich na co dzień)
  • Nie płacze i nie chowa ci butów, gdy chcesz wyjść z domu bez niego
  • Lubi bywać u dziadków i czuje się przy nich zupełnie bezpiecznie
  • Bez problemu zostaje u nich na noc. Śpi spokojnie, nie żąda, by po niego przyjechać.

Kiedy lepiej zrezygnować z takich wakacji?

Zdaniem psychologów lepiej nie wysyłać na pierwsze wakacje z dziadkami dziecka, które przeżyło ostatnio duży stres (np. było w szpitalu).
Warto przy tym pamiętać, że nawet pozytywne wydarzenia, takie jak przeprowadzka do nowego mieszkania, mogą sprawić, że życie malca stanie nagle na głowie. Lepiej wówczas nie fundować mu zbyt wielu zmian naraz.

Trzeba być bardzo ostrożnym zwłaszcza wtedy, gdy na świat przychodzi młodsze rodzeństwo. „Oddelegowany” nad morze czy w góry starszak może się poczuć odsunięty („No tak, rodzice mają nowe dziecko, więc mnie oddają babci”) i zamiast odpoczywać, będzie się zamartwiał. Oczywiście nie musi tak być, jednak raczej nie warto eksperymentować. Lepiej pozwolić dziecku na oswojenie się z nową sytuacją. Gdy już przyzwyczai się do roli starszego brata czy siostry, wyjedzie bez lęku.

Jak przygotować dziecko do wakacji z babcią i dziadkiem?

Pierwsza wyprawa bez mamy i taty to dla dziecka spore przeżycie. Dlatego:

  • Nie zaskakuj go. Maluchy lubią niespodzianki pod warunkiem, że chodzi o coś słodkiego albo nową zabawkę. Do wyjazdu lepiej je przygotować. Powiedz więc dziecku, dokąd wyjedzie, jak długo tam będzie. Sformułowanie „dwa tygodnie” niewiele mu powie. Lepiej np. dać malcowi torebkę cukierków (albo – zdrowiej i ekologiczniej – 14 kamyczków lub małych, szklanych kulek) i wyjaśnić, że jest ich tyle, ile dni spędzi bez ciebie. Opowiedz mu też, co ty będziesz robić w tym czasie.
  • Pomóż mu się spakować. Zapytaj, czy chce wziąć ze sobą swojego ukochanego króliczka, najfajniejsze auto, ulubioną książeczkę itd. Przejęty malec może o tym nie pamiętać.
  • Wytłumacz, w jaki sposób będzie mógł się z tobą skontaktować („Jeśli będziesz chciał ze mną porozmawiać, po prostu poproś babcię, żeby do mnie zadzwoniła”). Dla dziecka to wcale nie takie oczywiste.
  • Opowiedz mu o tym, co będziecie robić po jego powrocie. Dzięki temu upewnisz go, że nie rozstajecie się na zawsze.
  • Nigdy go nie okłamuj. Nie mów, że przyjedziesz do niego za trzy dni, jeśli nie zamierzasz tego zrobić. Takie kłamstwo ma krótkie nogi, a maluch będzie się czuł oszukany.
  • Nie znikaj. Są rodzice, którzy uważają, że wychodząc po angielsku, oszczędzą dziecku łez związanych z rozstaniem. To błąd, bo przez takie postępowanie maluch traci poczucie bezpieczeństwa. („Skoro mama zniknęła raz, może to zrobić jeszcze wiele razy”).

[CMS_PAGE_BREAK]

Baw się dobrze, skarbie!

Maluch już spakowany? Ucałuj go na pożegnanie, poproś, by przywiózł ci muszelki albo szyszki, i życz wspaniałej zabawy. Nie przeciągaj pożegnania, by nie poczuł się jak żołnierz odjeżdżający na misję w Iraku. A gdy do niego zadzwonisz, pytaj go, jak się bawi, co widział i kogo poznał. O tym, jak za nim tęskniłaś, opowiesz mu, gdy już wróci.
A ty? Śpij spokojnie: twoje dziecko jest w dobrych rękach. Zatem wykorzystaj szansę i poszalej wieczorami. Jak kiedyś.

3 rady, dzięki którym wyjazd z babcią i dziadkiem będzie udany

Wakacje z wnukiem to wielka frajda. Spraw, by dziadkowie mogli się nimi cieszyć bez żadnych „ale”.

1. Dobrze spakuj walizkę malucha. Włóż do niej tyle koszulek, majtek, skarpetek, by nie trzeba było robić prania (w praktyce oznacza to więcej koszulek niż dni wyjazdu). Nie zapomnij o tym, co najważniejsze: nic nie psuje wyjazdu tak bardzo jak fakt, że ukochana piżama w słonie została w domu. Pamiętaj o podstawowych lekach.

2. Bądź wyrozumiała. Nie miej pretensji, jeśli dziadkowie nie do końca postępują tak, jak sobie życzysz. Rozpieszczają malucha? Pozwalają mu jeść słodycze? Dają się naciągać na zabawki? Trudno. To ich przywilej. Przed wyjazdem ustal koniecznie zasady, których nie wolno łamać pod żadnym pozorem, co do reszty pozostaw im wolną rękę.

3. Nie wyłączaj komórki. Babcia i dziadek będą czuli się lepiej, wiedząc, że o każdej porze mogą się z tobą skontaktować. Bądź gotowa w każdej chwili przyjechać po dziecko, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: 9 rad dla babci i dziadka

Reklama
Reklama
Reklama