Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mało znane przysłowia
Adobe Stock/ WavebreakMediaMicro
Cytaty i przysłowia

Mało znane przysłowia, które musisz poznać!

Poznaj mało znane przysłowia, które zasługują na o wiele większą popularność. Ich znajomość pomoże ci zabłysnąć w towarzystwie!

Mądrości zawarte w przysłowiach oparte są na doświadczeniu poprzednich pokoleń, a nierzadko przysłowia zaczerpnięte są z literatury. Choć każdy zna najpopularniejsze porzekadła, aforyzmy i ludowe mądrości, to właśnie mało znane przysłowia mogą być znakomitym sposobem, by wykazać się wyrafinowanym językiem na spotkaniach towarzyskich. Przeczytaj najciekawsze z nich. Z pewnością pomogą ci adekwatnie spuentować rozmowę, nie używając wyświechtanych frazesów.

Mało znane przysłowia:

  1. polskie
  2. zagraniczne

Czym jest miłość? Te cytaty mówią wszystko! Z którym się zgadzacie?

Przysłowia – mało znane powiedzenia polskie

W języku polskim istnieje wiele przysłów, a dodatkowo mogą one występować  w różnych wariantach regionalnych, dlatego znajomość ich wszystkich jest niemal niemożliwa. Najciekawsze i mało znane przysłowia, które każdy powinien przeczytać lub usłyszeć w życiu choć raz, to: 

Dobrze mieć w domu wiele drzwi.

Mądry nie powie, czego wprzód nie zważy.

Kto czyjego nie szanuje, to i swego nie ma.

Nic się prędzej nie starzeje jak radość.

Pocieszaj, jak umiesz. Doradzaj, jak rozumiesz.

Im trudniejsze dzieło, tym większa sława.

Bęben tylko dlatego głośny, że próżny.

Najtrudniejszy kompromis z samym sobą.

Do ludzi po rozum, do matki po serce.

Mało znane przysłowia zagraniczne

Przysłowia, ich sens, znaczenie i przesłanie, są bardzo mocno uwarunkowane czynnikami kulturowymi i społecznymi. Dlatego zagraniczne przysłowia – te mało i bardziej znane – są odmienne od polskich, choć nierzadko ogólne przesłanie może być podobne. 
Mało znane przysłowia (m.in. japońskie przysłowia), to: 

Mądra pszczoła nie pije ze zwiędłego kwiecia.

Najwięcej czasu ma człowiek, który niczego na później nie odkłada.

Błąd chwili staje się troską całego życia.

Nie licz kurczaków, zanim się wyklują.

Szczęście sprzyja odważnym.

Zobacz także:

stare przysłowia
Adobe Stock/ andreaobzerova
Cytaty i przysłowia
Stare przysłowia, które każdy powinien znać
Stare przysłowia odchodzą w niepamięć, lecz niesłusznie! Wiele powiedzonek staropolskich niesie za sobą prawdziwe życiowe mądrości. Właśnie dlatego w tym artykule przedstawimy ci stare przysłowia, które – naszym zdaniem – powinien znać każdy.

Mówi się, że stare, ludowe przysłowia są mądrością narodu. Kto jest ich autorem lub autorką? Nie wiadomo, jednak z pewnością była to osoba posiadająca umiejętność wnikliwej obserwacji otaczającego ją świata. Poznaj stare przysłowia i ich znaczenie: Ile kto ma cierpliwości, tyle ma mądrości. Gdy trwoga, to do Boga. Kto pracuje za młodu, ten na starość nie ma głodu. Kto szanuje niedziele i dni boże – Pan mu dopomoże. Lepsza cnota w błocie, niż niecnota w złocie. Jaka woda, taki młyn. Jaki ojciec, taki syn. Nie ma ryby bez ości, ni człowieka bez złości. Trudność ustąpi, gdy chęć przystąpi. Lepszy żołnierz zbrojny, aniżeli strojny. Kto po kładkach mądrze stąpa, ten się rzadko w błocie kąpa. Stare przysłowia i ich znaczenie Ile kto ma cierpliwości, tyle ma mądrości. Zdobycie wiedzy wymaga cierpliwości i systematyczności. To przypomnienie o tym, że cierpliwość, jest kluczem do zdobycia mądrości. Gdy trwoga, to do Boga. Ludzie w dobrobycie często zapominają o Bogu, natomiast w niedoli jest on głównym obiektem próśb błagalnych. To stare przysłowie jest krytyką fałszywej pobożności. Kto pracuje za młodu, ten na starość nie ma głodu. Jedno z wielu przysłów, które przypomina, że dzięki pracy można zapewnić sobie dostatnie życie. Według tego starego przysłowia praca w młodych latach oznacza brak głodu na starość. Kto szanuje niedziele i dni boże – Pan mu dopomoże. Szanując przykazania boże, można liczyć na pomoc Stwórcy, natomiast jeśli się nie praktykuje odpowiednio religii, to nie powinno polegać się na pomocy Boga. W tym starym przysłowiu niedziela i dni boże mają wymiar metaforyczny. Lepsza cnota w błocie, niż niecnota w złocie. Miarą człowieka jest nie ilość...

Przysłowia o styczniu
Adobe Stock/ Анастасия Гайкова
Cytaty i przysłowia
Przysłowia na styczeń – z nimi przewidzisz pogodę na cały rok!
Przysłowia na styczeń zawierają pouczenia, które pozwalają określić nie tylko pogodę na najbliższe miesiące, ale także na cały rok. Z poniższych sentencji dowiesz się, co zwiastuje mroźny, deszczowy albo pogodny styczeń.

Polskie powiedzenia o miesiącach są nierzadko trafniejsze niż prognozy pogody. Mówi się, że przysłowia są mądrością narodu. Bazują na wiedzy, jaką pozyskali prości ludzie na podstawie wieloletnich obserwacji tego, co dzieje się wokół nich. Wartość takiej wiedzy – jak zaraz się przekonasz – jest naprawdę nieoceniona. Spis treści: Przysłowia o styczniu, czyli ludowa prognoza pogody Styczeń – przysłowia ogólne Przysłowia o styczniu, czyli ludowa prognoza pogody Wiele staropolskich powiedzeń sugeruje, że pogoda na początku roku zwiastuje to, jak będzie wyglądać cały rok. Co oznacza mroźny styczeń? Przysłowia i powiedzenia jednoznacznie sugerują, że jeśli w styczniu jest mroźno, to latem można spodziewać się prawdziwych upałów . Styczeń mrozi, lipiec skwarem grozi. Gdy styczeń jasny i biały, w lecie bywają upały. Według niektórych powiedzeń o styczniu chłodny miesiąc jest zwiastunem urodzajnych plonów . Gdy w styczniu mrozy i śniegi, będą stodoły po brzegi, gdy styczeń mrozów nie daje, prowadzi nieurodzaje. Kiedy styczeń najostrzejszy, tedy roczek najpłodniejszy. Styczeń mrozem trzeszczeć musi, wtedy chłopa plon przydusi. Co zwiastują deszcze w styczniu? Powiedzenia o styczniu często przestrzegają przed ulewnym początkiem roku, gdyż może być on zapowiedzią mroźnej wiosny, która zniszczy plony . Kiedy styczeń mokry trzyma, zwykle bywa długa zima. Gdy w styczniu woda huczy, to na wiosnę mróz dokuczy. Jeśli w styczniu deszcze leją, nie ciesz się wielką nadzieją. Jak styczeń zachlapany, to lipiec zapłakany, a kiedy w styczniu lato, w lecie zima za to. Co zapowiada ciepły styczeń? Przysłowia o styczniu niezbyt dobrze także rokują na przyszłość, jeśli był to miesiąc ciepły. Według większości powiedzonek...

Cytaty o marzeniach
Adobe Stock/fot. Nastassia
Cytaty i przysłowia
Cytaty o marzeniach, które zmotywują cię do ich realizacji
Cytaty o marzeniach niejednokrotnie dodają skrzydeł i stanowią motywację do ich spełniania. Poznaj wspaniałe sentencje, które mogą się stać twoim życiowym kierunkowskazem.

Czasem wystarczy tak niewiele, by spełnić swoje marzenia. Szukasz inspiracji? Przeczytaj poniższe cytaty o marzeniach.  Cytaty o: marzeniach marzeniach (krótkie cytaty) spełnianiu marzeń podróżach i marzeniach celu i marzeniach  Cytaty o marzeniach Nie zawsze spełnianie swoich marzeń jest proste. Czy zawsze te spełnione są tymi najpiękniejszymi?  „Marzenia są północą, kiedy się spełnią, musisz skierować się na południe”. Albert Espinosa   „Nawet jeśli ty straciłaś wiarę w marzenia, one wciąż wierzą w ciebie”. Katarzyna Michalak   „Liczą się tylko marzenia. Bez nich jesteś niczym więcej niż pyłem na wietrze”. Katarzyna Michalak   „Nikt nie jest za stary na marzenia. Tak jak marzenia nigdy się nie starzeją”. Lucy Maud Montgomery   „Kiedy wszystko cię przeraża, potrzebujesz marzeń nawet bardziej niż jedzenia”. Silvana de Mari   Krótkie cytaty o marzeniach Jeśli chcesz napisać piękną dedykację, krótkie cytaty o marzeniach sprawdzą się idealnie. „Marzenia są niebezpieczne: parzą niczym ogień i czasami potrafią spalić”. Arthur Golden „Wyznania gejszy”   „Nie rezygnuj z marzeń. (…) Nigdy nie wiesz, kiedy okażą się potrzebne”. Carlos Ruiz Zafón „Cień wiatru”   „Wielkie marzenia pozwalały uporać się z rzeczywistością”. Abbi Glines „O krok za daleko”   „Najpodlejszym złodziejem jest ten, kto okrada siebie z marzeń”. Ewa Nowak   „Marzenia senne na jawie – to nadzieja”. Arystoteles   „Marzenia powinny fruwać, a...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz