Cytaty o nauczycielach, które wybraliśmy, skłaniają do refleksji. Pokazują, jak ważną rolę pracownicy oświaty odgrywają w życiu naszych dzieci. Wśród nich znajdziesz cytaty, które wspaniale sprawdzą się w formie życzeń na Dzień Nauczyciela czy z okazji zakończenia roku.

Reklama

Cytaty o nauczycielach

Dobry nauczyciel to po prostu zaangażowany w swoją pracę człowiek, który lubi dzieci i młodzież. Oto propozycje cytatów, które świetnie opisują idealnego pedagoga. A także nauczycielką profesję, do której nie każdy jest stworzony.

Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć.
– Janusz Korczak

***

Nauczyciel ociera się o wieczność. Nigdy nie może stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ.
– Henry Adams

Zobacz także

***

Prawdziwy nauczyciel broni uczniów przed swoim wpływem. Zachęca raczej do wiary w siebie. Kieruje ich wzrok nie na swoją osobę, ale na tego ducha, który jemu samemu daje siłę.
– Amos B. Alcott

***

Nauczyciel to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego, cudzym dzieciom?
– Deanna Beisser

***
Życie jest cudem, a nauczyciel powinien być przygotowywany do bycia medium dla tego cudu.
– Edward Blishen

***

Nauczyciele powinni łączyć autorytet z ciepłem, otwartością i pewnością siebie.
– Carolyn Boyes

***

Gdy uczeń osiąga coś dzięki nauczycielowi, nauczyciel również czegoś się uczy.
– Paulo Coelho

***

Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać.
– Mark Twain

***

W życiu przydaje się mentor, nauczyciel. Ktoś życzliwy, kto popchnie nas nawet leciutko, ale we właściwym kierunku. Puknie palcem w mapę i wskaże drogę, której początku sami nie umieliśmy odnaleźć.
– Andrzej Pilipiuk

***

Nauczycielem jest ten, kto potrafi z trudnych rzeczy uczynić łatwe.
– Ralph Waldo Emerson

***

Nauczyciele potrafiący inspirować są świadomi faktu, że ścieżka edukacyjna jest skazana na kamienie, z których można: albo stworzyć kamienie milowe, albo przeszkody nie do przejścia.
– autor nieznany

***

Jest jedna forma wyrażenia sympatii nauczycielowi: uczenie się.
– Jan Kurczab

***

Nauczyciel to doradca, idol, często przyjaciel. Nauczyciel to przewodnik i lider, sternik łodzi. Jednakże energia, która tę łódź napędza, musi pochodzić od uczących się.
– Taylor McKenzie

***

Świat byłby lepszym miejscem, gdyby medale przyznawano wspaniałym nauczycielom, a nie żołnierzom, którzy zabijali wrogów na wojnie.
– Matthew Quick

***

Sukces nauczyciela jest w rękach ucznia, nie odwrotnie.
– Carlos Ruiz Zafón

***

Nauczyciel jest skazany na wieczne samodoskonalenie.
– John C. Dana

***

Ja jako nauczyciel nie poszerzam ludzkich umysłów, ja je przebudzam.
– Robert Frost

***

Nauczyciel, który potrafi wzbudzić wyższe uczucia dla jednego choćby dobrego czynu, jednego dobrego wiersza – osiąga więcej aniżeli ten, który zapełnia naszą pamięć nieskończonymi rzędami przedmiotów naturalnych, sklasyfikowanych pod względem nazwy i kształtu.
– Johann Wolfgang von Goethe

***

Często osobowość nauczyciela jest ważniejsza, od posiadanej przez niego wiedzy.
– Soren Kierkegaard

***

W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo.
– Barack Obama

***

Wielcy nauczyciele zawsze rozumieli, że ich zadaniem nie jest nauczanie przedmiotu, ale uczenie uczniów.
– Ken Robinson

***

Nauczyciel to ktoś, kto widzi w każdym dziecku wyjątkową osobę i zachęca je do rozwijania jego indywidualnych talentów oraz mocnych stron.
– Barbara Cage

***

Nauczyciel to ktoś wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!
– Beverly Conklin

***

Nauczyciel odmienia życie każdego dziecka, całych rodzin, jak i przyszłość nas wszystkich.
– Barbara Cage

***

Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze.
– Barbara Cage

***

Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości.
– Albert Einstein

***

Student, który wybiera zawód nauczyciela, nie żegna się ze światem dzieciństwa. Wprost przeciwnie, pragnie pozostać w nim jak najdłużej.
– D. Lodge

***

Niektórzy nauczyciele są głupi. Niektórzy uczniowie też są głupi. Albowiem w ogóle niektórzy ludzie są głupi. To się trafia w każdym środowisku. Przeważnie zresztą są głupi nie do końca i nie we wszystkim. I nie ma powodu, aby im dawać do zrozumienia, że tacy są.
– M. Szwaja

***

W sprawach naprawdę istotnych takich, jak życie, miłość, rzeczywistość, Bóg – nikt nie może Cię niczego nauczyć. Każdy nauczyciel może dostarczyć sztywnych formuł.
– A. de Mello

***

Przyjemna jest szkoła, ale może ją obrzydzić nauczyciel głupiec czy brutal. Nuda w takiej szkole, męka, rozleniwienie i ogłupienie tych nawet, którzy szkołę lubili, chcieli uczyć się, próbowali myśleć i długo bronili i siebie, i szkołę.
– J. Korczak

***

Choć matematycznie równość 6x1=1x6 jest prawdziwa, w praktyce szkolnej jednak nie ma żadnego zastosowania. Czy ktoś z was próbował kiedyś zgłębić ten fenomen algebraiczny? Dlaczego nauczyciel zawsze chętniej postawi sześć jedynek niż jedną szóstkę?
– M. Gutowska-Adamczyk

***

Pedagodzy w ogóle mają ciężko. To jest chyba jedyny zawód, w którym człowiek sam ocenia swoją pracę. Pomyślcie tylko, jeśli dziecko niczego nie zrozumiało na lekcji, bo umierało z nudów i na dodatek dostało dwóję, to w sumie wszystko się sprowadza do tego, że nauczyciel sam sobie wystawił pałę. To znaczy, że nieumiejętnie przekazał materiał, nie zainteresował swoim przedmiotem i nie potrafił wytłumaczyć.
– D. Doncowa

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama