Najbardziej znane przysłowia [TŁUMACZENIE ZNACZENIA]
Znane przysłowia zawierają w sobie wiele mądrości, które są sumą doświadczeń przeszłych pokoleń. Ich znajomość może pomóc w podjęciu trudnych życiowych decyzji. Przedstawiamy najbardziej znane przysłowia wraz z tłumaczeniem ich znaczenia.
Te znane przysłowia skłaniają do refleksji i mogą pomóc spojrzeć na konkretne sytuacje z innej perspektywy. Czy znasz ich znaczenie?
Spis treści:
- Apetyt rośnie w miarę jedzenia.
- Bez pracy nie ma kołaczy.
- Co dwie głowy, to nie jedna.
- Co nas nie zabije, to nas wzmocni.
- Czuć się jak ryba w wodzie.
- Fortuna kołem się toczy.
- Jedna jaskółka wiosny nie czyni.
- Kto pyta, nie błądzi.
- Jak się człowiek śpieszy, to się diabeł cieszy.
- Grosz do grosza, a będzie kokosza.
Znane przysłowia wraz z ich wyjaśnieniem
Chociaż przysłowie związane jest z jedzeniem, to jego znaczenie jest zupełnie inne. Chodzi w nim o chęć posiadania. Im więcej mamy, tym więcej chcemy – pieniędzy, ubrań, kosmetyków, sprzętów elektronicznych. Po prostu wszystkiego, co wcale nie jest dobre. Nadmiar, czy to rzeczy, czy władzy, sprawia, że człowiek nie potrafi cieszyć się tym, co ma.
Znane polskie powiedzenie, które przypomina, że wyłącznie dzięki ciężkiej pracy możemy osiągnąć upragniony cel. Oczywiście, nie należy brać tej mądrości dosłownie, bo nie chodzi tylko o zarobki. W tym przysłowiu chodzi o to, że każdy, nawet najmniejszy cel w życiu wymaga wysiłku i pracy nad nim. Mądrość ta nawiązuje do słowiańskiej tradycji wypiekania weselnego pieczywa obrzędowego – kołaczy. To bardzo smaczny wypiek, lecz jego przygotowanie zajmuje dużo czasu.
Popularne przysłowie, które nawiązuje do tego, że w grupie jest prawdziwa siła. Dwóm osobom zdecydowanie prościej będzie znaleźć rozwiązanie problemu niż jednej. Omówienie tej samej sprawy z kilku perspektyw pozwala na szybsze znalezienie rozwiązania.
Każdy człowiek ma jakieś lęki bądź wyobrażenia na temat pewnych sytuacji, które wydają mu się nie do przejścia, wręcz nie do przeżycia. Przysłowie to głosi, że nawet najstraszniejsze, najgorsze wydarzenia w życiu da się przeżyć, a kiedy emocje już opadną, stajemy się mocniejsi i mądrzejsi.
Ryba jest w stanie oddychać tylko w wodzie. Poza wodą dusi się i umiera. Nie jest to jej naturalne środowisko. Ryba najlepiej czuje się w wodzie. Znaczenie tego przysłowia to tak naprawdę nawiązanie do miejsca bądź czynności, w której czujemy się najlepiej na świecie – tak, jak ryba w wodzie.
To znane przysłowie nawiązuje do mitologii rzymskiej, w której Fortuna była boginią przeznaczenia. Bardzo często jej postać była przedstawiana z atrybutem koła, które wprawione w ruch toczy się tak długo, aż nie podziałają na niego siły zewnętrzne.
Fortuna kołem się toczy to przysłowie znane i cenione nie tylko w Polsce. „Niesie” ze sobą ważną mądrość – przeznaczenie jest cały czas w „ruchu” i jedyne, czego możemy być pewni, to zmiana. W życiu pojawiają się zarówno sukcesy, jak i porażki. Smutek i radość. Nigdy nie możemy być pewni, co przyniesie kolejny dzień.
To znane powiedzenie przypomina o tym, że nie powinno oceniać się czyjegoś zachowania po jednej sytuacji. Jest to przestroga, aby nie oceniać nikogo pochopnie. To, że ktoś zachował się dobrze w konkretnej sytuacji, nie sprawia, że można od razu odbierać go jako dobrego człowieka. I odwrotnie – jeżeli ktoś zachowa się źle, nie można myśleć o nim, że jest złym człowiekiem w ogóle. Przysłowie to często odnosi się do zmian w czyimś zachowaniu. Oznacza ono wówczas tyle, że to, że jeżeli ktoś raz zachował się inaczej niż zwykle, nie oznacza, że całkowicie zmienił on swoje podeście do życia.
Znane przysłowie ludowe, które nawiązuje do tego, że zadając pytania, nawet najgłupsze, mamy mniejszą szansę na popełnienie błędu, niż nie pytając w ogóle. Zadawanie pytań nie ma nic wspólnego ze słabością, wręcz przeciwnie – to oznaka mądrości i chęci rozwoju.
Pośpiech jest złym doradcą, a decyzje podejmowane „na szybko” często popychają nas ku złym wyborom, których potem żałujemy. Przysłowie to przestrzega przed pochopnym postępowaniem i impulsywnym działaniem.
Znane i bardzo cenione przysłowie szczególnie wśród starszych pokoleń. Zachęca do odkładania drobnych sum pieniędzy, które po czasie mogą przerodzić się w pokaźne kwoty.
Kokosza to staropolska nazwa kury. Kura niegdyś była bardzo potrzebna na terenach podmiejskich, gdyż można było kupić ją stosunkowo tanio, za to dawała gospodarzom jajka i małe kurczątka.
Zobacz także: