Tym razem, podczas spotkania z Dorotą Zawadzką prowadzonego przez redaktorkę mamotoja.pl Katarzynę Imiołek, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego zabawa jest tak istotna w życiu małego człowieka. W jaki sposób dziecko uczy się poprzez zabawę? Jakie konkretnie aktywności korzystnie wpływają na jego rozwój? Dorota Zawadzka odpowiadała na pytania rodziców w tym temacie przez ponad 40 minut.

Reklama

Czy zabawa faktycznie jest ważna w życiu dziecka?

– Musimy zdać sobie sprawę, że dzieciństwo to najważniejszy okres w życiu człowieka, w którym poznajemy świat poprzez zabawę. Właśnie na nim budujemy to wszystko, co potem dzieje się z nami w całym życiu. W związku z tym zabawa, czyli ta podstawowa forma aktywności, powinna być dostępna dla dziecka. Zauważmy, że już kilkumiesięczne dziecko chętnie się bawi – na początku swoim ciałem, później poprzez oglądanie zabawek, a następnie przez ich testowanie – zaczyna z nich tworzyć. Dopiero około 3. lat dziecko zaczyna bawić się z rówieśnikami – podkreśliła podczas spotkania psycholog, Dorota Zawadzka. Ekspertka zwróciła również uwagę na to, że rodzice w trakcie zabawy często są potrzebni maluchowi, gdyż dorosły m.in. tłumaczy czy pokazuje jej zasady.
Jednak dlaczego zabawa jest istotna w rozwoju dziecka? Specjalistka podkreśliła, że m.in. jest to czas zdobywania wiedzy o świecie i relacjach międzyludzki. Ponadto to właśnie zabawa pomaga zyskać doświadczenia, rozwijać emocje, a także jest superważna, gdyż angażuje energię i kreatywność malucha. Tym samym powinna zajmować w jego życiu ważne miejsce.

Czym można się bawić?

Warto wybierać zabawki, które umożliwiają aktywność na różne sposoby. Chodzi o to, by dziecko nie mogło się nimi bawić tylko na ten jeden sposób z instrukcji, a pobudziło swoją wyobraźnię i tworzyło własne scenariusze tej aktywności. Dlatego też tak chętnie dzieci bawią się np. butelką uzupełnioną kaszą czy garnkami kuchennymi. Pozwólmy im na to i obserwujmy, gdyż nierzadko potrafią tworzyć niezłe cuda!

W co bawić się z dziećmi szkolnymi z klas 1-3?

– Warto mieć w domu różne gry planszowe. Można przy tym pamiętać, aby wymieniać się nimi między sobą, co zapewnia między nimi większy wybór. Świetnym rozwiązaniem jest również układanie klocków, które są ponadczasową i wszechstronną zabawką. Warto też decydować się na takie zabawy, które dają maluchom kompetencje przydatne na późniejszych etapach życia. I tak przydatne są zabawy w role, przy czym powinny być bardziej zaawansowane niż te w okresie przedszkolnym, czyli np. gdy bawimy się w restaurację, to nie tylko przygotowujemy potrawy, ale też musimy ją zaopatrzyć, robimy listę zakupów, a dopiero potem tworzymy menu i gotujemy dania.
W tym wieku należy też pamiętać o zabawach ruchowych – ta aktywność jest niezwykle ważna u dzieci. Warto pokazać uczniom zabawy, które cieszyły też rodziców np. skakanie przez skakankę czy w gumę. Na tym etapie potrzebne są też zabawy muzyczne, które mogą polegać np. na tworzeniu instrumentów i sprawdzaniu, jakie dźwięki wydają. A co najważniejsze – jeśli rodzicom brakuje pomysłu na zorganizowanie ciekawej zabawy, warto spytać dziecko, co chciałoby robić. Ono naprawdę jest świetną inspiracją!

Zabawa z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości

A gdyby tak… ożywić zabawki? W trakcie liveczatu padło pytanie o elektronikę i gry. Rozwiązaniem, które pokochali rodzice jest aplikacja Applaydu. Rozszerzona rzeczywistość przenosi użytkowników do świata, w którym królują ożywione zabawki z Kinder Niespodzianki. Mechanizm aplikacji pozwala na rozszerzenie rzeczywistości i sprawia, że zabawki mogą zagościć również w domowej dżungli. Każdą zabawkę można bowiem zeskanować i odblokować jako postać w grze.

Zobacz także
materiały prasowe

Aplikacja zawiera 11 mini-gier, które są kierowane przede wszystkim dla dzieci w wieku od czterech do dziewięciu lat. Zostały zaprojektowane tak, by podczas gdy maluch korzysta z aplikacji sam, rodzice mogli być pewni, że zostały wdrożone odpowiednie zabezpieczenia gwarantujące dzieciom bezpieczną zabawę. Applaydu jest wolne od reklam i zakupów. Ma również wbudowaną funkcję kontroli rodzicielskiej, opcję raportowania aktywności i możliwość wyboru poziomu trudności.
W procesie tworzenia aplikacji uczestniczyli eksperci z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Oksfordzkiego, zapewniając twórcom naukowe wsparcie. Dzięki temu gry wykorzystują i rozwijają umiejętności poznawcze, w tym z zakresu matematyki, zdolności motorycznych, czytania i pisania oraz zapamiętywania.
Aplikację Applaydu można teraz pobrać za darmo ze sklepów AppStore lub Google Play. Jest ona kompatybilna ze wszystkimi urządzeniami z systemem Android i iOS.

WIĘCEJ O APLIKACJI MOŻESZ PRZECZYTAĆ >>> TUTAJ

Reklama

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasz liveczat!

Reklama
Reklama
Reklama