Do tragicznego wypadku doszło w gminie Mircze. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji, 2-letnie dziecko bawiło się na podwórku. W pewnym momencie ojciec dziecka chciał schować opryskiwacz zaczepiony do ciągnika na znajdującą się na terenie posesji halę. Kiedy cofał pojazdem, nagle na halę wbiegło dziecko. Mężczyzna nie zauważył chłopca. Dziecko w wyniku poniesionych obrażeń zmarło. Niestety takie wypadki na wsi to nie rzadkość.

Reklama

Bezpieczne wakacje na wsi

Rozpoczęło się lato i wiele dzieci spędza wakacje na wsi. Dzieci mieszkające na wsi często nie wyjeżdżają, bo jest to czas intensywnych prac w gospodarstwie. Część dzieci z miast jedzie do krewnych. Warto jednak pamiętać, że zarówno jedne, jak i drugie są tylko dziećmi ciekawymi świata, które często nie zdają sobie sprawy z czyhających na nie zagrożeń. A jest ich niemało! Liczby przerażają - corocznie około półtora tysiąca dzieci ulega wypadkom, część z nich w wyniku poniesionych urazów staje się inwalidami, kilkanaście ginie.

By ograniczyć liczbę niebezpiecznych sytuacji, co roku KRUS i Państwowa Inspekcja Pracy podejmują akcje, które mają podnosić świadomość dzieci. Konkursy plastyczne, warsztaty i gry terenowe mają pomóc w kształtowaniu dobrych nawyków. Dzieci poprzez zabawę mają okazję dowiedzieć, jak się jak być bezpiecznym na wsi. Jednak kluczowa jest rola opiekuna.

Jakie sytuacje stwarzają zagrożenie?

Niestety nierzadko dzieciom powierzane są zadania ponad ich siły fizyczne, umiejętności, czy zdolności. Wiele dzieci nawet obsługuje maszyny rolnicze, do których nie powinny się zbliżać. Dla bezpieczeństwa małych dzieci park maszynowy powinien być tak ogrodzony, by maluch nie był wstanie dostać się na plac manewrowy. Każdorazowo przed ruszeniem ciągnikiem kierowca powinien sprawdzić, czy nie ma dzieci i dźwiękowo zasygnalizować ruszenie. Prace wykonywane przy użyciu maszyn np. rozrzutnikiem obornika powinny zostać wstrzymane, jeśli dziecko zbliży się na odległość mniejszą niż 50 m. Oprócz maszyn przyczyną wielu wypadków jest niedbałe pozostawianie narzędzi podłączonych do prądu. Ważne także, by każdy rolnik nadzorował stan techniczny maszyn i narzędzi, których używa.

Problem stanowią upadki z wysokości, ich główną przyczyną jest brak dbałości o porządek w gospodarstwie: brak odpowiedniego zabezpieczenie kanałów, studzienek, otworów do zrzucania siania, braku poręczy przy schodach. Rozwój chemizacji także stwarza ogromne zagrożenie choćby zatrucia pestycydami. Środki należy przechowywać w oryginalnych i szczelnych opakowaniach poza zasięgiem dzieci.

Zobacz także

By nie dochodziło do wypadków konieczne jest przygotowanie odpowiedniego miejsca do zabaw dla dzieci. Dorośli powinni przywiązywać większą uwagę do tego, jak wygląda gospodarstwo, a także jak przebiegają prace, by lepiej zadbać o bezpieczeństwo dzieci.

Źródło: polsatnews.pl, razemztoba.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama