Apteczka na wyjazd z dzieckiem
AdobeStock
Czas wolny

Apteczka na wyjazd z dzieckiem: lista niezbędnych leków i akcesoriów [PDF do druku lub zapisania]

Apteczka na wyjazd z dzieckiem powinna zawierać wszystkie medykamenty potrzebne w ramach pierwszej pomocy. W podróży mogą się przydać leki na chorobę lokomocyjną, oparzenia słoneczne, skaleczenia i inne nagłe sytuacje. Wydrukuj lub zapisz listę, żeby niczego nie zapomnieć.

Wszystko, co powinno się znaleźć w apteczce na wyjazd z dzieckiem, można bez problemu kupić niemal w każdej miejscowości. Ale po co robić sobie dodatkowe kłopoty! Zawsze warto mieć przy sobie ratunkowy zestaw minimum, czyli leki na kleszcze, komary, ból brzuszka lub stłuczone kolanko. Dobre wyposażenie apteczki turystycznej sprawi, że będziecie czuli się bezpiecznie nawet z dala od cywilizacji oraz w godzinach, w których okoliczne apteki i przychodnie są zamknięte. Oto lista, która pozwoli ci dobrze spakować apteczkę podróżną.

Apteczka na wyjazd z dzieckiem powinna zawierać:

Leki na gorsze samopoczucie do apteczki wakacyjnej

Dobrze mieć w apteczce turystycznej choć jeden lek na gorączkę, który pomoże obniżyć dziecku temperaturę i złagodzi ból. Jeśli wybierasz się w podróż z niemowlęciem, nie zapomnij, że 1. rok życia to czas ząbkowania. Kłopoty ze snem i apetytem z powodu wyrzynającego się mleczaka mogą uprzykrzyć letni odpoczynek.

W apteczce na wyjazd z dzieckiem przydadzą się:

 • lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy,
 • maść na ząbkowanie,
 • leki na ból gardła, np. gdy dziecko zje za dużo lodów (tabletki do ssania można podawać dziecku powyżej 3 lat),
 • termometr do sprawdzenia temperatury.

Preparaty na owady i kleszcze

Środki odstraszające owady, czyli tzw. repelenty, to must-have w wakacyjnej apteczce. Ale komary, meszki, osy to nie jedyne zagrożenie, przed którym trzeba się chronić. Dużym problemem bywają kleszcze, z którymi można spotkać się niemal w każdym zielonym zakątku. 

Do apteczki podróżnej spakuj:

Leki na bolący brzuszek

Czasem wystarczy zmiana klimatu, aby żołądek dziecka zareagował rewolucją. Podczas upałów bakterie mają doskonałe warunki, żeby się namnażać, więc łatwo o zatrucie pokarmowe. Dzieci są na nie szczególnie podatne. Wówczas bez leków na biegunkę się nie obędzie. 

W apteczce turystycznej dla dziecka nie może zabraknąć:

 • preparatu z probiotykami,
 • preparatu z elektrolitami (nawadniającego), koniecznego podczas biegunki i wymiotów dziecka,
 • strzykawki – przyda się do podania niemowlęciu preparatu nawadniającego małymi porcjami, aby nie pobudzić odruchu wymiotnego,
 • węgla,
 • kropli na kolkę i wzdęcia – jeśli wybierasz się w podróż z młodszym niemowlakiem.

Coś na oparzenie słoneczne dla dziecka

U dzieci nie działa dobrze system wytwarzania melaniny, który broni przed promieniami UV, dlatego maluchy trzeba chronić przed słońcem zarówno podczas pobytu w Polsce, jak i za granicą. 

Przed wyjazdem upewnij się, że w waszej wakacyjnej apteczce są:

 • krem z filtrem (dla dzieci od 6. miesiąca filtr fizyczny, od 12. miesiąca filtr chemiczny, na wakacje w Polsce SPF 30, nad Morzem Śródziemnym i w Afryce – SPF 50),
 • preparat łagodzący podrażnienia skóry spowodowane przedawkowaniem promieni słonecznych (np. zawierający panthenol).

Środki opatrunkowe na skaleczenia lub stłuczenia w wakacyjnej apteczce

Letnie harce na świeżym powietrzu sprzyjają drobnym urazom. Zdarte kolanko, otarta stópka, podrapana ostrą gałązką rączka mogą popsuć uroki najpiękniejszego spaceru, jeśli nie mamy przy sobie środka do dezynfekcji i plasterka - najlepiej z obrazkiem ulubionego bohatera.

W apteczce na wyjazd z dzieckiem muszą się więc znaleźć:

 • żel na opuchliznę i obrzęki,
 • plasterki (idealnie sprawdzi się tzw. opakowanie rodzinne, z plastrami w różnych rozmiarach i na różne okoliczności – na palec, piętę, łokieć, otarcie, skaleczenie, wodoodporne itp.),
 • preparat do dezynfekcji rany,
 • bandaż, opaska elastyczna,
 • okład chłodząco-rozgrzewający – zapobiegnie guzom i siniakom (na chłodno), zmniejszy ból brzucha (na ciepło),
 • sól fizjologiczna – np. do przemycia oczu zasypanych piaskiem,
 • opatrunek w spreju na niewielkie zadrapania.

Leki na chorobę lokomocyjną

Choroba lokomocyjna może dokuczać nie tylko w aucie, ale również w samolocie czy podczas rejsu statkiem. Doskwiera głównie przedszkolakom, ale i młodszym bardziej nerwowym maluszkom. Dozwolone leki uzależnione są od wieku dziecka.

Do apteczki podróżnej włóż koniecznie:

 • dla dzieci od 3. miesiąca – leki homeopatyczne,
 • dla dzieci od 2. roku życia – leki antyhistaminowe (np. awiomarin),
 • dla maluchów od 3. roku życia – preparaty z imbirem,
 • niezależnie od wieku – opaski akupresurowe zakładane na nadgarstki.


Zobacz także: Najlepsze sposoby na chorobę lokomocyjną

Leki na alergię i inne

Warto je zapakować do apteczki na wyjazd z dzieckiem, nawet jeśli malec nie miał do tej pory objawów alergii. Uczulenie może pojawić się nagle w dowolnym momencie. Jeśli oboje rodzice lub jedno z nich mają alergię, ryzyko jej pojawienia się u dziecka jest większe. Na wszelki wypadek w apteczce powinien znaleźć się lek przeciwuczuleniowy odpowiedni do wieku dziecka.

Ważne! Jeśli dziecko na co dzień przyjmuje jakieś leki, zapakuj je do podróżnej apteczki w pierwszej kolejności. I sprawdź, czy masz zapas na cały wyjazd.

Wyposażenie apteczki na wyjazd z dzieckiem – kliknij i wydrukuj:

Apteczka na wyjazd z dzieckiem: lista rzeczy do druku
mamotoja.pl

Zobacz także:​

Co powinno się znaleźć w apteczce samochodowej, jeśli podróżujemy z dzieckiem? Rady eksperta

szczepienie dziecka przed wyjazdem
Adobe Stock
Zdrowie
Na co zaszczepić dziecko przed wyjazdem? (także przed wakacjami w Polsce!)
Przed wakacjami warto zaszczepić dziecko, żeby nie narazić go na zakażenie groźnymi chorobami. Szczepienia dodatkowe zaleca się nawet przed wyjazdem nad polskie jeziora czy w góry.

Warto pomyśleć o szczepieniach, gdy planujesz wyjazd z dzieckiem za granicę, chcesz posłać dziecko na kolonie lub po prostu na wakacje w Polsce. Podczas urlopu dzieci spędzają czas w nowych miejscach i często w zupełnie inny sposób niż na co dzień, a to niesie ryzyko zarażania się chorobami zakaźnymi.  Szczepienia przed wyjazdem: kiedy warto je zrobić? Przed wakacjami, nie tylko za granicą, upewnij się, że dziecko ma wykonane wszystkie szczepienia obowiązkowe . To ważne szczególnie w przypadku starszych dzieci, którym szczepienia robi się rzadziej i łatwiej przeoczyć termin podania kolejnej dawki. „Zwracam uwagę na szczepienie przeciwko tężcowi , które trzeba ponowić, a które chroni przed rozwojem poważnej choroby w razie zranienia" − radzi dr Grzegorz Wasążnik, pediatra. Jeśli zastanawiasz się, czy trzeba zaszczepić dziecko przed wyjazdem, weź pod uwagę: miejsce wyjazdu (jedziecie na wakacje w krajach tropikalnych czy w Polsce?) okres, w jakim planowane są wakacje czas pobytu dziecka poza domem wiek dziecka i ogólny stan jego zdrowia Szczepienia zalecane przed wakacjami w Polsce Poza uzupełnieniem szczepień obowiązkowych rozważ zaszczepienie dziecka na: żółtaczkę pokarmową (tzw. chorobę brudnych rąk) − wystarczy podanie jednej dawki odkleszczowe zapalenie opon mózgowych  (zwłaszcza gdy dziecko jedzie na Mazury , w Bieszczady lub na Suwalszczyznę) − ochronę dają już dwie dawki Szczepienia zalecane przed wyjazdem za granicę Jeśli dziecko wybiera się na wakacje do jednego z krajów europejskich, zadbaj, by miało wykonane wszystkie te szczepienia, które warto zrobić w Polsce, dodatkowa ochrona nie jest wymagana. Z kolei przed wyjazdem do niektórych krajów egzotycznych obowiązkowo trzeba wykonać szczepienia dodatkowe, np. na żółtą gorączkę. Poza tym warto zaszczepić się na:...

Jak dbać o dziecko na wakacjach?
AdobeStock
Czas wolny
Co może spotkać rodzica na wyjeździe wakacyjnym z dzieckiem?
Wakacje to niewątpliwie przyjemny czas wyjazdów i wypoczynku na łonie natury. O czym jednak warto pamiętać, aby długo wyczekiwany urlop nie zmienił się w kłopotliwą niespodziankę? Gdy podróżujemy z dziećmi, trzeba wziąć pod uwagę różne przykre sytuacje, które mogą przytrafić się naszym pociechom.

var _gde_tmpkmvhqbr = new Image(1,1); _gde_tmpkmvhqbr.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=zNDlprQnkQTtw.nL4hRXysWofSUBpiOGjrX.xe2tpR..z7/stparam=tmpkmvhqbr/fastid=kuligiqfoykqltlhavqnijbfjolg'; Choroba lokomocyjna Powszechną dolegliwością związaną z letnimi podróżami jest choroba lokomocyjna . Przypadłość ta jest często spotykana wśród dzieci i może zepsuć każdy wyjazd. Czasem nie ma sposobu aby jej zapobiec. Jeśli wiemy, że nasze dziecko cierpi na nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy w czasie jazdy, postarajmy się aby w czasie podróży miało dostęp do świeżego powietrza (możliwość otwarcia okna) lub róbmy częste przystanki. Trzeba pamiętać, aby nie spożywało obfitych posiłków w tym czasie. Lepiej zaopatrzyć się w lekkostrawne przekąski na drogę. Dobrym pomysłem jest też herbata imbirowa – imbir jest znany ze swoich właściwości przeciwwymiotnych. Można również zaopatrzyć się w aptece w specjalną opaskę akupresorową, która – poprzez uciskanie odpowiedniego miejsca na nadgarstku – zapobiega wystąpieniu dolegliwości w podróży. Dzieciom do 5 r. ż. nie wolno podawać leków farmakologicznych na chorobę lokomocyjną. Można jednak zastosować u nich leki homeopatyczne, które bezpiecznie i skutecznie złagodzą lub całkowicie wyeliminują przykre objawy. Jeśli dziecko źle się czuje podczas szybkiej jazdy samochodem lub pociągiem, nie ma apetytu i jest senne, pomocny będzie lek Cocculus indicus. Gdy natomiast jest bardzo blade, osłabione, poci się i ma zawroty głowy, a poprawa następuje na świeżym powietrzu, ulgę przyniesie Tabacum. Gdy zaś maluch lepiej czuje się w cieple, a objawy łagodnieją po zjedzeniu czegoś, wskazanym lekiem będzie Petroleum. Jeśli wiemy, że nasza pociecha kiepsko znosi lot samolotem, źle się czuje zwłaszcza w czasie wznoszenia lub lądowania, przy ruchu góra-dół,...

podróż z dziećmi
fotolia.com
Zakupy
TOP 5 wakacyjnych gadżetów na podróże z dziećmi
Wybierasz się z dzieckiem w podróż samochodem, pociągiem lub samolotem? Zobacz, co może ci się przydać!
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz