Podróż z dzieckiem, zarówno ta bliska, jak i ta dalsza, wymaga przygotowania. Podstawą każdego wyjazdu z maluchem na pokładzie jest fotelik. To gwarancja bezpieczeństwa w razie kolizji czy wypadku. O czym należy pamiętać przed jego zakupem?

Reklama

Przede wszystkim wzrost dziecka

Najnowsza klasyfikacja fotelików samochodowych opiera się na wzroście małego pasażera. Rodzice często dokładniej wiedzą, jakiego wzrostu jest ich dziecko. Ułatwia to wybór odpowiedniego i najbezpieczniejszego fotelika. Dodatkowo od czerwca 2017 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych podniosła poprzeczkę w zakresie bezpieczeństwa i podążając za jej wytycznymi marka BeSafe wprowadziła na rynek pierwszy fotelik dla dziecka z podwyższonym oparciem. BeSafe iZi Flex FIX i-Size został zatwierdzony jako fotelik z wysokim oparciem dla dzieci o wzroście od 100 do 150 cm. Waga i wiek dziecka mogą być kryteriami pomocniczymi w procesie poszukiwania idealnego fotelika.

materiały prasowe

W parze z bezpieczeństwem musi iść komfort i swoboda podróżującego maluszka. Wszystkie te cechy łączą w sobie foteliki skandynawskiej marki BeSafe.

Marka BeSafe wyróżnia trzy kategorie wzrostowe fotelików:

  • 40 – 75 cm
  • 61 – 105 cm
  • 100-150 cm

Dla noworodków i niemowląt przeznaczony jest iZi Go Modular X1 i-Size, który może być używany do 75 cm wzrostu dziecka, do około 1. roku życia. Został udoskonalony o pochłaniacz energii Dynamic Force Absorber. To rozwiązanie umieszczone w bocznych częściach obudowy fotelika, zapewniające optymalną ochronę dla najbardziej wrażliwych części ciała dziecka. Niezwykłym rozwiązaniem jest wkładka dla dziecka Newborn Hugger™ zapewniająca dodatkowe 10° odchylenia i dodatkową stabilizację boczną. Dzięki niej noworodki mają bardziej płaską pozycję i zmniejsza się ryzyko opadania główki.

Zobacz także
materiały prasowe

Dla dzieci od 6. miesiąca do 4. roku życia przeznaczony jest iZi Modular X1 i-Size montowany na tej samej bazie ISOfix. Rama antyrotacyjna bazy może być odsunięta, dzięki czemu dziecko ma więcej miejsca na nogi, co oznacza, że dzieci do ok. 4 roku życia (105 cm) mogą podróżować tyłem. Fotelik iZi Modular i-Size rośnie razem z dzieckiem, dzięki regulowanemu zagłówkowi i uprzęży.

materiały prasowe

I wreszcie, kolejny etap, czyli iZi Flex Fix i-Szie dla dzieci od 4. do 12. roku życia dla dzieci o wzroście od 100 do 150 cm. Montowany jest przodem do kierunku jazdy przy pomocy złączy ISOfix lub za pomocą 3-punktowego pasu samochodowego. Pasuje do 99% modeli samochodów, dzięki unikalnemu rozwiązaniu prowadnicy pasa ramiennego. Udoskonalona prowadnica pozwala na precyzyjne dopasowanie pasów bezpieczeństwa do wzrostu dziecka, zapobiegając tzw. nurkowaniu w razie kolizji.

Elastyczne rozwiązania umożliwiają łatwe dopasowanie, instalację i miejsce dla maksymalnie trzech osób w rzędzie. Można więc spokojnie przewozic trójkę maluszków w fotelikach jednocześnie!

materiały prasowe

Fotelik, który rośnie z dzieckiem

Wielu rodziców decyduje się na zakup fotelika, który posłuży dziecku przez dłuższy czas.
W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie obrotowy fotelik samochodowy BeSafe iZi Twist B i-Size. Dzięki zaawansowanej technologii i specjalnym wkładkom przeznaczony jest dla dzieci od urodzenia aż do 4. roku życia (dla maluchów o wzroście do 105 cm).

materiały prasowe

Dla niemowląt przeznaczona jest specjalna wkładka Moduł Baby Shell™. To specjalna wkładka umieszczona bezpośrednio w foteliku. Przypomina pozycję i zapewnia taką samą ochronę, jak standardowy fotelik dla niemowlaka. Wcześniej – zanim maluch osiągnie 60 cm wzrostu lub 4 miesiące, wewnątrz modułu umieszcza się dodatkową wkładkę dla noworodków Newborn Hugger™. Należy ją wyjąć z fotelika, gdy maluszek osiągnie 60 cm wzrostu lub 4 miesiące. Wówczas wystarczy już tylko ochrona, którą zapewnia Moduł Baby Shell™.
Fotelik – podobnie jak foteliki z linii Modular – uzupełnia niezwykle intuicyjna, inteligenta baza, która informuje rodzica kolorem i sygnałem dźwiękowym o poprawnym montażu.
Rodzice mogą martwić się o to, czy kąt nachylenia kanapy nie przeszkodzi w montażu fotelika – zupełnie niepotrzebnie! Dzięki zastosowanej w przypadku iZi Twist B i-Size technologii Universal Level Technology ™ ten fotelik „dopasowuje” się do każdej kanapy..

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przed zakupem fotelika poświęć chwilę na odpowiednie sprawdzenie nie tylko gabarytów dziecka, ale również:
- czy fotelik, który planujesz kupić, posiada stosowne certyfikaty i przeszedł testy zderzeniowe,
- czy ma regulację zagłówka i pozycji oparcia – dziecko często zasypia w samochodzie,
- czy wiesz, jak bezpiecznie go zamontować w samochodzie,
- czy potrafisz prawidłowo zapiąć pasy,
- czy twój maluch ma swobodę ruchów w foteliku,
- czy materiał, z którego wykonano pokrowiec, można łatwo zdjąć i wyprać. Należy również zwrócić uwagę, czy tkanina jest naturalna – czy dziecko nie będzie się pociło,
- jak duży jest zakres regulacji położenia siedziska.

Szerokiej drogi!

Reklama


Materiał powstał z udziałem Marko

Reklama
Reklama
Reklama