Jak przygotować się do wakacji z dzieckiem? 5 kwestii, o których warto pamiętać
Przed wami upragniony, rodzinny urlop? Zwykle jest pełen zabawy i odpoczynku, jednak warto pamiętać, że czasem przytrafiają się… niespodziewane sytuacje. Podpowiadamy, o czym pamiętać, aby wakacje były komfortowe, przyjemne i bezpieczne.
Jeśli chcesz, aby podróż samolotem lub samochodem przebiegła pomyślnie, zacznij od przygotowania. Stwórz listę rzeczy do załatwienia przed podróżą, dzięki czemu zyskasz pewność, że to, co można było zrobić wcześniej, faktycznie zostało zrobione. Dzięki niej nic ci nie umknie, a gdy w czasie urlopu przydarzy się jakaś niepożądana sytuacja, będziecie na nią odpowiednio przygotowani.
5 spraw, o których warto pamiętać przed podróżą z dzieckiem:
1. Wykup ubezpieczenie
Wakacje z dzieckiem są pełne wyzwań, zwłaszcza gdy na urlop wybieracie się z kilkulatkiem. Aby zapewnić każdemu uczestnikowi wycieczki odpowiednią ochronę, najlepiej zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne. Warto pamiętać o różnych zdarzeniach losowych, dlatego świetnie sprawdzi się polisa, która uwzględni: zarówno leczenie najmłodszych, jak i dorosłych (NNW), assistance w przypadku, gdy np. będzie potrzebne wsparcie prawne lub medyczne, ochronę bagażu, a także OC w życiu prywatnym, gdy np. dziecko spowoduje zniszczenia lub straty.
Ważne! Najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia. Ich suma powinna być dopasowana do kierunku wyjazdu – na terenie Europy niższa niż np. podczas podróży do USA czy Australii.
2. Wyrób kartę EKUZ
Dzięki bezpłatnej karcie EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) możliwe jest nieodpłatne korzystanie z leczenia w każdym kraju UE i EFTA. Warto przy tym pamiętać, że nie można wyrobić karty rodzinnej – każdy podróżujący ma własną kartę EKUZ. Dlaczego może się przydać? Karta umożliwia leczenie niezbędne i planowane, w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa (UE, EFTA) na takich samych zasadach, jak korzystają z niego obywatele tego kraju.
Aby ją uzyskać, wystarczy wypełnić wniosek np. przez ePUAP, w oddziale NFZ lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.
3. Zadbaj o szczepienia ochronne
Warto pamiętać, że to właśnie najmłodsi są najbardziej podatni na zakażenia. Dlatego też na 6-8 tygodni przed wyjazdem wskazane jest, by udać się na wizytę do lekarza oraz sprawdzić dotychczasowe szczepienia obowiązkowe i zalecane, a także być może zdecydować się na uzupełnienie szczepień ochronnych rekomendowanych przed wyjazdami w Polsce lub wręcz wymaganych przy przekraczaniu granic danych krajów.
Aby uzyskać szczegółowe informacje, jakie szczepienia warto wykonać przed wyjazdem do konkretnego państwa, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.
4. Wyposaż kosmetyczkę w odpowiednie preparaty
Dzieci mają również większą wrażliwość na promienie słoneczne, a także zarażanie się chorobami „brudnych rąk”. Dlatego też przed podróżą warto spakować do kosmetyczki kilka preparatów, które zapewnią większą ochronę i być może pomogą uniknąć niektórych dolegliwości lub schorzeń. Z pewnością przyda się krem do opalania z filtrem – najlepiej SPF50+ – oraz kojący krem po opalaniu. Oprócz nich sprawdzi się też preparat przeciw insektom, który odstraszy np. komary, muchy i kleszcze, preparat na ukąszenia, a także płyn do dezynfekcji rąk.
5. Przygotuj apteczkę podróżną
Podczas wspólnych wakacji mogą przytrafić się urazy, dlatego warto spakować do apteczki: preparat odkażający, plastry i bandaże. Sprawdzi się także pęseta, sól fizjologiczna oraz termometr. Na wyjeździe mogą przydać się także bardziej specjalistyczne preparaty takie jak: syrop na kaszel, preparat na katar, preparat na ból gardła czy środki na biegunkę. Apteczkę warto także uzupełnić o lek na ból i gorączkę np. Apap Junior do stosowania u dzieci w wieku powyżej 4. lat (od 17 kg).
Dlaczego jeszcze warto spakować do apteczki Apap Junior? Preparat ma wygodną formę, idealną do podania nawet podczas podróży – granulat przyjmuje się bezpośrednio do ust (na język) i połyka, bez popijania wodą. Lek ma truskawkowo-waniliowy smak. Ponadto ze względu na postać granulek jest odpowiedni dla dzieci w wieku od lat 4, które nie potrafią połykać tabletek lub kapsułek bądź nie chcą już przyjmować dużej ilości zawiesiny. Małe i lekkie opakowanie zmieści się do każdej torby, walizki lub plecaka rodzica.
Czy już wiesz, jakie sprawy warto załatwić przed wyjazdem, aby cieszyć się pięknymi wakacjami z rodziną?
Apap Junior paracetamol 250 mg, granulat w saszetce. Wskazania: Objawowe leczenie łagodnego do umiarkowanego bólu oraz gorączki. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na paracetamol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność wątroby (skala Childa i Pugha > 9). Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław.
Ostrzeżenie: Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Materiał powstał we współpracy z USP Zdrowie
- apteczka dla dziecka
- bezpieczna podróż
- bezpieczne wakacje
- gorączka
- gorączka u dziecka
- podróż samolotem
- podróż z dzieckiem
- podróże z dzieckiem samolotem
- podróże z dziećmi
- podróżowanie
- rodzinne wakacje
- wakacje
- wakacje nad morzem z dzieckiem
- wakacje z dzieckiem
- wakacje z dzieckiem nad morzem
- wakacje z dziećmi
- wakacje z niemowlakiem