Reklama

Jeż pigmejski jest mniejszy od naszego rodzimego jeża. Nie sposób odmówić mu uroku. Idealnie nadaje się dla ludzi, którzy chcą mieć w domu zwierzaka, a nie chcą brać sobie na głowę obowiązku wychodzenia z nim na spacery. Jednak jeż pigmejski nie jest bezobsługowy i trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki do życia. Sprawdź, jak się opiekować jeżem pigmejskim przez 5-6, a nawet do 10 lat, bo tyle żyją te zwierzaki.

Reklama

Jeże pigmejskie osiągają długość ciała 15-25 cm i masę ciała 350-700 g, samice są zwykle większe. Ich ciało (poza brzuchem i pyszczkiem) pokrywają kolce, które u dzikich jeży pigmejskich są białe z czarnym przepasaniem. W sklepach zoologicznych można jednak znaleźć inaczej umaszczone zwierzęta – od albinosów po łaciate (tzw. pinto). Ostateczne ubarwienie jeże osiągają w wieku 9-10 tygodni.

Jeża nie trzeba szczepić, ale raz w roku musimy „zaprowadzić” go do weterynarza.

Spis treści:

Jeż pigmejski – dla kogo?

Wielu rodziców zastanawia się, czy jeż pigmejski będzie dobrym pupilem dla dziecka, niektórzy planują też kupić tego zwierzaka na komunię. Czy to dobry pomysł? To zależy…

Jeże prowadzą nocny tryb życia, dlatego nie należy spodziewać się, że będą aktywne przed godziną 20:00. Zatem zwierzak nie będzie dobrym towarzyszem dla dziecka, które za dnia chce nawiązywać z nim interakcję. Jeże nie są też tak towarzyskie jak psy czy koty. Choć można nauczyć je reagowania na imię, a podobno niektórym udaje się nauczyć jeża podawania łapki, to warto pamiętać, że to niezależny zwierzak. Największa atrakcją może być po prostu obserwowanie go. Czy to usatysfakcjonuje dziecko?

Poza tym jeż pigmejski, jak każdy domowy zwierzak, wymaga opieki – wymiany wody, karmienia, czyszczenia terrarium (tylko niektóre jeże nauczą się korzystać z kuwety). Konieczne jest też monitorowanie temperatury, obserwacja, czy zwierzę dobrze się czuje. Jeża pigmejskiego trzeba również wypuszczać, najlepiej codziennie wieczorem, na specjalny wybieg w mieszkaniu. To zapobiega otyłości, która dla zwierzaka jest sporym zagrożeniem.

Należy liczyć się z tym, że odpowiedzialność za dobrostan jeża spadnie na rodziców, chyba że dziecko jest już duże i odpowiedzialne, i wystarczy mu obserwacja zwierzaka w godzinach wieczornych.

Uwaga! Ślina jeża pigmejskiego może wywoływać alergię (najczęściej pokrzywkę). Zwierzak przenosi też roztocza, które mogą powodować alergiczny nieżyt nosa.

Jeż pigmejski – terrarium czy klatka?

Jeże pigmejskie to afrykańskie ssaki, które są wrażliwe na niskie temperatury. Z tego powodu powinny być trzymane w terrarium w temperaturze 20-27 stopni Celsjusza. Spadek temperatury poniżej 20 stopni jest dla zwierzaka bardzo niekorzystny i może zagrażać jego zdrowiu i życiu.

Wyposażenie terrarium dla jeża pigmejskiego

Najłatwiej jest kupić terrarium gotowe, wyposażone w system grzewczy, termometr i termostat. Kupno osobno i samodzielny montaż tych elementów będzie tańsze, ale bardziej czasochłonne. Jeż pigmejski potrzebuje terrarium o wymiarach ok. 120 x 50 x 50 cm, więc jest to spory mebel, dla którego w domu trzeba znaleźć miejsce.

Dodatkowe wyposażenie potrzebne jeżowi pigmejskiemu to:

  • podłoże – najlepiej flanelowe pieluszki (nie mogą z nich wystawać żadne nitki!), ewentualnie odpylone trociny,
  • domek ze śpiworkiem/kocykiem (i znowu: żadnych wystających nitek!),
  • kołowrotek do treningu,
  • kuweta z trocinami odpylonymi, żwirkiem drewnianym lub kukurydzianym,
  • miseczka na wodę i miseczka na karmę,
  • miska z piaskiem do kąpieli (raz w tygodniu),
  • zabawki – piłeczki, tunele.

Jeże pigmejskie trzyma się w terrariach pojedynczo. Samce będą ze sobą zaciekle walczyć, a samiec trzymany z samicą, nie da jej spokoju.

Co je jeż pigmejski?

W diecie jeża pigmejskiego powinny znaleźć się: mięso, warzywa, owoce, owady. Najczęściej jednak właściciele tych zwierzaków zdają się na specjalne karmy dla jeży lub dobrej jakości kocia karmą. Taka pasza powinna składać się w 35 proc. z białka, 15 proc. z tłuszczu i w min. 2 proc. z włókien (czytaj więcej: Co je jeż - w tym także, czego jeść nie powinien).

Jeż pigmejski zjada 3-4 łyżki pokarmu na dobę.

Gdzie kupić jeża pigmejskiego i za ile?

Najlepszy jest zakup jeża w certyfikowanej hodowli. Jeż pigmejski bezpośrednio pochodzący z takiego miejsca jest droższy, ale na pewno jest również zadbany i zdrowy.

Koszt jeża pigmejskiego waha się od 300 do nawet 850 zł. Wiele zależy od ubarwienia zwierzaka – im rzadsze, tym droższy jeż.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama