Zwierzę dla dziecka
Adobe Stock
Wychowanie

Zwierzę dla dziecka – jak wybrać pierwsze zwierzątko dla dziecka?

Jeśli nie wiesz, jakie zwierzę domowe kupić dziecku, pomożemy ci podjąć decyzję. Pierwsze zwierzątko w domu to ogromna radość, ale i obowiązki. Zamiast odmawiać dziecku, sprawdź, jakie korzyści przyniesie nowy przyjaciel. Jakie zwierzątko najlepiej nadaje się dla małego dziecka, jakim może opiekować się alergik?

Zwierzę dla dziecka to zwykle świetny pomysł. Zdaniem psychologów posiadania zwierzęcia najczęściej wpływa na malucha bardzo korzystnie. Dzięki domowemu pupilowi wyraźnie przyspiesza rozwój ruchowy i intelektualny dziecka. Mali właściciele zwierząt lepiej radzą sobie w grupie rówieśników, łatwiej rozumieją uczucia innych, stają się bardziej tolerancyjni i odpowiedzialni – to mocne argumenty, prawda? Ale na tym nie koniec – zwierzę w domu często staje się najbliższym przyjacielem dziecka.

Wyjaśniamy, jak wybrać pierwsze zwierzę dla dziecka i kiedy najlepiej je kupić. Na jakie zwierzątko można zdecydować się, jeśli dziecko ma alergię. 

Czy twoje dziecko odróżnia rasy psów? Ranking najładniejszych psów na świecie!

Zwierzę dla dziecka – kiedy kupić?

Pierwsze zwierzątko można kupić dziecku bardzo wcześnie. Nawet niemowlę może dobrze rozwijać się w towarzystwie psa czy kota, choć w przypadku małego dziecka najlepiej sprawdzą się małe zwierzęta domowe.

Im młodsze dziecko, tym bardziej musisz pamiętać, że jesteś odpowiedzialna i za nie, i za domową menażerię. Musisz dopasowywać obowiązki dziecka wobec zwierzęcia do możliwości rozwojowych malucha. Do 3. roku życia dziecko nie potrafi jeszcze odczytywać sygnałów wysyłanych przez zwierzaka, trzeba więc je uczyć, jak z nim postępować. Przedszkolak sam nie może wychodzić z psem na spacer, ale może już pamiętać o podaniu mu wody. Tak dziecko uczy się odpowiedzialności.

Jakie zwierzę domowe wybrać dla dziecka?

Nie wszystkie zwierzęta nadają się dla dzieci. Oto kilka propozycji zwierzaków, których zakup można rozważyć.

 • Rybki dla dziecka. To nieprawda, że nie można z nimi nawiązać kontaktu – podpłyną, gdy zapukasz w szybę akwarium. Są mało kłopotliwe, a patrzenie na nie uspokaja.
  Warto wiedzieć: pokarm dla rybek może uczulać – wtedy dziecko ma mniej radości z posiadania akwarium.
   
 • Ptak dla dziecka. Łatwo można go oswoić. Choć ptaki mieszkają w klatce, przygotuj się na to, że będą bałaganić także poza nią – rozrzucają wyściółkę, jedzenie, a także odchody.
  Warto wiedzieć: ptasią klatkę trzeba czyścić prawie codziennie.
   
 • Gady dla dzieci. Są mało kontaktowe i... mało kłopotliwe, ale długo żyją. Gdy masz dziecko, na pewno nie możesz brać pod uwagę zakupu jadowitego węża czy jaszczurki.
  Warto wiedzieć: z zakupem żółwia poczekaj, aż dziecko skończy 5 lat ze względu na ryzyko zarażenia salmonellą.
   
 • Gryzonie dla dziecka. Czyli szczur, chomik, mysz, świnka morska, królik. Pędzą nocny tryb życia, więc dziecku trudno się będzie nimi nacieszyć. 
  Warto wiedzieć: żyją krótko – mysz ok. 2 lat, świnka morska – 7 lat. Utrata pupila jest dla dziecka trudną, ale potrzebną lekcją przemijania.
   
 • Kot dla dziecka. Koty nie zawsze dadzą się pogłaskać. Czasem drapią, ale często najpierw ostrzegają o złym humorze (uciekają, prychają)
  Warto wiedzieć: kuweta nie powinna być dostępne dla dzieci (ryzyko zarażenia się toksoplazmozą). Kocura lepiej wykastrować, by uniknąć w domu brzydkiego zapachu.
   
 • Pies dla dziecka. Trzeba mu poświęcać sporo czasu i uwagi, ale w zamian otrzymuje się dozgonne przywiązanie. Warto wiedzieć: psu nie wystarczy krótki spacerek, choć raz dziennie musi się wybiegać. Najbardziej łagodny psiak może ugryźć, choć zwykle robi to ze strachu.

 

Jakie zwierzątko nadaje się dla alergika?

Dla alergików bezpiecznymi zwierzętami są żółwie, jaszczurki i rybki. Ale w tym ostatnim przypadku uczulać może sam pokarm. Wtedy dziecko nie może karmić rybek ani trzymać akwarium w swoim pokoju (by nie wdychać oparów wody, w której rozpuszcza się pokarm).

To nieprawda, że alergik nie może mieć psa lub kota – są rasy, które rzadko uczulają, np. yorkshire terrier (800–2000 zł), pudel (ok. 1000-2000 zł) – ich sierść przypomina ludzkie włosy (nie ma tzw. podszerstka, czyli puchu). Z kolei grzywacz chiński, poza grzywką, jest pozbawiony włosów. Gdy dziecko domaga się kotka, możesz rozważyć zakup sfinksa (ok. 1200–1500 zł) lub devona (ok. 2000–5000 zł).

Czy zwierzę domowe może skrzywdzić dziecko?

Tak, ale łatwo można tego uniknąć, ucząc dziecko odpowiednich zachowań. Najważniejsze, by maluch zrozumiał, że zwierzę to nie zwykły pluszak, więc nie lubi szarpania za sierść czy ciągnięcia za ogon. Nawet jeśli macie w domu tylko kanarka czy żółwia, dziecko też powinno wiedzieć, jak z nimi postępować: że żółwiowi nie wolno wkładać paluszków do skorupy, ptaszka drażnić, a chomika ściskać.

Zwierzątko w domu: czy dziecko może się czymś zarazić?

Raczej jest to mało prawdopodobne, jeśli zwierzak jest pod stałą opieką weterynarza. On zdecyduje, kiedy i przeciwko czemu wasz domowy przyjaciel ma być zaszczepiony, kiedy trzeba przeprowadzić odrobaczenie lub inne zabiegi. Ważne jest też przestrzeganie higieny, mycie rąk po kontakcie ze zwierzakiem, nie pozwalanie, by pies czy kot lizał dziecko po buzi.

Na co trzeba uważać, gdy w domu jest pies?

Nie można dopuścić, by pies poczuł się ważniejszy od dziecka. Psy zwykle szybko orientują się, że małe dziecko łatwo można zdominować. Traktują dzieci podobnie jak szczeniaki, które należy uczyć manier. Może się zdarzyć, że pies zechce skarcić dziecko, tak jak małego pieska – warknięciem, kłapnięciem zębami. W stadzie takie zachowania są normalne i młodym nie dzieje się krzywda, jednak nie możesz dopuścić do takich zachowań wobec dziecka. Na wszelki wypadek nie należy spuszczać z oka ani psa, ani małego dziecka.

Zwierzę w domu: jak wynagrodzić dziecku jego brak?

Może się zdarzyć, że zwierzę w domu to dla was obowiązek ponad siły (np. przez większość dnia nie ma was w mieszkaniu). Warto wtedy pamiętać, że nie tylko pieszczoty i zabawy z własnym czworonogiem, ale również obserwacja innych zwierząt i kontakt z nimi uczą dziecko wrażliwości i szacunku dla słabszych i mniejszych istot.

Możecie poznawać zwierzęcy świat na spacerze, podglądać wiewiórkę w parku, dzięcioła w ogródku. Wybierajcie się do zoo, do parków z dzikimi zwierzętami, na wakacyjne wycieczki, np. śladami łosia na Suwalszczyźnie. A może spędzicie urlop w gospodarstwie agroturystycznym – to świetna okazja, by dziecko mogło nacieszyć się przydomowym zwierzyńcem, nie tylko pieskami i kotkami, ale też ptactwem domowym, zobaczyć na własne oczy krowę.

Dziecko na pewno nie odmówi, gdy zaproponujesz mu czytanie książek o zwierzętach.


Konsultacja: Nina Bekasiewicz, prezes Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaciel”, redaktor naczelna kwartalnika Dog&Sport

Zobacz też:

niemowlę, królik, zwierzę
Noworodek
Noworodek i zwierzęta
Gdy stajesz w progu domu z upragnionym dzieckiem i widzisz zdziwioną minę swojego psa lub kota, to już wiesz, że w waszych relacjach zaczął się właśnie nowy rozdział.

Niby wiesz, że kontakt dziecka ze zwierzęciem wspomaga jego rozwój emocjonalny i społeczny, uczy szacunku, wrażliwości i odpowiedzialności wobec zwierząt i ludzi. Ale nie możesz pozbyć się obaw, czy jest dla malutkiego dziecka bezpieczny. Przekonamy cię, że przy zachowaniu właściwych zasad będziesz mogła zobaczyć, jak rodzi się piękna przyjaźń malucha i czworonoga. Czy zwierzęce zarazki nie zagrażają noworodkowi Dziecko na co dzień styka się z milionami bakterii, jego organizm uczy się je rozpoznawać i nabiera odporności. Jeśli tylko pies lub kot jest zdrowy i zadbany (niebezpieczne są np. młode zwierzęta cierpiące z powodu grzybicy skóry), to kontakt z nimi niczym nie grozi. A może noworodka na początku lepiej izolować od psa lub kota Nie. To działanie na krótką metę. Warto zadać sobie trochę trudu i przyzwyczajać zwierzę do nowej sytuacji. Pozwól mu wchodzić do pokoju, w którym przebywa dziecko, obserwować, jak je karmisz i przewijasz. Zawsze jednak nad wszystkim czuwaj, nie zostawiaj maleństwa sam na sam z psem lub kotem. Jak zabezpieczyć pokój noworodka przed odwiedzinami psa Niechcianym wizytom możesz zapobiec, stawiając bramkę w wejściu. Za każdym razem, kiedy pies będzie próbował ją forsować, stanowczo powiedz: nie wolno! Z czasem się nauczy, że może tam przebywać tylko w twoim towarzystwie. Nigdy nie pozwalaj psu wchodzić pod łóżeczko dziecka. Mógłby niechcący otworzyć boczną blokadę, opuścić ją lub nawet przewrócić mebel. Czy z kotem trzeba postępować podobnie Koty podobnie jak psy mogą wyrządzić dziecku krzywdę (pazurami i zębami). Można wobec nich wypróbować większość rad dotyczących psów. Pamiętaj, że koty lubią kłaść się obok ciepłego ciała. Wskakują np. do kołyski; duży pupil mógłby ją mocno przechylić... By tego uniknąć, zakładaj siatkę na kołyskę lub łóżeczko. Nie pozwalaj kotu lizać dziecka,...

maluch, pies, zwierzę, trawa
Wychowanie
8 rzeczy, które musi rozumieć dziecko, zanim dostanie zwierzę
Co powinien wiedzieć przedszkolak, zanim dostanie wymarzonego psa, kota, króliczka lub inne zwierzątko?

1. Żywe stworzenie to nie zabawka Zwierzę trzeba traktować z szacunkiem, dbać o nie, szczepić,  leczyć, wychowywać, pielęgnować. Nie można rzucić go w kąt, gdy się znudzi, przestanie być słodkim maleństwem, zachoruje, zbrzydnie. Jak każda istota, która czuje, potrafi cierpieć. Może też zwyczajnie nie mieć ochoty na czułości i bronić prawa do świętego spokoju na wszystkie dostępne mu sposoby: gryźć, drapać, dziobać. Polecamy także: 7 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim kupisz przedszkolakowi zwierzaka 2. Zwierzę jest z nami na dobre i na złe I potrzebuje miłości i opieki także wtedy, gdy choruje, starzeje się, ma humory albo sprawia inne problemy. 3. Nie wszystkie zabawy są dla zwierzaka są właściwe Żadnego zwierzaka nie wolno tarmosić, ciągnąć za uszy czy ogon, drażnić, nieustannie nosić na rękach, straszyć, robić rzeczy, których nie lubi (np. głaskać kota pod włos). Nawet na dużym psie nie wolno siadać jak na koniu (ma za słaby kręgosłup). Wszelkie eksperymenty w rodzaju "sprawdzę czy świnka morska potrafi pływać" są zakazane. 4. Zabawa ze zwierzęciem powinna odbywać się w obecności dorosłego  Żadnemu zwierzęciu nie można ufać bezgranicznie . Dotyczy to zwłaszcza psów i kotów, bo nawet najlepiej wychowany Azor może ugryźć w zabawie, a najmilszy Mruczek może podrapać. Mały właściciel psa musi także wiedzieć, że nigdy przenigdy  nie wolno mu rozdzielać walczących czworonogów. Mogą to robić tylko dorośli, i to tylko ci, którzy wiedzą, jak się za to zabrać. 5. Zwierzakowi nie  wolno mieszać w głowie Jeśli obowiązuje zasada „Nie karmimy psa przy stole” albo "Nie pozwalamy kotu spać w łóżku" przestrzegać jej powinno także dziecko. 6. Mając zwierzę, trzeba pamiętać o higienie Po zabawie ze zwierzakiem należy myć ręce – także...

królik miniaturka
Adobe Stock
Zakupy
Królik miniaturka – co je, ile żyje, wymagania, rasy
Królik miniaturka to gatunek królika o mniejszych rozmiarach i mniejszej masie ciała. Żyje 7-10 lat. Opieka nad nim nie jest trudna, co sprawia, że jest to zwierzę, które warto brać pod uwagę jako pupila dla dziecka. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o króliku miniaturce oraz w jaki sposób o niego dbać.

Królik miniaturka jest marzeniem wielu dzieci. To przyjazne, puchate, urocze stworzenie. Rodzice często rozważają zakup tego zwierzęcia dla dziecka. I słusznie, gdyż opieka nad królikiem miniaturką nastręcza mniej kłopotu niż zajmowanie się psem. Mimo wszystko, każde zwierzę trzymane w domu ma swoje potrzeby i przed zakupem trzeba z dzieckiem o nim porozmawiać. Zwierzę to nie zabawka, którą można odłożyć na półkę, gdy się znudzi. Królik to też odpowiedzialność. Wyjaśniamy, co je królik miniaturka, ile kosztuje i jak należy się nim opiekować. Opisujemy wszystko, co trzeba wiedzieć przed zakupem królika miniaturki.  Spis treści:  1. Rasy królików miniaturek Angor miniaturka Królik Teddy Królik baranek miniaturka Królik lew miniaturka Królik mini rex 2.  Jak dbać o królika miniaturkę? Co je królik miniaturka? Królik miniaturka – higiena zwierzaka Akcesoria dla królika miniaturki Jak dbać o bezpieczeństwo królika miniaturki? 3. Ile kosztuje królik miniaturka? 4. Ile żyje królik miniaturka? 5. Ile śpi królik miniaturka? 6. Czy królik miniaturka to odpowiednie zwierzę dla dziecka? 7.  Na co zwrócić uwagę wybierając królika miniaturkę? Rasy królików miniaturek Królik miniaturka to po prostu minikrólik – jest mniejszy i lżejszy od pełnowymiarowego królika. Jednak nawet w ramach miniaturek, króliki różnią się rozmiarami i masą ciała, a także np. długością sierści. Istnieje około setki ras królików miniaturek. Oto najpopularniejsze z nich.  Angor miniaturka Królik miniaturka tej rasy ma krótkie uszy i mięciutkie, długie futerko, co sprawia, że jest przyjemne w dotyku – aż chce się go głaskać. Jednak takie futro wymaga pielęgnacji, czyli codziennego czesania i przycinania co 2-3 miesiące. Czy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj