Klocki? Nie tylko dla frajdy! (Przynajmniej) 4 powody, dla których warto się nimi bawić
Wieża księżniczki, statek kosmiczny, farma, na której mieszkają różne zwierzątka. To tylko przykłady budowli, które mogą powstać z klocków, do których dziecko wymyśli fascynujące historie i przygody. Ale budowanie z klocków to nie tylko ciekawie i kreatywnie spędzony czas. To również kształtowanie charakteru. Jakie są zatem psychologiczne aspekty zabawy LEGO® DUPLO®? Wyjaśniamy.
Może się wydawać, że im bardziej skomplikowane zabawy, tym więcej z nich korzyści dla rozwoju dziecka. Nic bardziej mylnego. Budowanie najprostszej wieży wpływa na charakter! Jak? Czytaj dalej...
Oto 4 zalety zabawy klockami, których prawdopodobnie nie znasz, a o których warto wiedzieć, by bawić się z dzieckiem bardziej świadomie.
1: Wspierają w wyrażaniu emocji
Zestawy LEGO DUPLO zawierają nie tylko klocki konstrukcyjne, ale również takie, na których są namalowane twarze z różnymi emocjami.
Dzięki nim dziecko łatwiej uczy się rozpoznawać np. radość, złość, smutek czy szczęście i przypisywać je do konkretnych sytuacji. Można w zabawie przećwiczyć zdarzenia z życia codziennego: jak komunikować swoje niezadowolenie, jak pokazać, że kogoś się lubi, czy co zrobić, gdy inne dziecko zabiera zabawkę lub gdy coś się nie udaje w zabawie.
Odgrywanie scenek pomaga nie tylko w poznawaniu zachowań i emocji w określonych sytuacjach. Pozwala także ćwiczyć empatię. Choćby bawiąc się w gabinet weterynaryjny i zabierając chore kucyki do weterynarza lub przygotowując im na kolację to, co lubią jeść najbardziej.
2: Uczą osiągania celów i niepoddawania się
Układanie klocków jest wymagającym zadaniem, zwłaszcza dla najmniejszych i nieporadnych jeszcze rączek. Z czasem maluch coraz lepiej radzi sobie w łączeniu kolejnych elementów i ma ogromną satysfakcję, gdy uda mu się osiągnąć cel – ułożyć wieżę, domek czy połączyć kolejne wagoniki pociągu.
Budowanie z klocków uczy dzieci nie tylko cierpliwości, ale także pokazuje, że wymarzony efekt nierzadko wymaga poświęcenia sporej ilości czasu! Kiedy więc za pierwszym, drugim, czy trzecim razem upragniona wieża z klocków LEGO DUPLO przewróci się, motywujmy malucha, by się nie zrażał i tłumaczmy mu, że warto spróbować postawić ją jeszcze raz. Za którymś razem na pewno się uda!
Warto dodać, że niepoddawanie się to również doskonały trening samodzielności i odporności psychicznej. Te umiejętności przydadzą się potem w szkole i dorosłym życiu.
3: Wzmacniają pewność siebie dziecka
Odgrywanie scenek, które będą pomocne w nauce wyrażania emocji, sprawdzi się również doskonale, gdy maluch jest np. nieśmiały. W zabawie klockami LEGO DUPLO możecie przećwiczyć różne scenariusze zachowań w konkretnej trudnej sytuacji, która czeka go np. w grupie dzieci w przedszkolu lub na podwórku. Taka zabawa świetnie wzmacnia pewność siebie!
Niezwykle ważne jest także chwalenie dziecka za wykonaną pracę, np. za zbudowanie samochodu z klocków LEGO DUPLO. Warto powiedzieć mu, że wspaniale wykonało zadanie i co nam się w tym modelu podoba. To sprawi, że maluch będzie z siebie dumny i następnym razem jeszcze chętniej zbuduje z klocków kolejne wspaniałe budowle.
4: Uczą, jak wyrażać siebie
Z klockami LEGO DUPLO można budować bez instrukcji, według własnego pomysłu. Dlatego nie ograniczaj malucha, narzucając mu schematy czy własne koncepcje. Pozwól mu działać i realizować własne wizje. To ważne, by dziecko było twórcze, a nie odtwórcze i by nie spełniało w zabawie życzeń rodziców, tylko bawiło się po swojemu i układało swoje historie. W tak kreatywny sposób dziecko może bawić się przez długie godziny i w pełni poczuje, że wyraża siebie i swoje zdanie!
Warto, by rodzice dołączyli do zabawy! Zapytaj swoje dziecko, czy możesz pobawić się razem z nim i wejdź w jego świat. Nie narzucaj swoich historii i rozwiązań, ale zadawaj pytania. Dzięki nim maluchowi mogą wpaść do głowy kolejne pomysły!
Gotowi na wspólną zabawę?
Artykuł powstał we współpracy z LEGO DUPLO