Reklama

Latawiec dla dzieci może być elementem najmilszych wspomnień z dzieciństwa. Najlepszy jest oczywiście ten zbudowany przez rodzica. Jednak żeby była dobra zabawa, zabawka musi latać, a to nie zawsze udaje się z latawcem dla dzieci własnej roboty. Dlatego warto rozważyć zakup gotowego latawca. Latawiec dobieramy do wieku i umiejętności dziecka. Najmłodszemu wystarczy prosty latawiec, który po prostu zawisa w powietrzu. Starsze dziecko jednak taką zabawką szybko się znudzi. Jemu lepiej podsunąć latawiec akrobatyczny lub sportowy – komorowy.

Reklama

Latawiec dla dziecka:

Latawiec dla dziecka młodszego – 3-7 lat

Dla młodszych dzieci najlepszy będzie najprostszy płaski lub półpłaski latawiec, z ogonem lub bez niego, z dwu- lub wielopunktową uzdą i jedną linką. Jest lekki i łatwy do kontrolowania – wystarczy w miarę stały wiatr. Gdy taki latawiec dla dziecka wzniesie się, wystarczy trzymać linkę, aby zabawka utrzymywała się w powietrzu.

Wśród tych najprostszych latawców są tanie, wykonane z plastikowej folii oraz trwalsze z syntetycznej tkaniny. Ich koszt jest naprawdę niewielki, a wybór wzorów duży – klasyczne w kształcie rombu, ptaki, rekiny i inne kształty.

Latawiec dla dziecka w wieku od 8 lat

Nieco starszemu dziecku można już podsunąć bardziej zaawansowany latawiec, tzw. akrobatyczny. Steruje się nim za pomocą dwóch linek, a nie tylko utrzymuje w powietrzu jedną linką. Kształt akrobatycznych latawców dla dzieci jest inny niż tych najprostszych. Latawiec ma sportowy, dynamiczny wygląd. Te lepsze modele sprzedawane są z linkami zaopatrzonymi w wygodne uchwyty.

Sterowanie latawcem akrobatycznym nie jest najłatwiejsze, ale po kilku próbach każde dziecko sobie z nim poradzi. Ponieważ jednak nauka sterowania akrobatycznym latawcem dla dzieci wiąże się z częstymi upadkami zabawki, warto w nią zainwestować i kupić taką, która została wykonana z trwalszych materiałów.

Latawiec dla dziecka starszego – od 10. roku życia

Dla takich podrośniętych dzieci polecamy latawce komorowe. Są pozbawione stelaża, można je zwinąć w niewielki pakunek i są lekkie. Jednak sterowanie nimi jest nieco trudniejsze niż latawcem akrobatycznym – wymaga więcej siły i wprawy, której można nabrać za pomocą latawca akrobatycznego.

Bardzo często niewielkich rozmiarów latawce komorowe służą do nauki posługiwania się latawcem używanym do kitesurfingu. Oba mają podobną budową, różnią tylko rozmiarem. Niezależnie od tego, czy planujesz swoje dziecko uczyć pływania na „kajcie’’, czy nie, zabawa latawcem komorowym da twojemu synowi czy córce sporo radości. Można nim wykonywać akrobacje i całkiem mocno siłować się z wiatrem.

Jak puszczać latawiec

Nie każdy wiatr jest dobry do puszczania latawców. Im latawiec większy i cięższy, tym silniejszego wiatru potrzebuje. Najlepsza zabawa jest przy stałym wietrze, czyli takim, który wieje stale w tym samym kierunku i z podobną siłą. Takie warunki często panują nad morzem, ale trafiają się i poza plażami.

Do puszczania latawca najlepsza jest otwarta przestrzeń – bez drzew, krzewów, słupów, trakcji elektrycznej i zabudowań. Spadający latawiec może się w nie zaplątać i zniszczyć. Nie zawsze udaje się też odzyskać uwieszony na wysokości latawiec.

Linki latawca muszą być zawsze napięte, wtedy zabawka będzie się unosić w powietrzu. Napinanie linki wznosi latawiec, luzowanie sprzyja jego opadaniu.

Sterowanie latawcami dwulinkowymi, czyli akrobatycznymi i komorowymi, polega na pociąganiu prawej lub lewej linki. Latawiec skręci w prawo, gdy pociągnie się linkę prawą oraz skręci w lewo, gdy pociągnie się linkę lewą. Trzeba to jednak robić z umiarem, gdyż po skręcie latawiec zaczyna opadać i trzeba go skontrować w odpowiednim momencie drugą linką. Jak w sporcie, tak i w tej zabawie – trening czyni mistrza!

Więcej atrakcji na powietrzu dla dzieci:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama