Pierwsze wiosenne burze zaczynają już regularnie pojawiać się w całej Polsce. To często bardzo niebezpieczne zjawiska, zwłaszcza jeśli zaskoczą cię podczas wycieczki w lesie albo w górach. Jak zachować się w czasie burzy i w jakich województwach zagrożenie będzie największe?

Reklama

Silne burze z gradem: ostrzeżenie dla 7 województw

Możemy spodziewać się wyjątkowo gwałtownych burz z gradem − ostrzegł w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W komunikacie doprecyzowano, że najbardziej niebezpieczne zjawiska, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia, z dużym prawdopodobieństwem wystąpią w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim − w tych regionach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia. IMiGW przestrzega też przed dużymi opadami deszczu i silnym wiatrem do 80 km/h.

Czy można się schować podczas burzy w samochodzie?

Najbezpieczniej przeczekać burzę w murowanym budynku, najlepiej z piorunochronem, ale eksperci polecają także samochód jako bezpieczne miejsce podczas burzy.

Uwaga! Jeśli deszcz ogranicza widoczność, lepiej zatrzymać się na poboczu, ale nie pod drzewem. Można stanąć pod wiaduktem, pod mostem – jeśli tylko nie będziesz stwarzać zagrożenia na drodze.

Jak zachować się podczas burzy w plenerze?

Czasem burza może zaskoczyć poza domem. Dobrze, jeśli akurat jedziesz samochodem, ale jeśli jesteś z rodziną nad jeziorem, w górach albo w lesie, warto wiedzieć, jak się zachować, i co stanowi największe zagrożenie.

Zobacz także

Burza nad wodą

Jeśli płyniesz żaglówką, zwiń żagle, połóż maszt i kieruj się do brzegu. Oddal się jak najszybciej od wody i terenów podmokłych. Zagrożeniem jest nawet wilgotny mech czy trawa, które mogą doprowadzić do pośredniego porażenia piorunem. Podczas burzy absolutnie nie wolno się kąpać w jeziorze czy rzece!

Burza w otwartej przestrzeni

Na łące najlepiej ukryć się w zagłębieniu terenu. I przyjąć pozycję na żółwia, czyli skulić się. Nie wolno kłaść się na ziemi. Lepiej usiąść na plecaku czy kurtce, żeby odizolować się od podłoża. Grupa osób na otwartej przestrzeni powinna się rozproszyć.

Burza w górach

Musisz jak najszybciej zejść ze szczytu. Warto też, jeśli to możliwe, przejść na zawietrzną stronę góry.

Burza w lesie

Natychmiast opuść las. Jeśli to niemożliwe, trzeba poszukać miejsca jak najniżej usytuowanego, wśród niższych drzew, i przyjąć pozycję żółwia. Nigdy nie chowaj się w czasie burzy pod drzewami. Lepiej zmoknąć niż zostać porażonym piorunem.

Jak się zachować podczas burzy w domu?

Przeczekanie burzy w domu jest w miarę bezpieczne. Na wszelki wypadek, aby zmniejszyć ryzyko pożaru albo szkód wywołanych przez przeciągi, pozamykaj okna i wyjmij wtyczki urządzeń elektrycznych z kontaktów. Nie pozwalaj dziecku zbliżać się do drzwi i okien.

Rozmawianie przez komórkę nie ściąga na nas piorunów: to mit! Nie ma też potrzeby wyłączania telefonu podczas burzy.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama